Resultatlistor [dag 1] [dag 2] [dag 3] [alla dagar] [Standar Män] [Standar Kvinnor] [Go to Live Results
  

 Resultat alla dagar 30 augusti - 1 september

M 100 m försök 1 Vind:1.6  2019-08-30 
                   
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad 10.38Q
Alexander Hult96KFUM Örebro 10.78Q PB
Jean-Christian Zirignon95Malmö AI 10.78q
Odain Rose92Spårvägens FK 10.80q
David Sennung91Ullevi FK 10.83q
Tarley Allison97Mölndals AIK 10.89
Braulio Ribeiro92KFUM Örebro 11.16 SB
   
M 100 m försök 2 Vind:0.1  2019-08-30 
                   
Emmanuel Dawlson92Hammarby IF 10.63Q
Tony Darkwah86Hammarby IF 10.73Q
Nils Thornberg94Bollnäs FIK 10.87
Simon Sharapo01KFUM Örebro 10.94 PB
Douglas Hellbratt95Malmö AI 11.03
Emil Thölix95Linköpings GIF 11.13
   
M 100 m final Vind:1.1  2019-08-30 
                   
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad 10.26 MR
Emmanuel Dawlson92Hammarby IF 10.60
Jean-Christian Zirignon95Malmö AI 10.75
Alexander Hult96KFUM Örebro 10.88
Tony Darkwah86Hammarby IF 10.91
David Sennung91Ullevi FK 10.94
 Odain Rose92Spårvägens FK DNS
   
M 200 m försök 1 Vind:1.2  2019-08-31 
                   
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad 21.36Q
Anders Pihlblad98KFUM Örebro 21.47q
Dennis Forsman95Hässelby SK 21.71q
Olle Forslin93Hässelby SK 22.06 SB
Martin Selin95Ullevi FK 22.27
 Tarley Allison97Mölndals AIK DQ
   
M 200 m försök 2 Vind:0.0  2019-08-31 
                   
Kasper Kadestål99Malmö AI 21.39Q
Jacob Ewertzh95Malmö AI 21.86
Dennis Otieno91Hammarby IF 21.89
Nils Thornberg94Bollnäs FIK 21.93
Emil Thölix95Linköpings GIF 22.24 SB
Alexander Andreasson99Örgryte IS 22.52
   
M 200 m försök 3  2019-08-31 
                   
Felix Svensson97Mölndals AIK 21.43Q
Desmond Rogo96Hammarby IF 21.75q
Douglas Hellbratt95Malmö AI 21.89
Filip Schwartz98Mölndals AIK 22.11
Trausti Stefansson85Spårvägens FK 22.28 SB
Eric Larsson93KFUM Örebro 22.32
   
M 200 m final Vind:0.4  2019-09-01 
                   
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad 20.78 PB
Felix Svensson97Mölndals AIK 20.84 SB
Anders Pihlblad98KFUM Örebro 21.17 PB
Kasper Kadestål99Malmö AI 21.26
Dennis Forsman95Hässelby SK 21.76
Desmond Rogo96Hammarby IF 21.92
   
M 400 m försök 1  2019-08-30 
                   
Nick Ekelund-Arenander89Malmö AI 49.25Q
Alexander Nyström03Bollnäs FIK 49.28Q
Filip Nilsson92IFK Lund 49.42q SB
Andreas Movin96IFK Lidingö 49.60
Eric Larsson93KFUM Örebro 50.74
Anders Logg76Hälle IF 53.48
   
M 400 m försök 2  2019-08-30 
                   
Anton Sigurdsson96Malmö AI 48.93Q
Emil Johansson02Turebergs FK 49.14Q
Martin Selin95Ullevi FK 49.31q SB
Trausti Stefánsson85Spårvägens FK 49.56
Gustav Gahne01Hässelby SK 50.32 SB
Albert Nygren01Upsala IF 50.42
   
M 400 m final  2019-08-31 
                   
Nick Ekelund-Arenander89Malmö AI 47.28
Anton Sigurdsson96Malmö AI 47.34 PB
Emil Johansson02Turebergs FK 47.81
Alexander Nyström03Bollnäs FIK 48.65
Filip Nilsson92IFK Lund 49.07 SB
Martin Selin95Ullevi FK 49.55
   
M 800 m försök 1  2019-08-31 
                   
Andreas Kramer97Sävedalens AIK 1:51.51Q
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:51.84Q
Felix Francois90Örgryte IS 1:52.01q
Warsame Doley98Malmö AI 1:52.40
Gustav Bivstedt96Hässelby SK 1:53.99 SB
Henry Jacobson99Hammarby IF 1:54.64 SB
William Wickholm98KFUM Örebro 1:56.06 PB
Erik Guander02Sävedalens AIK 1:56.56
   
M 800 m försök 2  2019-08-31 
                   
Robin Rohlén90IFK Umeå 1:51.43Q
Berhe Kidane99Ärla IF 1:51.82Q
Anton Persson96Hässelby SK 1:52.33q
Björn Seifert96Upsala IF 1:53.08
Aleksej Pirgholizadeh94Eskilstuna FI 1:53.43 PB
Bienvenue Musore90Spårvägens FK 1:54.74
Tomas Skjæråsen95Villstads GIF 1:58.42
Faustin Mugabo00Väsby IK 1:59.98
   
M 800 m försök 3  2019-08-31 
                   
Erik Martinsson96Gefle IF 1:53.53Q
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:53.60Q
Benjamin Åberg95Hälle IF 1:54.18
Max Bechtel01Hässelby SK 1:54.60 PB
Albert Nygren01Upsala IF 1:55.87
Erik Jälknäs00Sävedalens AIK 1:56.99
Abdul Majiid Musse00Linköpings LK 1:58.92
 Ali Laaroubi94Malmö AI DNF
   
M 800 m final  2019-09-01 
                   
Andreas Kramer97Sävedalens AIK 1:47.17
Erik Martinsson96Gefle IF 1:48.75
Berhe Kidane99Ärla IF 1:48.80 PB
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:49.40 SB
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:49.47 SB
Robin Rohlén90IFK Umeå 1:49.74
Anton Persson96Hässelby SK 1:50.34 PB
Felix Francois90Örgryte IS 1:52.13
   
M 1500 m försök 1  2019-08-30 
                   
Abdelfath Yassin95Gefle IF 3:53.86Q
Leo Magnusson98Sävedalens AIK 3:54.10Q
Sebastian Nilsson98Mölndals AIK 3:54.20Q
Johan Walldén87Spårvägens FK 3:54.22q
Daniel Gleimar92Spårvägens FK 4:01.75
William Wickholm98KFUM Örebro 4:06.82
Jonathan Cleghorn90Spårvägens FK 4:09.35
Erik Jälknäs00Sävedalens AIK 4:11.88
   
M 1500 m försök 2  2019-08-30 
                   
Kalle Berglund96Spårvägens FK 4:01.97Q
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 4:02.23Q
Abubakar Abdullahi99Malmö AI 4:02.23Q
Ali Laaroubi94Malmö AI 4:02.50
Hampus Börjesson94Ullevi FK 4:03.62
Gustav Nordling97Spårvägens FK 4:04.15
Anders Grahl87Hälle IF 4:07.13
Michael Welday99Stocksäters IF 4:08.84
Andreas Davidsson95Högby IF 4:12.51
   
M 1500 m försök 3  2019-08-30 
                   
Emil Danielsson97Spårvägens FK 3:53.62Q
John Foitzik91Spårvägens FK 3:53.98Q
Markus Bohman94KFUM Örebro 3:54.02Q
Simon Wallenlind97Mölndals AIK 3:54.43q
Alexander Nilsson95Mölndals AIK 3:55.69q
Sharmarke Ahmed02Hälle IF 3:57.20
Jonatan Gustafsson99KFUM Örebro 4:05.80
Faustin Mugabo00Väsby IK 4:06.02 PB
Tomas Skjæråsen95Villstads GIF 4:06.72
   
M 1500 m final  2019-08-31 
                   
Kalle Berglund96Spårvägens FK 3:40.93 MR
Abubakar Abdullahi99Malmö AI 3:43.63 PB
Emil Danielsson97Spårvägens FK 3:44.21
Abdelfath Yassin95Gefle IF 3:44.96 PB
Simon Wallenlind97Mölndals AIK 3:49.19
Alexander Nilsson95Mölndals AIK 3:49.48
Sebastian Nilsson98Mölndals AIK 3:50.94
Johan Walldén87Spårvägens FK 3:50.97
Markus Bohman94KFUM Örebro 3:51.32 PB
10 Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 3:51.72 SB
 John Foitzik91Spårvägens FK DNF
 Leo Magnusson98Sävedalens AIK DNF
   
