Resultatlistor [dag 1] [dag 2] [dag 3] [alla dagar] [Standar Män] [Standar Kvinnor] [Go to Live Results
  

 Resultat dag 1 30 augusti

M 100 m försök 1 Vind:1.6  2019-08-30 
                   
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad 10.38Q
Alexander Hult96KFUM Örebro 10.78Q PB
Jean-Christian Zirignon95Malmö AI 10.78q
Odain Rose92Spårvägens FK 10.80q
David Sennung91Ullevi FK 10.83q
Tarley Allison97Mölndals AIK 10.89
Braulio Ribeiro92KFUM Örebro 11.16 SB
   
M 100 m försök 2 Vind:0.1  2019-08-30 
                   
Emmanuel Dawlson92Hammarby IF 10.63Q
Tony Darkwah86Hammarby IF 10.73Q
Nils Thornberg94Bollnäs FIK 10.87
Simon Sharapo01KFUM Örebro 10.94 PB
Douglas Hellbratt95Malmö AI 11.03
Emil Thölix95Linköpings GIF 11.13
   
M 100 m final Vind:1.1  2019-08-30 
                   
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad 10.26 MR
Emmanuel Dawlson92Hammarby IF 10.60
Jean-Christian Zirignon95Malmö AI 10.75
Alexander Hult96KFUM Örebro 10.88
Tony Darkwah86Hammarby IF 10.91
David Sennung91Ullevi FK 10.94
 Odain Rose92Spårvägens FK DNS
   
M 400 m försök 1  2019-08-30 
                   
Nick Ekelund-Arenander89Malmö AI 49.25Q
Alexander Nyström03Bollnäs FIK 49.28Q
Filip Nilsson92IFK Lund 49.42q SB
Andreas Movin96IFK Lidingö 49.60
Eric Larsson93KFUM Örebro 50.74
Anders Logg76Hälle IF 53.48
   
M 400 m försök 2  2019-08-30 
                   
Anton Sigurdsson96Malmö AI 48.93Q
Emil Johansson02Turebergs FK 49.14Q
Martin Selin95Ullevi FK 49.31q SB
Trausti Stefánsson85Spårvägens FK 49.56
Gustav Gahne01Hässelby SK 50.32 SB
Albert Nygren01Upsala IF 50.42
   
M 1500 m försök 1  2019-08-30 
                   
Abdelfath Yassin95Gefle IF 3:53.86Q
Leo Magnusson98Sävedalens AIK 3:54.10Q
Sebastian Nilsson98Mölndals AIK 3:54.20Q
Johan Walldén87Spårvägens FK 3:54.22q
Daniel Gleimar92Spårvägens FK 4:01.75
William Wickholm98KFUM Örebro 4:06.82
Jonathan Cleghorn90Spårvägens FK 4:09.35
Erik Jälknäs00Sävedalens AIK 4:11.88
   
M 1500 m försök 2  2019-08-30 
                   
Kalle Berglund96Spårvägens FK 4:01.97Q
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 4:02.23Q
Abubakar Abdullahi99Malmö AI 4:02.23Q
Ali Laaroubi94Malmö AI 4:02.50
Hampus Börjesson94Ullevi FK 4:03.62
Gustav Nordling97Spårvägens FK 4:04.15
Anders Grahl87Hälle IF 4:07.13
Michael Welday99Stocksäters IF 4:08.84
Andreas Davidsson95Högby IF 4:12.51
   
M 1500 m försök 3  2019-08-30 
                   
Emil Danielsson97Spårvägens FK 3:53.62Q
John Foitzik91Spårvägens FK 3:53.98Q
Markus Bohman94KFUM Örebro 3:54.02Q
Simon Wallenlind97Mölndals AIK 3:54.43q
Alexander Nilsson95Mölndals AIK 3:55.69q
Sharmarke Ahmed02Hälle IF 3:57.20
Jonatan Gustafsson99KFUM Örebro 4:05.80
Faustin Mugabo00Väsby IK 4:06.02 PB
Tomas Skjæråsen95Villstads GIF 4:06.72
   
M 10000 m final  2019-08-30 
                   
Adhanom Abraha77Eskilstuna FI 29:21.23 SB
Robel Fsiha96Spårvägens FK 29:23.17
Emil Millán de la Oliva01Eskilstuna FI 29:27.53
Omar Nuur01IFK Växjö 29:30.21 PB
Jonas Leandersson90IF Göta Karlstad 29:41.00 SB
Daniel Lundgren85Turebergs FK 29:53.65
Otto Kingstedt94Huddinge AIS 29:56.20 SB
Erik Karlsson98Högby IF 30:24.65 PB
Oscar Claesson95Sävedalens AIK 30:29.13 PB
10 Archie Casteel96Spårvägens FK 30:31.85
11 Andreas Åhwall89Hässelby SK 30:32.93 SB
12 Oscar Carlsson91Hälle IF 30:36.60
13 Kristofer Låås92Fredrikshofs FI 30:42.64
14 Fred Grönwall81Roma IF 30:57.01 PB
15 Johan Fagerberg92Finspångs AIK 30:57.91 SB
16 Marcus Åberg88Hässelby SK 31:06.26
17 Maximillian Ueda93Spårvägens FK 31:12.47
18 Nils Spetz91Spårvägens FK 31:24.51
19 Björn Östenson93Malmö AI 31:25.54 PB
20 Anders Bergman88Hälle IF 31:28.97 PB
21 Andreas Jansson96Hässelby SK 31:42.67
22 Heshlu Andemariam97IFK Lidingö 31:48.36 PB
23 Niklas Wassberg91IF Göta Karlstad 33:20.97 PB
 Axel Djurberg99Hässelby SK DNF
 Fredrik Uhrbom77Spårvägens FK DNF
 David Kjellén95IF Göta Karlstad DNF
   