M 5000 m A-final  2019-09-01 
                   
Suldan Hassan98Ullevi FK 14:02.45
Robel Fsiha96Spårvägens FK 14:05.96
David Nilsson87Högby IF 14:11.26
Emil Danielsson97Spårvägens FK 14:22.09
Efrem Brhane94Västerås FK 14:22.63 PB
Abdelfath Yassin95Gefle IF 14:24.04 PB
Daniel Lundgren85Turebergs FK 14:26.55
Alexander Nilsson95Mölndals AIK 14:38.40
Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIK 14:38.61
10 Hampus Börjesson94Ullevi FK 14:39.87
11 Markus Bohman94KFUM Örebro 14:40.73
12 Anders Grahl87Hälle IF 14:47.47
13 Archie Casteel96Spårvägens FK 14:55.25
14 Andreas Åhwall89Hässelby SK 15:03.22
15 Oscar Claesson95Sävedalens AIK 15:22.23
 Gabriel Steffensen96Mölndals AIK DNF
 Kalle Berglund96Spårvägens FK DNS
   
M 5000 m B-final  2019-09-01 
                   
Olle Ahlberg97Hälle IF 15:00.85
Daniel Gleimar92Spårvägens FK 15:04.61
August Mollén99Tjalve IF Norrköping 15:07.93
Jonathan Cleghorn90Spårvägens FK 15:20.80
Johan Gustafsson87IS Göta 15:24.41 PB
Gustaf Norlander99Ärla IF 15:25.53
Andreas Davidsson95Högby IF 15:35.80
Niklas Wassberg91IF Göta Karlstad 15:51.13 PB
Alexander Larsson00KFUM Örebro 15:58.29 PB
10 David Kjellén95IF Göta Karlstad 16:02.91
11 David Sjögren92KFUM Arvika 17:06.10
 Tim Sundström89KFUM Örebro DNF
   
M 10000 m final  2019-08-30 
                   
Adhanom Abraha77Eskilstuna FI 29:21.23 SB
Robel Fsiha96Spårvägens FK 29:23.17
Emil Millán de la Oliva01Eskilstuna FI 29:27.53
Omar Nuur01IFK Växjö 29:30.21 PB
Jonas Leandersson90IF Göta Karlstad 29:41.00 SB
Daniel Lundgren85Turebergs FK 29:53.65
Otto Kingstedt94Huddinge AIS 29:56.20 SB
Erik Karlsson98Högby IF 30:24.65 PB
Oscar Claesson95Sävedalens AIK 30:29.13 PB
10 Archie Casteel96Spårvägens FK 30:31.85
11 Andreas Åhwall89Hässelby SK 30:32.93 SB
12 Oscar Carlsson91Hälle IF 30:36.60
13 Kristofer Låås92Fredrikshofs FI 30:42.64
14 Fred Grönwall81Roma IF 30:57.01 PB
15 Johan Fagerberg92Finspångs AIK 30:57.91 SB
16 Marcus Åberg88Hässelby SK 31:06.26
17 Maximillian Ueda93Spårvägens FK 31:12.47
18 Nils Spetz91Spårvägens FK 31:24.51
19 Björn Östenson93Malmö AI 31:25.54 PB
20 Anders Bergman88Hälle IF 31:28.97 PB
21 Andreas Jansson96Hässelby SK 31:42.67
22 Heshlu Andemariam97IFK Lidingö 31:48.36 PB
23 Niklas Wassberg91IF Göta Karlstad 33:20.97 PB
 Axel Djurberg99Hässelby SK DNF
 Fredrik Uhrbom77Spårvägens FK DNF
 David Kjellén95IF Göta Karlstad DNF
   
M 3000 m hinder final  2019-08-31 
                   
Simon Sundström98IFK Lidingö 8:46.59
Emil Blomberg92Hässelby SK 8:53.05
Omar Nuur01IFK Växjö 8:53.94 PB
Efrem Brhane94Västerås FK 8:58.37
Napoleon Solomon94Turebergs FK 8:59.44
Miguel Palm98Mölndals AIK 9:04.87 PB
Fredrik Johansson86IFK Växjö 9:06.46
Olof Silvander99IFK Lidingö 9:33.16
 Vidar Johansson96Sävedalens AIK DNF
   
M 110 m häck försök 1  2019-08-31 
                   
Max Hrelja98Malmö AI 14.13Q
Filip Björklund98Örgryte IS 14.20Q
Hampus Widlund93IFK Växjö 14.21q
Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna 14.57
Linus Otto Boyer95Upsala IF 14.68
Alexander Andersson94Athletics 24Seven SK 14.99
   
M 110 m häck försök 2 Vind:-1.2  2019-08-31 
                   
Jonatan Holm94Strands IF 14.26Q
Anton Levin92Malmö AI 14.27Q
Alexander Brorsson90Athletics 24Seven SK 14.34q
Marvin Tay90Spårvägens FK 14.41q SB
Fredrick Ekholm94IFK Lidingö 14.95
Ludwig Sjödin95IFK Umeå 15.53
   
M 110 m häck final Vind:-2.3  2019-08-31 
                   
Max Hrelja98Malmö AI 14.10
Hampus Widlund93IFK Växjö 14.11
Anton Levin92Malmö AI 14.12
Filip Björklund98Örgryte IS 14.21
Alexander Brorsson90Athletics 24Seven SK 14.26 SB
Marvin Tay90Spårvägens FK 14.53
 Jonatan Holm94Strands IF DNF
   
M 400 m häck försök 1  2019-08-31 
                   
Carl Bengtström00Örgryte IS 52.44Q
Ívar Kristinn Jasonarson92Spårvägens FK 52.57q
Gustav Karlsson00KFUM Örebro 54.15
Jesper Rilegård98IFK Lidingö 56.45 SB
Kevin Duvert98Turebergs FK 57.13
   
M 400 m häck försök 2  2019-08-31 
                   
Hampus Widlund93IFK Växjö 52.90Q
Ludvig Hillenfjärd97Huddinge AIS 53.13q
Fredrik Kihlblom98Huddinge AIS 54.37 PB
Erik Lindahl90Ullevi FK 55.13
Linus Strand01KFUM Örebro 57.34 PB
   
M 400 m häck försök 3  2019-08-31 
                   
Johan Claeson01Linköpings GIF 52.03Q
Isak Andersson96Upsala IF 52.03q
Viktor Bondesson98Malmö AI 54.84
Samuel Wiik98Örgryte IS 61.46
   
M 400 m häck final  2019-09-01 
                   
Carl Bengtström00Örgryte IS 50.38
Hampus Widlund93IFK Växjö 50.70
Isak Andersson96Upsala IF 51.17
Johan Claeson01Linköpings GIF 51.99
Ludvig Hillenfjärd97Huddinge AIS 52.40 PB
Ívar Kristinn Jasonarson92Spårvägens FK 53.09
   
M Höjd kval         2019-08-30 
                 
 
Arvid Ryberg98IF Göta Karlstad 1.96q
Melwin Lycke Holm04Kils AIK 1.96q
Joakim Wadstein00Tjalve IF Norrköping 1.96q
Herman Olvik96Ullevi FK 1.96q
Oliver Ericsson01Upsala IF 1.96q
Fabian Delryd96Täby IS 1.96q
Philip Frifelt Lundqvist89Mölndals AIK 1.96q
Adam Chiguer91Spårvägens FK 1.96q
Andreas Carlsson95IK Ymer 1.96q
Emil Uhlin00Falu IK 1.96q
11 Samuel Fransson00Malmö AI 1.96q
12 Oskar Lundqvist97Upsala IF 1.93q
13 Mattias Green98Säffle FIK 1.93
14 Robin Jacobsson98Ullevi FK 1.93
15 Markus Asplund98IF Göta Karlstad 1.90
16 Elias Sahlin01Hellas FK 1.86
17 Simon Throgen97IF Göta Karlstad 1.86

                                         
1.771.821.861.901.93 1.96
A Chiguer---oxo o
M Asplund---xo- xxx
S Throgenooxxoxxx
E Sahlin--o-xxx
M Lycke Holm--ooo o
H Olvik---oo o
R Jacobsson-oooxxo xxx
F Delryd----- o
O Lundqvist----o xxx
A Ryberg---o- o
E Uhlin---o- xo
S Fransson---oxo xo
J Wadstein--ooo o
Frifelt Lundqvis----o o
O Ericsson----o o
A Carlsson---o- xo
M Green-ooxxoo xxx
M Höjd final         2019-08-31 
                 
 
Andreas Carlsson95IK Ymer 2.13 SB
Fabian Delryd96Täby IS 2.11
Melwin Lycke Holm04Kils AIK 2.09 PB
Oskar Lundqvist97Upsala IF 2.07
Philip Frifelt Lundqvist89Mölndals AIK 2.07
Adam Chiguer91Spårvägens FK 2.07
Oliver Ericsson01Upsala IF 2.07
Arvid Ryberg98IF Göta Karlstad 2.05
Emil Uhlin00Falu IK 2.02
Joakim Wadstein00Tjalve IF Norrköping 2.02
11 Herman Olvik96Ullevi FK 2.02
12 Samuel Fransson00Malmö AI 1.95

                                         
1.861.911.951.992.02 2.052.072.092.112.132.15 2.172.19
H Olvik-oooxxo xxx
A Ryberg--ooo oxxx
S Fransson-ooxxx
A Carlsson--o-- --o-xxoxx- -r
M Lycke Holmoooxoo xooxxoxxx
J Wadsteinooooo xxx
F Delryd----o ---o-xx- r
Frifelt Lundqvis--ooo oxoxxx
A Chiguer--ooo oxxoxxx
O Ericsson-oooo xxoxxoxxx
E Uhlin-o-oo xxx
O Lundqvist--xxooxo xooxxx
M Stav final A-pool         2019-09-01 
                 
 
Melker Svärd Jacobsson94Örgryte IS 5.50
Oscar Janson75Ullevi FK 5.08
Carl Sténson93Hellas FK 5.03
Emil Carlsson02IFK Växjö 4.95 PB
Simon Thor00IFK Märsta 4.85
Magnus Herstedt98Malmö AI 4.75
Robin Jacobsson98Ullevi FK 4.75
Gustav Magnusson00Nyköpings BIS 4.75
Jonas Asplund73IFK Märsta 4.75
10 Erik Thorstensson89Spårvägens FK 4.75
11 Dennis Fransson Bergetoft92KFUM Örebro 4.62
12 Björn Andersson91IFK Lidingö 4.62
13 Gustaf Hultgren94Örgryte IS 4.34
 Filip Gyllensten92IF Kville x
 Rasmus Carlsson88KFUM Örebro x
 Tom Johansson99KFUM Örebro x
 Jonathan Ruffieux91Örgryte IS x
 Rasmus Elfgaard94Athletics 24Seven SK x

                                         
4.004.184.344.484.62 4.754.854.955.035.085.13 5.185.405.505.60
Fransson Bergeto----o -xxx
E Carlsson---xxoo xxoxxooxxx
T Johansson---xxx
Svärd Jacobsson----- ------ oooxxx
J Asplund---oxxo xoxxx
G Magnusson---oo xoxxx
R Carlsson----- r
R Jacobsson----xo oxxx
R Elfgaard--xxx
B Andersson--oxoo xxx
M Herstedt---oxo oxxx
E Thorstensson----- xxoxr
S Thor----o xxoxxox-xx
C Sténson----- oox-xox-xx
O Janson----- --xxooox- xx
G Hultgren-oxxor
J Ruffieux--xxx
F Gyllensten----- xxx
M Längd final         2019-09-01 
                 
Thobias Montler96Malmö AI 8.01(0.7)
Andreas Otterling86IFK Lidingö 7.74(1.9)
Andreas Carlsson95IK Ymer 7.74(2.5)
Michel Tornéus86Hammarby IF 7.72(1.6)
Rickard Willman94Västerås FK 7.43(2.1)
Oskar Erixon99IF Göta Karlstad 7.20(0.6) PB
Fredrik Samuelsson95Hässelby SK 7.17(1.8)
Carl af Forselles01Hässelby SK 7.15(0.7)
Erik Ehrlin90Hammarby IF 7.03(1.2) SB
10 Victor Pettersson97IF Göta Karlstad 6.97(0.0)
11 Artur Engström96Örgryte IS 6.95(0.6) SB
12 David Svensson98Hammarby IF 6.92(0.8)
13 Adam Chiguer91Spårvägens FK 6.78(1.3)
14 Patric Hjort93Västerås FK 6.71(0.1)
15 Per Jonsson88Bollnäs FIK 6.58(1.8)

                         
R Willman7.43(2.1)4.88(2.3)---7.18(1.2)
A Chiguer6.78(1.3)X(1.6)6.55(0.4)
A Otterling7.74(1.9)7.69(2.4)7.64(0.5)X(0.7)X(1.5)X(1.3)
F Samuelsson6.89(1.6)7.17(1.8)6.85(0.1)---
P Jonsson6.31(0.3)6.58(1.8)6.22(1.1)
M Tornéus6.97(2.4)7.46(0.9)7.46(0.5)7.52(0.5)-7.72(1.6)
D Svensson6.87(1.7)6.92(0.8)6.85(1.0)
P Hjort6.63(1.3)6.68(1.3)6.71(0.1)
O ErixonX(0.9)X(0.7)7.08(-0.2)X(0.0)7.20(0.6)X(0.4)
A Carlsson7.48(2.9)7.52(1.3)7.19(0.1)7.47(1.0)7.49(0.0)7.74(2.5)
E Ehrlin7.03(1.2)X(1.5)5.21(0.1)
T Montler8.01(0.7)7.81(0.3)7.97(0.3)X(1.2)7.93(0.7)X(0.4)
V Pettersson6.96(1.5)X(1.5)6.97(0.0)
C af Forselles7.00(1.2)6.86(1.3)7.13(0.5)7.15(0.7)-7.06(2.2)
A Engström6.69(1.2)6.95(0.6)6.93(0.4)
M Tresteg final         2019-08-30 
                 
Jesper Hellström95Hässelby SK 15.80(1.4)
Erik Ehrlin90Hammarby IF 15.36(2.7)
Isak Persson95Örgryte IS 15.12(3.0)
Markus Lundborg99Ullevi FK 15.02(1.5) PB
Artur Engström96Örgryte IS 15.01(0.9)
Marcus Nyberg97Malmö AI 15.01(1.8)
Antonis Dinopoulos95Upsala IF 14.92(0.6)
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK 14.48(2.4)
Albin Boestad97IFK Lidingö 14.33(1.3)
10 Eric Hallquist96Östersunds GIF 14.15(2.3)

                         
E Hallquist13.33(2.8)14.15(2.3)13.48(2.4)
A Engström14.69(1.4)14.76(1.4)14.78(1.5)15.00(3.5)14.94(1.7)15.01(0.9)
I Persson14.54(2.3)14.73(1.5)15.12(3.0)X(0.5)14.47(1.0)X(1.1)
O Weidenholm14.11(0.3)X(1.8)14.37(1.6)X(1.6)14.22(1.6)14.48(2.4)
A Boestad14.32(1.6)14.20(1.8)14.33(1.3)
E Ehrlin14.94(0.0)X(1.1)15.36(2.7)15.36(1.7)X(2.2)15.33(0.0)
J Hellström15.80(1.4)-----
A DinopoulosX(-0.8)14.68(1.1)14.92(0.6)X(1.9)14.88(1.4)14.90(0.1)
M Nyberg14.87(2.4)X(0.8)14.74(-0.2)-14.92(2.1)15.01(1.8)
M LundborgX(0.3)14.47(1.9)14.60(0.5)X(2.4)14.80(2.2)15.02(1.5)
M Kula final 2019-08-30 
                 
Wictor Petersson98Malmö AI 20.33
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK 18.73 SB
Jesper Arbinge97Spårvägens FK 18.64
Arwid Koskinen92Ullevi FK 18.47 PB
Viktor Gardenkrans95Athletics 24Seven SK 17.82
Gabriel Heen95Hässelby SK 17.31
Simon Pettersson94Hässelby SK 17.22
Niklas Lindstedt93Hässelby SK 16.55 SB
Andreas Eriksson94IK Heros 14.98
10 William Ullberg96IFK Umeå 14.40
11 Ali Alsaadi95Eskilstuna FI 14.10