M Höjd kval         2019-08-30 
                 
 
Arvid Ryberg98IF Göta Karlstad 1.96q
Melwin Lycke Holm04Kils AIK 1.96q
Joakim Wadstein00Tjalve IF Norrköping 1.96q
Herman Olvik96Ullevi FK 1.96q
Oliver Ericsson01Upsala IF 1.96q
Fabian Delryd96Täby IS 1.96q
Philip Frifelt Lundqvist89Mölndals AIK 1.96q
Adam Chiguer91Spårvägens FK 1.96q
Andreas Carlsson95IK Ymer 1.96q
Emil Uhlin00Falu IK 1.96q
11 Samuel Fransson00Malmö AI 1.96q
12 Oskar Lundqvist97Upsala IF 1.93q
13 Mattias Green98Säffle FIK 1.93
14 Robin Jacobsson98Ullevi FK 1.93
15 Markus Asplund98IF Göta Karlstad 1.90
16 Elias Sahlin01Hellas FK 1.86
17 Simon Throgen97IF Göta Karlstad 1.86

                                         
1.771.821.861.901.93 1.96
A Chiguer---oxo o
M Asplund---xo- xxx
S Throgenooxxoxxx
E Sahlin--o-xxx
M Lycke Holm--ooo o
H Olvik---oo o
R Jacobsson-oooxxo xxx
F Delryd----- o
O Lundqvist----o xxx
A Ryberg---o- o
E Uhlin---o- xo
S Fransson---oxo xo
J Wadstein--ooo o
Frifelt Lundqvis----o o
O Ericsson----o o
A Carlsson---o- xo
M Green-ooxxoo xxx
M Tresteg final         2019-08-30 
                 
Jesper Hellström95Hässelby SK 15.80(1.4)
Erik Ehrlin90Hammarby IF 15.36(2.7)
Isak Persson95Örgryte IS 15.12(3.0)
Markus Lundborg99Ullevi FK 15.02(1.5) PB
Artur Engström96Örgryte IS 15.01(0.9)
Marcus Nyberg97Malmö AI 15.01(1.8)
Antonis Dinopoulos95Upsala IF 14.92(0.6)
Oskar Weidenholm01Mölndals AIK 14.48(2.4)
Albin Boestad97IFK Lidingö 14.33(1.3)
10 Eric Hallquist96Östersunds GIF 14.15(2.3)

                         
E Hallquist13.33(2.8)14.15(2.3)13.48(2.4)
A Engström14.69(1.4)14.76(1.4)14.78(1.5)15.00(3.5)14.94(1.7)15.01(0.9)
I Persson14.54(2.3)14.73(1.5)15.12(3.0)X(0.5)14.47(1.0)X(1.1)
O Weidenholm14.11(0.3)X(1.8)14.37(1.6)X(1.6)14.22(1.6)14.48(2.4)
A Boestad14.32(1.6)14.20(1.8)14.33(1.3)
E Ehrlin14.94(0.0)X(1.1)15.36(2.7)15.36(1.7)X(2.2)15.33(0.0)
J Hellström15.80(1.4)-----
A DinopoulosX(-0.8)14.68(1.1)14.92(0.6)X(1.9)14.88(1.4)14.90(0.1)
M Nyberg14.87(2.4)X(0.8)14.74(-0.2)-14.92(2.1)15.01(1.8)
M LundborgX(0.3)14.47(1.9)14.60(0.5)X(2.4)14.80(2.2)15.02(1.5)
M Kula final 2019-08-30 
                 
Wictor Petersson98Malmö AI 20.33
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK 18.73 SB
Jesper Arbinge97Spårvägens FK 18.64
Arwid Koskinen92Ullevi FK 18.47 PB
Viktor Gardenkrans95Athletics 24Seven SK 17.82
Gabriel Heen95Hässelby SK 17.31
Simon Pettersson94Hässelby SK 17.22
Niklas Lindstedt93Hässelby SK 16.55 SB
Andreas Eriksson94IK Heros 14.98
10 William Ullberg96IFK Umeå 14.40
11 Ali Alsaadi95Eskilstuna FI 14.10