                 
A Alsaadi14.10XX
A ErikssonX14.9814.86
W Ullberg14.4014.0414.28
G HeenX16.46XX17.3116.33
N Lindstedt16.3716.55XXXX
S Pettersson16.4916.9916.93X17.22X
V GardenkransX17.0617.7517.8217.44X
J Arbinge17.24X18.2018.05X18.64
A Koskinen17.6618.4717.7817.69X18.26
N Arrhenius18.4918.44X18.73X18.26
W Petersson19.70X19.8919.5619.5920.33
M Diskus final 2019-08-31 
                 
Daniel Ståhl92Spårvägens FK 69.23 TR
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK 61.14
Simon Pettersson94Hässelby SK 61.06
Jakob Gardenkrans97Athletics 24Seven SK 58.20
Axel Härstedt87Malmö AI 57.07
Gustav Liberg95Ullevi FK 55.27
Jussi Kiviniemi93Södertälje IF 53.35
Theodor Walther94Ullevi FK 50.62 PB
Lukas Hamrin99Timrå AIF 47.97
10 Matthew Brown80Hammarby IF 46.80
11 Victor Wisén01Upsala IF 44.05

                 
L Hamrin43.4647.9747.01
M Brown46.80X42.97
V Wisén44.05XX
T WaltherX48.4450.62XXX
J Kiviniemi53.35X50.0148.40X51.38
G LibergX53.6451.78X55.27X
A Härstedt57.07X56.62X56.5856.46
J Gardenkrans54.7157.7655.6957.1256.3658.20
S Pettersson57.96X59.2661.06X59.89
N Arrhenius60.5959.03XX57.1061.14
D Ståhl69.0869.2367.67X66.49X
M Slägga final 2019-08-30 
                 
Mattias Lindberg90Skellefteå AIK 70.11
Ragnar Carlsson00Falu IK 66.21
Ryan McCullough89Malmö AI 66.19
Elias Håkansson92Spårvägens FK 65.84 SB
Oscar Vestlund93IF Göta Karlstad 64.43
Ivar Moisander00Spårvägens FK 61.31
Stefan Kvist87Alvesta FI 60.76
Tim Söderqvist95Hälle IF 60.57
Hugo Sörby01Upsala IF 54.19
10 Anton Andersson96Turebergs FK 53.55
11 Johannes Nilsson98Västerås FK 50.66

                 
A Andersson53.55X53.42
H Sörby52.9953.0654.19
J NilssonX48.7650.66
I MoisanderXX58.8060.7659.7061.31
T Söderqvist60.22XX60.5760.33X
S Kvist59.4960.6659.51X60.76X
O Vestlund64.0164.4363.40XXX
E Håkansson63.53X64.7964.9464.0565.84
R Carlsson65.2963.6465.7363.6066.2163.89
R McCulloughX66.19X65.59X65.59
M Lindberg66.6367.9566.8866.7668.4670.11
M Spjut kval 2019-08-31 
                 
Kim Amb90Bålsta IK 85.07Q
Jiannis Smalios87Eskilstuna FI 72.91Q SB
Sebastian Thörngren93IFK Växjö 70.64Q
Jonathan Harley93Ullevi FK 70.09Q SB
Jakob Samuelsson98Hässelby SK 69.85Q
Carl Widenholm00Hellas FK 66.96Q
Jakob Eriksson98IF Göta Karlstad 66.61Q
Olof Hansson86Hässelby SK 66.53Q SB
Esa Hiltunen96Ullevi FK 65.63Q PB
10 Johannes Henriksson93IF Göta Karlstad 65.39Q SB
11 Jacob Larsson95IFK Lund 63.39q
12 Kamil Kaminski96Hässelby SK 60.39q
13 Tim Holmberg91Upsala IF 60.27
14 Theodor Thor93Eskilstuna FI 59.89
15 Otto Sundell00Söderhamns IF 59.33
16 Fredrik Andersson93Södertälje IF 46.78

                 
T Holmberg59.5060.2760.24
J Smalios72.91
O Sundell55.3858.0859.33
F Andersson46.3741.0346.78
J Samuelsson63.1569.85
T Thor56.1959.89X
E Hiltunen65.63
J Larsson63.3959.7458.32
J Harley70.09
C Widenholm57.3154.9266.96
K Amb85.07
O Hansson61.3166.53
S Thörngren70.64
J Eriksson61.9166.61
J Henriksson65.39
K KaminskiX60.39-
M Spjut final 2019-09-01 
                 
Kim Amb90Bålsta IK 86.03 PB
Jiannis Smalios87Eskilstuna FI 76.39 SB
Sebastian Thörngren93IFK Växjö 74.98 PB
Jonathan Harley93Ullevi FK 73.10 SB
Jakob Samuelsson98Hässelby SK 72.79
Esa Hiltunen96Ullevi FK 68.11 PB
Jakob Eriksson98IF Göta Karlstad 67.25
Carl Widenholm00Hellas FK 66.30
Johannes Henriksson93IF Göta Karlstad 63.57
10 Jacob Larsson95IFK Lund 63.39
11 Olof Hansson86Hässelby SK 62.22
12 Kamil Kaminski96Hässelby SK 61.56 SB

                 
J Larsson61.0063.3958.48
J Henriksson63.5763.1662.90
K Kaminski60.3861.5660.14
O Hansson58.7962.2260.77
J Eriksson65.29X60.9567.25X66.24
C Widenholm66.30X58.82XXX
E Hiltunen62.06X66.4968.11XX
J Harley67.9168.2570.3667.9073.1067.40
J Samuelsson67.1066.0070.5972.7971.3971.73
S Thörngren69.2573.2571.9574.98X66.92
J Smalios76.3972.1872.8674.7075.2874.47
K AmbX84.93X86.03--
K 100 m försök 1 Vind:0.6  2019-08-30 
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 11.66Q
Nikki Anderberg02Malmö AI 12.04
Jessica Östlund93Hässelby SK 12.10
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö 12.12
Gabriella Holmström00Upsala IF 12.28
   
K 100 m försök 2 Vind:3.7  2019-08-30 
                   
Claudia Payton98Ullevi FK 11.63Q
Emelie Rantzow98IK Ymer 11.91q
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK 11.95q
Greta Deltin00Hässelby SK 12.07
Matilda Hellqvist93Ullevi FK 12.07
   
K 100 m försök 3 Vind:1.6  2019-08-30 
                   
Daniella Busk93Malmö AI 11.71Q
Elin Östlund91KFUM Örebro 11.73 SB
Nikki Sjöberg98Bollnäs FIK 11.89
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 12.12
Elina Gunnarsson94Hovslätts IK 12.47
   
K 100 m final Vind:1.1  2019-08-30 
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 11.51
Daniella Busk93Malmö AI 11.75
Claudia Payton98Ullevi FK 11.78
Elin Östlund91KFUM Örebro 11.79
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK 11.96
Emelie Rantzow98IK Ymer 11.98
Nikki Sjöberg98Bollnäs FIK 12.00
   
K 200 m försök 1 Vind:1.0  2019-08-31 
                   
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 24.26Q
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 24.81Q
Gabriella Holmström00Upsala IF 25.11
Pernilla Nilsson92Malmö AI 25.14
Elina Gunnarsson94Hovslätts IK 25.19 SB
   
K 200 m försök 2 Vind:1.4  2019-08-31 
                   
Lisa Lilja96Ullevi FK 24.09Q
Matilda Hellqvist93Ullevi FK 24.52Q SB
Nikki Sjöberg98Bollnäs FIK 24.65q
Sandra Knezevic92Hammarby IF 24.70q PB
Carolina Söderbom99Ärla IF 26.00
   
K 200 m försök 3  2019-08-31 
                   
Elin Östlund91KFUM Örebro 24.26Q
Daniella Busk93Malmö AI 24.27Q
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö 24.84q
Jessica Östlund93Hässelby SK 25.37
Felicia Ascard96IFK Lund 25.82 SB
   
K 200 m försök 4  2019-08-31 
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 23.93Q
Wilma Rosenquist01Malmö AI 24.55Q
Emma Jansson97KFUM Örebro 24.69q
Amanda Holmberg98Lidköpings IS 25.40 PB
Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg 25.70
   
K 200 m Semi 1 Vind:1.3  2019-09-01 
                   
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 23.86Q
Lisa Lilja96Ullevi FK 24.20Q
Matilda Hellqvist93Ullevi FK 24.43q SB
Emma Jansson97KFUM Örebro 24.54
Sandra Knezevic92Hammarby IF 24.88
Wilma Rosenquist01Malmö AI 26.12
   
K 200 m Semi 2 Vind:1.0  2019-09-01 
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 23.75Q
Daniella Busk93Malmö AI 23.84Q SB
Elin Östlund91KFUM Örebro 23.87q
Nikki Sjöberg98Bollnäs FIK 24.69
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö 24.72 SB
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 24.73 SB
   
K 200 m final Vind:1.6  2019-09-01 
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 23.56
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 23.83
Elin Östlund91KFUM Örebro 23.97
Daniella Busk93Malmö AI 24.11
Matilda Hellqvist93Ullevi FK 24.50
 Lisa Lilja96Ullevi FK DNS
   
K 400 m  2019-08-30 
                   
Linnea Killander93Malmö AI 56.22Q
Sandra Knezevic92Hammarby IF 56.34Q
Ebba Svantesson97Upsala IF 58.20q
Lova Perman03IF Göta Karlstad 58.31
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 59.96
Ebba Berglin01KA 2 IF 60.74 SB
   
K 400 m försök 2  2019-08-30 
                   
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 56.18Q
Klara Helander95Upsala IF 57.01Q
Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg 57.87q
Linnea Gateman01Strömstads IF 58.30
Carolina Söderbom99Ärla IF 59.17
   
K 400 m final  2019-08-31 
                   
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 54.15
Sandra Knezevic92Hammarby IF 54.68 PB
Linnea Killander93Malmö AI 55.31
Klara Helander95Upsala IF 55.86
Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg 57.10
Ebba Svantesson97Upsala IF 58.67
   
K 800 m försök 1  2019-08-31 
                   
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 2:12.27Q
Madeleine Björlin-Delmar96IFK Göteborg 2:12.69Q
Jessica Edlund95Umedalens IF 2:12.88q
Annika Faager76Björnstorps IF 2:14.66 PB
Maja Sund01Turebergs FK 2:14.90
 Ida Ekroth96Upsala IF DNS
   
K 800 m försök 2  2019-08-31 
                   
Lovisa Bivstedt01Hässelby SK 2:12.23Q
Greta Graziani94Täby IS 2:12.28Q
Rebecka Öberg92IFK Lidingö 2:12.83q PB
Ebba Berglin01KA 2 IF 2:15.31 PB
Malin Persson97Bollnäs FIK 2:16.29
Emelie Svensson95IFK Mora 2:18.89 SB
   
K 800 m försök 3  2019-08-31 
                   
Hanna Hermansson89Turebergs FK 2:10.67Q
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 2:11.43Q
Klara Frih02Åsbro GoIF 2:13.11 PB
Alicia Nilsson98F Stenungsunds FI 2:13.57
Sandra Åberg03Göteborgs KIK 2:16.32
Aleksandra Gustavsson97Lidköpings IS 2:42.35
   
K 800 m final  2019-09-01 
                   
Hanna Hermansson89Turebergs FK 2:04.82
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 2:10.77
Lovisa Bivstedt01Hässelby SK 2:11.33
Madeleine Björlin-Delmar96IFK Göteborg 2:11.49
Greta Graziani94Täby IS 2:12.09
Jessica Edlund95Umedalens IF 2:12.71
Rebecka Öberg92IFK Lidingö 2:13.59
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 2:15.59
   
K 1500 m final  2019-08-31 
                   
Yolanda Ngarambe91Turebergs FK 4:26.23
Hanna Hermansson89Turebergs FK 4:26.65
Sara Christiansson97Sävedalens AIK 4:31.53
Hanna Bergström97Huddinge AIS 4:33.20
Vera Sjöberg01AIK Friidrott 4:34.78
Annika Faager76Björnstorps IF 4:36.60 SB
Elsa Wallenius01Västerås FK 4:36.85
Olivia Weslien97IF Göta Karlstad 4:36.89
Lisa Bergdahl95Sävedalens AIK 4:39.55
10 Julia Nielsen01Göteborgs KIK 4:48.14
11 Angelica Strandberg96Spårvägens FK 4:51.53
   
K 5000 m final  2019-09-01 
                   
Meraf Bahta89Hälle IF 15:56.68 TR
Samrawit Mengsteab90Hälle IF 15:57.68
Sara Christiansson97Sävedalens AIK 15:57.69
Anastasia Denisova93Sävedalens AIK 16:06.71
Elisabet Clausén90Tväråselets AIF 16:37.53 PB
Hanna Bergström97Huddinge AIS 16:46.55
Johanna Larsson93Örgryte IS 17:20.41
Olivia Weslien97IF Göta Karlstad 17:30.57 PB
Hanna Michaëlsson89Örgryte IS 17:31.49
10 Lisa Bergdahl95Sävedalens AIK 17:37.53
11 Malin Strand93Sävedalens AIK 17:57.51
   
K 10000 m final  2019-08-30 
                   
Samrawit Mengsteab90Hälle IF 35:03.93
Cecilia Norrbom88Spårvägens FK 35:05.31
Johanna Eriksson81Motala AIF 35:06.42
Sanna Mustonen91Hässelby SK 35:07.52
Charlotte Andersson85IFK Umeå 35:31.86
Johanna Salminen78FK Studenterna 35:43.55 PB
Johanna Larsson93Örgryte IS 36:11.20
Malin Strand93Sävedalens AIK 36:37.78
Hanna Kumlin92Örgryte IS 37:27.91
10 Sofia Ewnert89IF Göta Karlstad 37:29.90
11 Jennifer Andersson00Dalaportens OL 37:52.29
 Hanna Michaëlsson89Örgryte IS DNF
 Elisabet Clausén90Tväråselets AIF DNF
   
K 3000 m hinder final  2019-08-31 
                   
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 10:21.94
Julia Samuelsson99Högby IF 10:29.88
Tova Eurén94Göteborgs KIK 10:34.34
Emma Jansson91Hässelby SK 11:07.98 SB
Jill Höstman96Ullevi FK 12:20.23
   
K 100 m häck försök 1 Vind:1.0  2019-08-31 
                   
Malin Skogström95Hässelby SK 14.15Q
Jonna Lindéen96Kalmar SK 14.41Q
Lovisa Karlsson00Högby IF 14.65q
Estelle Montler91Ullevi FK 14.80
Moa Kjellander99Åhus FIK 15.99
   
K 100 m häck försök 2 Vind:1.0  2019-08-31 
                   
Emma Tuvesson91Spårvägens FK 13.86Q
Amanda Holmberg98Lidköpings IS 14.14Q
Josefine Sandelius94Hammarby IF 14.48q
Maja Maunsbach01IFK Lund 14.74q
Sofia Lindh98Upsala IF 14.95
   
K 100 m häck final Vind:-2.3  2019-08-31 
                   
Emma Tuvesson91Spårvägens FK 13.76
Malin Skogström95Hässelby SK 14.13
Amanda Holmberg98Lidköpings IS 14.18
Josefine Sandelius94Hammarby IF 14.47
Maja Maunsbach01IFK Lund 14.64
Jonna Lindéen96Kalmar SK 14.73
 Lovisa Karlsson00Högby IF DNS
   
K 400 m häck försök 1  2019-08-31 
                   
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK 61.15Q
Lovisa Linde98Täby IS 61.41Q
Ebba Svantesson97Upsala IF 61.95q
Caroline Larsson01Täby IS 62.02q
Felicia Ascard96IFK Lund 66.26 SB
Emelie Öberg97Ullevi FK 66.59
   
K 400 m häck försök 2  2019-08-31 
                   
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK 59.64Q
Moa Granat04Vallentuna FK 59.73Q PB
Hanna Karlsson03IF Göta Karlstad 63.00 PB
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK 63.63
Tyra Landin02Västerås FK 64.51
Frida Hansson97F Stenungsunds FI 67.12
   
K 400 m häck final  2019-09-01 
                   
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK 58.75
Moa Granat04Vallentuna FK 59.44 PB
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK 60.30
Lovisa Linde98Täby IS 60.37
Caroline Larsson01Täby IS 61.32 PB
Ebba Svantesson97Upsala IF 64.37
   
K Höjd final         2019-08-31 
                 
 
Erika Kinsey88Trångsvikens IF 1.88
Bianca Salming98Turebergs FK 1.84
Sofie Skoog90IF Göta Karlstad 1.82
Louise Ekman97Gefle IF 1.79
Maja Nilsson99Örgryte IS 1.79
Evelina Erlandsson94IF Göta Karlstad 1.72
Linda Skantze95IFK Lidingö 1.72
Alma Uhlin03Falu IK 1.68
Vendela von Corswant93Örgryte IS 1.68
10 Ellen Huldén90IFK Lund 1.68
11 My Nordström90Tjalve IF Norrköping 1.63
11 Lina Löfqvist93Ullevi FK 1.63

                                         
1.581.631.681.721.76 1.791.821.841.861.881.90 1.92
L Skantze--oxxoxxx
E Erlandsson--ooxxx
S Skoog---oo oxoxxx
V von Corswant-ooxxx
L Ekman--ooo xoxxx
A Uhlin-ooxxx
E Huldén-oxoxxx
E Kinsey----o ooooxo- xxr
B Salming---oo xxooxxo-xxx
M Nordström-o-xxx
M Nilsson---oo xoxxx
L Löfqvistooxxx
K Stav final         2019-08-30 
                 
 
Angelica Bengtsson93Hässelby SK 4.63 MR
Michaela Meijer93Örgryte IS 4.32
Hanna Jansson95Ullevi FK 4.02
Linnea Jönsson99IFK Helsingborg 3.94
Emma Kiviniemi Andersson91Spårvägens FK 3.86
Gabriella Jönsson01IFK Helsingborg 3.86
Malin Dahlström89Örgryte IS 3.74
Annika Jönsson96IFK Helsingborg 3.62
Hilma Hindsberg02Kvarnsvedens GoIF 3.47

                                         
3.323.473.623.743.86 3.944.024.074.124.324.42 4.474.524.634.77
G Jönsson----xxo xxx
A Bengtsson----- ----oxo -oxxoxxx
A Jönsson-oxoxxx
L Jönsson---oo xoxxx
M Dahlström--xxoxoxxx
Kiviniemi Anders---oxo xxx
M Meijer----- ----xo- xxx
H Jansson---xoo xoxor
H Hindsbergxooxxx
K Längd kval         2019-08-30 
                 
Erica Jarder86IF Göta Karlstad 6.17(4.7) Q
Kaiza Karlén98IF Göta Karlstad 6.06(4.4) Q
Erika Kinsey88Trångsvikens IF 6.00(0.9) Q
Malin Marmbrandt85Västerås FK 5.97(1.9) Q
Lovisa Karlsson00Högby IF 5.93(2.5) q
Moa Ullgren96Athletics 24Seven SK 5.92(2.2) q
Jonna Lindéen96Kalmar SK 5.87(2.4) q
Malin Olsson90IFK Lidingö 5.87(0.8) q
Filippa Gunnarsson99Mölndals AIK 5.84(2.0) q SB
10 Emelie Nilsson88Spårvägens FK 5.79(3.2) q
11 Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK 5.78(1.2) q
12 Elin Larsson94IFK Halmstad 5.76(2.7) q
13 Izabella Ripsweden00Huddinge AIS 5.73(2.4)
14 Jenny Lestander98Linköpings GIF 5.68(-0.2)
15 Judith Wagersten98Örgryte IS 5.61(2.7)
16 Olivia Österling Strömstedt01IF Göta Karlstad 5.54(1.7)
17 Linn Egerfält00Gefle IF 5.48(1.2)

                         
E Kjellberg5.78(1.2)5.59(0.3)5.73(2.3)
L Egerfält5.38(3.2)5.48(1.2)5.40(0.8)
E Jarder6.17(4.7)
J LestanderX(3.3)X(0.6)5.68(-0.2)
J WagerstenX5.41(2.7)5.61(2.7)
F Gunnarsson5.59(1.2)5.84(2.0)5.74(4.0)
M Marmbrandt5.97(1.9)
J Lindéen5.75(2.8)5.87(2.4)5.85(1.8)
E Kinsey6.00(0.9)
M UllgrenX(3.0)5.92(2.2)5.83(3.5)
M Olsson5.68(1.6)X(2.8)5.87(0.8)
K Karlén6.06(4.4)
L Karlsson5.90(1.3)5.93(2.5)5.77(-0.3)
E LarssonX(1.9)5.76(2.7)5.75(1.2)
I Ripsweden5.73(2.4)5.36(2.3)5.56(2.9)
Österling Ströms5.54(1.7)X(2.6)X(1.3)
E NilssonX(1.0)5.79(3.2)-
K Längd final         2019-08-31 
                 
Kaiza Karlén98IF Göta Karlstad 6.26(-1.6)
Elin Larsson94IFK Halmstad 6.18(-0.2) PB
Erica Jarder86IF Göta Karlstad 6.16(0.1)
Erika Kinsey88Trångsvikens IF 6.14(-1.5)
Malin Marmbrandt85Västerås FK 6.03(1.4)
Jonna Lindéen96Kalmar SK 5.87(0.6)
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK 5.87(1.6)
Moa Ullgren96Athletics 24Seven SK 5.85(1.3) SB
Malin Olsson90IFK Lidingö 5.82(1.3)
10 Lovisa Karlsson00Högby IF 5.74(-0.2)
11 Emelie Nilsson88Spårvägens FK 5.65(1.0)
12 Filippa Gunnarsson99Mölndals AIK 5.65(1.0)

                         
M Marmbrandt6.03(1.4)5.97(0.5)X(0.2)5.83(-1.0)5.78(-0.7)X(-0.4)
K Karlén6.00(1.6)6.12(1.7)6.04(0.7)X(1.3)5.88(-1.2)6.26(-1.6)
E JarderX(2.6)5.91(-1.2)6.16(0.1)X(-0.3)6.11(-1.5)6.03(-3.0)
E Kinsey6.05(0.4)X(-0.1)6.00(0.5)6.04(-0.9)6.14(-1.5)6.14(-1.4)
L Karlsson5.42(0.2)5.74(-0.2)X(1.7)
M UllgrenX(0.7)X(-0.8)5.85(1.3)5.67(0.0)5.66(-0.8)5.70(-0.6)
J Lindéen5.67(1.3)X(0.2)5.83(0.3)5.87(0.6)5.78(-1.1)5.72(-2.2)
E Nilsson5.63(0.7)5.57(1.3)5.65(1.0)
M OlssonX(1.3)X(-0.2)5.82(1.3)
F Gunnarsson5.65(1.0)5.50(0.7)X(1.4)
E KjellbergX(-1.1)X(-0.6)5.87(1.6)X(-0.2)X(-1.0)5.82(-1.4)
E Larsson6.04(-1.3)6.18(-0.2)5.99(-0.5)5.98(-0.5)6.14(-1.8)5.87(-1.4)
K Tresteg final         2019-09-01 
                 
Emelie Nyman Wänseth98Östersunds GIF 13.25(1.6)
Aina Griksaite94Spårvägens FK 13.22(3.5)
Maja Åskag02Råby-Rekarne FIF 13.19(1.8)
Rebecka Abrahamsson94Örgryte IS 13.03(1.5)
Jasmin Sabir92Hammarby IF 12.74(1.6) SB
Fatima Koné99Mölndals AIK 12.65(2.5)
Frida Johansson95Tjalve IF Norrköping 12.34(1.8)
Emma Ehrlin93Ärla IF 12.12(2.1)
Linn Egerfält00Gefle IF 11.96(1.2)
10 Cornelia Nilsson01Skellefteå AIK 11.91(1.2)
11 Lisa Weyhenmeyer00Upsala IF 11.70(1.0)
12 Johanna Konséleus95Ullevi FK 11.59(1.6)
13 Judith Wagersten98Örgryte IS 11.57(1.1)
 Victoria Jacobsson97Ullevi FK NM(1.4)
 Hanna Gille96Sävedalens AIK NM(1.4)

                         
L Egerfält11.70(1.5)11.77(1.4)11.96(1.2)
J Sabir12.60(0.2)12.69(0.8)12.66(0.6)12.63(1.9)12.74(1.6)X(0.8)
J KonséleusX(2.2)X(-0.1)11.59(1.6)
V JacobssonX(1.4)X(2.1)X(1.3)
A GriksaiteX(0.8)X(1.6)12.95(0.7)X(1.1)13.22(3.5)X(1.6)
J WagerstenX(1.4)11.57(1.1)11.45(0.1)
L WeyhenmeyerX(1.0)11.70(1.0)X(1.8)
F Johansson12.34(1.8)12.14(1.2)12.24(0.7)X(0.6)12.20(0.8)X(0.8)
E EhrlinX(0.9)11.65(1.5)12.12(2.1)12.07(1.5)11.82(0.6)X(1.2)
M Åskag12.60(0.4)13.09(1.6)X(1.5)12.73(1.0)13.17(0.9)13.19(1.8)
F KonéX(1.2)12.32(0.7)12.53(1.6)12.65(2.5)12.55(-0.3)X(-0.4)
H GilleX(1.4)X(1.6)X(0.9)
C Nilsson11.75(1.1)11.74(0.9)11.91(1.2)
E Nyman Wänseth13.25(1.6)11.67(0.9)-13.02(1.6)13.23(0.8)X(2.7)
R Abrahamsson12.71(1.3)X(0.6)12.83(1.7)13.03(1.5)12.89(1.2)X(1.4)
K Kula final 2019-09-01 
                 
Fanny Roos95Athletics 24Seven SK 18.57 MR TR
Maria Nilsson95IK Orient 15.47 PB
Sara Lennman96Spårvägens FK 15.25
Amanda Malmehed98IF Göta Karlstad 14.13
Axelina Johansson00Hässelby SK 14.08
Amanda Lejros99Hässelby SK 13.44
Caisa-Marie Lindfors00Upsala IF 13.10
Bianca Salming98Turebergs FK 13.08
Mathilda Eriksson98Malmö AI 12.44
10 Emma Harrysson97Hälle IF 12.27
11 Emilia Malmehed01Linköpings GIF 12.19

                 
C-M Lindfors12.69XXX13.10X
A Lejros12.46X13.4413.1413.19X
E Harrysson12.27XX
F Roos18.4918.5718.1818.10XX
S LennmanX14.8114.7915.25XX
A Malmehed13.5613.4914.1314.0413.8114.02
A Johansson14.08XX13.2313.52X
M Nilsson14.0414.4514.5515.4714.7414.81
M Eriksson12.1412.4412.14
B Salming12.5112.90X12.8913.08X
E MalmehedX12.1911.31
K Diskus kval 2019-08-30 
                 
Fanny Roos95Athletics 24Seven SK 50.39Q
Ellen Pettersson97Upsala IF 47.57Q
Caisa-Marie Lindfors00Upsala IF 47.12Q
Vanessa Kamga98Upsala IF 46.78Q
Erica Larsson90IF Göta Karlstad 46.35Q
Mathilda Eriksson98Malmö AI 46.22Q
Emma Ljungberg94Spårvägens FK 46.19Q
Lydia Sundin94Hässelby SK 45.94q
Heidi Schmidt93Spårvägens FK 44.96q
10 Amanda Nordin97Skellefteå AIK 44.88q
11 Jennifer Rudberg98Athletics 24Seven SK 44.35q
12 Fanny Öhrn Selahn95Turebergs FK 43.91q
13 Amanda Lejros99Hässelby SK 43.39
14 Amanda Fridberg02IF Göta Karlstad 41.94
15 Daniella Persson00Hälle IF 41.56
16 Elin Rubin95Hovslätts IK 41.49
17 Ida Stenbäck99SK Bore 40.69
18 Axelina Johansson00Hässelby SK 38.82

                 
F Roos50.39
J Rudberg44.3538.8443.29
L Sundin45.94XX
E Rubin38.9737.9441.49
E Pettersson39.4247.57
A Fridberg39.9041.94X
A JohanssonXX38.82
E LarssonX46.35
A NordinX44.1344.88
D PerssonX39.2641.56
C-M Lindfors47.12
I Stenbäck39.7239.6640.69
M Eriksson43.7346.22
F Öhrn Selahn43.91X42.42
E Ljungberg45.9646.19
H Schmidt44.96XX
A LejrosXX43.39
V Kamga46.78
K Diskus final 2019-08-31 
                 
Fanny Roos95Athletics 24Seven SK 56.89 PB
Caisa-Marie Lindfors00Upsala IF 55.98 PB JNR
Emma Ljungberg94Spårvägens FK 54.77
Vanessa Kamga98Upsala IF 54.20
Mathilda Eriksson98Malmö AI 49.11
Amanda Nordin97Skellefteå AIK 47.77
Heidi Schmidt93Spårvägens FK 46.71 SB
Jennifer Rudberg98Athletics 24Seven SK 45.64
Ellen Pettersson97Upsala IF 44.55
10 Fanny Öhrn Selahn95Turebergs FK 43.19
11 Erica Larsson90IF Göta Karlstad 42.94
12 Lydia Sundin94Hässelby SK 42.35

                 
E Pettersson44.55XX
E LarssonX42.94X
F Roos44.7456.89X52.7050.0653.83
H SchmidtXX46.71X45.33X
V Kamga51.54XX53.9554.2051.16
C-M Lindfors50.66X52.0654.3655.9852.70
M Eriksson46.9349.1147.35XX47.52
E Ljungberg46.9152.5349.6654.1754.77X
L Sundin42.12X42.35
A Nordin47.77XXX44.2045.68
J Rudberg45.6437.99X42.3244.5340.69
F Öhrn SelahnX43.19X
K Slägga 2019-09-01 
                 
Tracey Andersson84Ullevi FK 66.89
Grete Ahlberg98Hammarby IF 65.32
Ida Storm91Malmö AI 62.89
Frida Bååth97Timrå AIF 62.57
Eleni Larsson93Spårvägens FK 58.97
Cecilia Larsson99IFK Växjö 58.86
Josefin Berg85IF Göta Karlstad 58.83
Kajsa Wennberg96Upsala IF 56.63
Jennifer Andersson01Västerås FK 55.77
10 Sara Forssell00Motala AIF 54.17
11 Hanna Mårtensson96Turebergs FK 54.03
12 Kristina Andersson91Råby-Rekarne FIF 53.45
13 Emma Palmgren01Nyköpings BIS 52.66
14 Amanda Fridberg02IF Göta Karlstad 47.34
 Rebecka Hallerth96Spårvägens FK NM

                 
A FridbergX47.3446.77
E PalmgrenX51.3852.66
H Mårtensson53.6954.03X
J Andersson55.77X55.10
K AnderssonX50.5953.45
R HallerthXXX
S Forssell54.17XX
K WennbergX56.36X54.4656.63X
J Berg57.5557.8056.7157.1657.5758.83
E LarssonX57.7357.8458.97XX
C Larsson57.6658.8657.5755.7856.01X
F BååthXX60.1662.5755.95X
I Storm62.5962.8962.1662.58X62.09
G Ahlberg61.6964.8064.0864.2965.3261.61
T Andersson66.5965.7066.16XX66.89
K Spjut final 2019-08-30 
                 
Ásdís Hjálmsdóttir85Spårvägens FK 57.49
Anna Wessman89IFK Växjö 52.99 SB
Mari Klaup-McColl90Ullevi FK 52.62
Malin Haglund88Ullevi FK 49.91 SB
Carolin Näslund98IF Göta Karlstad 49.82
Elisabeth Lithell90KFUM Örebro 48.40
Matilda Elfgaard92Athletics 24Seven SK 48.32
Emelie Larsson91Ullevi FK 46.76 SB
Maria Olsson96Gefle IF 42.73
10 Maja Gustavsson98Västerås FK 41.01

                 
M Olsson41.7342.73X
M Gustavsson40.66X41.01
E Lithell44.1745.4546.2243.9548.4045.20
E Larsson42.9044.4046.7640.4143.00X
M Elfgaard45.1044.7448.3246.3544.8644.01
M Haglund49.1648.4147.5149.9147.99X
A Wessman48.3149.3349.7652.9949.5651.95
C Näslund45.1949.8244.4448.5747.8349.02
M Klaup-McColl51.7547.4048.5351.1752.6251.98
Á HjálmsdóttirX57.49X52.9556.74X
K Standarpoäng 2019-09-01
                                           
Tot1002004008001500 5000100003000H100h400h HöjdStavLängdTrestegKula DiskusSläggaSpjut
1Spårvägens FK8891690 79 4076 849
2Ullevi FK4764 46 060 912
3Hässelby SK396 557 97 0
4IF Göta Karlstad371 10 9155 024
5Sävedalens AIK3476 1119 0
6Turebergs FK33916 71 00
7Malmö AI28756 0 46
8Upsala IF268 3 02 121
9Hälle IF25 169 0
10Örgryte IS23 22 595
10Hammarby IF237 5 4 7
12Athletics 24Seven SK22 19 102
13Trångsvikens IF14 95
13KFUM Örebro1456 3
15Täby IS134 9
15IFK Helsingborg134 9
17Mölndals AIK12 9 03
18IFK Växjö10 37
19Östersunds GIF9 9
20Huddinge AIS85 3
21Göteborgs KIK710 6
21Vallentuna FK7 7
21Högby IF7 70 0
21IFK Halmstad7 7
21IK Orient7 7
26Lidköpings IS6 6
26Kalmar SK6 3 3
26Motala AIF6 6 0
26Råby-Rekarne FIF6 6 0
26Västerås FK62 4 00
31IFK Göteborg55
31Timrå AIF5 5
33Gefle IF4.5 4.500 0
34Visby IF Gute FIK44
34AIK Friidrott44
34Tväråselets AIF4 40
34IFK Umeå4 4
34IFK Lund4 4 0
34IFK Lidingö42 20
40IK Ymer33
40Umedalens IF33
40Björnstorps IF33
40FK Studenterna3 3
40Skellefteå AIK3 0 3
45Bollnäs FIK22
45IFK Sunne FK2 2
45Tjalve IF Norrköping2 02
48Ärla IF1 1
49Falu IK0.5 0.50
50F Stenungsunds FI0
50KA 2 IF0
50RBU Västerås0
50IF Start0
50IFK Mora0
50IF Kville0
50IFK Märsta0
50IF Änglarna0
50IFK Trelleborg0
50KFUM Arvika0
50FIK Färjestaden0
50IK Heros0
50IK Wilske0
50IK Hakarpspojkarna0
50SK Bore0
50IS Göta0
503V HIF Göteborg0
50Karlskoga FIF0
50Idrottsgymnasiet0
50Hellas FK0
50Lerum Friidrott0
50Åhus FIK0
50Finspångs AIK0
50Kils AIK0
50Linköpings LK0
50Villstads GIF0
50Alvesta FI0
50Glanshammars IF0
50Klippans FK0
50Ängelholms IF0
50Hovslätts IK0
50Norrbacka HIF0
50Roma IF0
50Torsby LK0
50Fredrikshofs FI0
50Eskilstuna FI0
50Åsbro GoIF0
50Strands IF0
50Strömstad LK0
50Strömstads IF0
50Stocksäters IF0
50Sundsvalls FI0
50Säffle FIK0
50Väsby IK0
50Västerås friidrott0
50Bålsta IK0
50Söderhamns IF0
50Södertälje IF0
50Dalaportens OL0 0
50Kvarnsvedens GoIF0 0
50Linköpings GIF0 0
50Nyköpings BIS0 0
500
500
500

Yrkeslopp 60m Vind:0.1  2019-08-30 
                   
Adde Larsson 8.90
K-E Ludvigsson 9.20
Erik Sandgren 9.61
Jonas Griberg 9.67
Sandra KMTI 10.42
Natalie Olsson 10.56
   
Maskotlopp 60 m Vind:1.6  2019-09-01 
                   
Django 7.50
Göta Örnen 8.10
Sigge 9.60
Flammy 10.40
Kalo 14.30
   
Veteraner 4x400
           
1 Landslag M453:32.69
Magnus Nilsson72
Mats Holmberg73
Patrik Hägg72
Mattias Sunneborn70
2 Landslag M503:52.17
Björn Flemsäter67
Dag Dacke65
Zakaria Aatti68
Rodney Hundermark69
3 Landslag K504:46.19
Eva Krönlein66
Charlotta Häggström68
Maibrith Nilsson64
Sara Johnson68
   
Parafriidrott gående 100 m final Vind:0.5  2019-09-01 
                   
Tobias Jonsson96IF Änglarna 11.94 S2
Olof Ryberg00Örgryte IS 12.40 S2
Stephanie YdströmMalmö AI 14.42 U
Sebastian HolmgrenIdrottsgymnasiet 15.65 U
Lille RouskanenIdrottsgymnasiet 16.10 U
Albin Janderberg99Västerås friidrott 16.80 R3
Marie SvingIdrottsgymnasiet 20.19 U
   
Racerunning Rullstol 100m final Vind:-0.6  2019-08-31 
                   
Niklas Almers91IFK Växjö 16.28 R2
Olof da SilvaNorrbacka HIF 27.85 RR1
Moa Nilsson02Norrbacka HIF 29.45 RR1
Nellie LedinRBU Västerås 34.37 RR1
Marika Vaihinger88Karlskoga FIF 34.44 RR1
Henrik ErikssonRBU Västerås 42.73 RR1
   
Racerunning 100m final final Vind:2.1  2019-08-31 
                   
Gustav Tegnelund02Karlskoga FIF 21.85 RR2
Jerry BjörkRBU Västerås 22.69 RR2
Pontus StålforsRBU Västerås 23.72 RR2
Sofia Ahonen99Råby-Rekarne FIF 24.28 RR3
Julia Oscarsson3V HIF Göteborg 24.73 RR2
   
Racerunning Rullstol 200m final Vind:1.0  2019-08-31 
                   
Niklas Almers91IFK Växjö 29.51 R2
Olof da SilvaNorrbacka HIF 62.39 RR1
Marika Vaihinger88Karlskoga FIF 64.87 RR1
Moa Nilsson02Norrbacka HIF 65.93 RR1
Nellie LedinRBU Västerås 65.93 RR1
Henrik ErikssonRBU Västerås 76.31 RR1
   
Racerunning 200m final final heat 1 Vind:1.0  2019-08-31 
                   
Jerry BjörkRBU Västerås 46.65 RR2
Gustav Tegnelund02Karlskoga FIF 48.30 RR2
Pontus StålforsRBU Västerås 49.24 RR2
Sofia Ahonen99Råby-Rekarne FIF 50.76 RR3
Julia Oscarsson3V HIF Göteborg 55.18 RR2
   
Parafriidrott gående 1500 m final  2019-09-01 
                   
Martin Jansson91Söderhamns IF 4:34.13 U
Aleksandra GustavssonLidköpings IS 5:36.43 U
Sebastian HolmgrenIdrottsgymnasiet 6:10.27 U
   
Parafriidrott Höjd final         2019-08-31 
                 
 
Joakim Södling87Nyköpings BIS 1.70
Sebastian HolmgrenIdrottsgymnasiet 1.33 U
Lille RouskanenIdrottsgymnasiet 1.13 U

                                         
1.031.081.131.181.23 1.281.331.381.431.481.53 1.581.621.651.681.701.75
S Holmgrenoooxoo xxoxxoxxx
L Rouskanenoooxxx
J Södling----- -----o o-o-oxxx
Parafriidrott Längd final         2019-09-01 
                 
Tobias Jonsson96IF Änglarna 6.43(0.9) S2
Olof Ryberg00Örgryte IS 6.13(0.9) S2
Joakim Södling87Nyköpings BIS 5.22(-0.2)
Stephanie YdströmMalmö AI 4.77(1.5) U
Viktoria KarlssonGöteborgs KIK 4.38(0.5) S1
Lille RouskanenIdrottsgymnasiet 3.71(-0.4) U
Marie SvingIdrottsgymnasiet 2.74(-0.1) U

                         
S Ydström4.52(0.8)4.68(0.9)-X(-0.4)4.29(-0.6)4.77(1.5)
M Sving2.73(0.5)X(1.2)2.63(1.2)2.55(-0.1)2.74(-0.1)X(0.5)
O Ryberg5.86(0.1)X(0.9)X(0.5)X(-0.2)5.62(-0.8)6.13(0.9)
V Karlsson4.24(0.5)4.36(0.1)4.28(0.0)4.28(-0.5)4.26(-0.4)4.38(0.5)
T JonssonX(1.3)X(1.3)X(1.3)4.74(0.0)6.40(1.5)6.43(0.9)
J Södling5.11(1.8)X(0.4)5.17(0.1)5.22(-0.2)X(0.2)X(0.8)
L Rouskanen3.48(1.6)3.70(1.0)3.45(0.0)3.71(-0.4)3.63(0.6)3.63(0.8)
Parafriidrott Kula final 2019-09-01 
                 
Jeffrey Ige81Spårvägens FK 14.64U
Alexandra BergströmIdrottsgymnasiet 7.47U
Lille RouskanenIdrottsgymnasiet 5.82U
Marie SvingIdrottsgymnasiet 5.76U

                 
L Rouskanen5.455.625.725.825.705.80
A Bergström7.427.176.927.476.677.46
M Sving5.375.735.335.765.25X
J Ige14.5314.64X14.37XX