                 
A Alsaadi14.10XX
A ErikssonX14.9814.86
W Ullberg14.4014.0414.28
G HeenX16.46XX17.3116.33
N Lindstedt16.3716.55XXXX
S Pettersson16.4916.9916.93X17.22X
V GardenkransX17.0617.7517.8217.44X
J Arbinge17.24X18.2018.05X18.64
A Koskinen17.6618.4717.7817.69X18.26
N Arrhenius18.4918.44X18.73X18.26
W Petersson19.70X19.8919.5619.5920.33
M Slägga final 2019-08-30 
                 
Mattias Lindberg90Skellefteå AIK 70.11
Ragnar Carlsson00Falu IK 66.21
Ryan McCullough89Malmö AI 66.19
Elias Håkansson92Spårvägens FK 65.84 SB
Oscar Vestlund93IF Göta Karlstad 64.43
Ivar Moisander00Spårvägens FK 61.31
Stefan Kvist87Alvesta FI 60.76
Tim Söderqvist95Hälle IF 60.57
Hugo Sörby01Upsala IF 54.19
10 Anton Andersson96Turebergs FK 53.55
11 Johannes Nilsson98Västerås FK 50.66

                 
A Andersson53.55X53.42
H Sörby52.9953.0654.19
J NilssonX48.7650.66
I MoisanderXX58.8060.7659.7061.31
T Söderqvist60.22XX60.5760.33X
S Kvist59.4960.6659.51X60.76X
O Vestlund64.0164.4363.40XXX
E Håkansson63.53X64.7964.9464.0565.84
R Carlsson65.2963.6465.7363.6066.2163.89
R McCulloughX66.19X65.59X65.59
M Lindberg66.6367.9566.8866.7668.4670.11
K 100 m försök 1 Vind:0.6  2019-08-30 
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 11.66Q
Nikki Anderberg02Malmö AI 12.04
Jessica Östlund93Hässelby SK 12.10
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö 12.12
Gabriella Holmström00Upsala IF 12.28
   
K 100 m försök 2 Vind:3.7  2019-08-30 
                   
Claudia Payton98Ullevi FK 11.63Q
Emelie Rantzow98IK Ymer 11.91q
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK 11.95q
Greta Deltin00Hässelby SK 12.07
Matilda Hellqvist93Ullevi FK 12.07
   
K 100 m försök 3 Vind:1.6  2019-08-30 
                   
Daniella Busk93Malmö AI 11.71Q
Elin Östlund91KFUM Örebro 11.73 SB
Nikki Sjöberg98Bollnäs FIK 11.89
Isabelle Eurenius89Spårvägens FK 12.12
Elina Gunnarsson94Hovslätts IK 12.47
   
K 100 m final Vind:1.1  2019-08-30 
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 11.51
Daniella Busk93Malmö AI 11.75
Claudia Payton98Ullevi FK 11.78
Elin Östlund91KFUM Örebro 11.79
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK 11.96
Emelie Rantzow98IK Ymer 11.98
Nikki Sjöberg98Bollnäs FIK 12.00
   
K 400 m  2019-08-30 
                   
Linnea Killander93Malmö AI 56.22Q
Sandra Knezevic92Hammarby IF 56.34Q
Ebba Svantesson97Upsala IF 58.20q
Lova Perman03IF Göta Karlstad 58.31
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 59.96
Ebba Berglin01KA 2 IF 60.74 SB
   
K 400 m försök 2  2019-08-30 
                   
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 56.18Q
Klara Helander95Upsala IF 57.01Q
Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg 57.87q
Linnea Gateman01Strömstads IF 58.30
Carolina Söderbom99Ärla IF 59.17
   
K 10000 m final  2019-08-30 
                   
Samrawit Mengsteab90Hälle IF 35:03.93
Cecilia Norrbom88Spårvägens FK 35:05.31
Johanna Eriksson81Motala AIF 35:06.42
Sanna Mustonen91Hässelby SK 35:07.52
Charlotte Andersson85IFK Umeå 35:31.86
Johanna Salminen78FK Studenterna 35:43.55 PB
Johanna Larsson93Örgryte IS 36:11.20
Malin Strand93Sävedalens AIK 36:37.78
Hanna Kumlin92Örgryte IS 37:27.91
10 Sofia Ewnert89IF Göta Karlstad 37:29.90
11 Jennifer Andersson00Dalaportens OL 37:52.29
 Hanna Michaëlsson89Örgryte IS DNF
 Elisabet Clausén90Tväråselets AIF DNF
   
K Stav final         2019-08-30 
                 
 
Angelica Bengtsson93Hässelby SK 4.63 MR
Michaela Meijer93Örgryte IS 4.32
Hanna Jansson95Ullevi FK 4.02
Linnea Jönsson99IFK Helsingborg 3.94
Emma Kiviniemi Andersson91Spårvägens FK 3.86
Gabriella Jönsson01IFK Helsingborg 3.86
Malin Dahlström89Örgryte IS 3.74
Annika Jönsson96IFK Helsingborg 3.62
Hilma Hindsberg02Kvarnsvedens GoIF 3.47

                                         
3.323.473.623.743.86 3.944.024.074.124.324.42 4.474.524.634.77
G Jönsson----xxo xxx
A Bengtsson----- ----oxo -oxxoxxx
A Jönsson-oxoxxx
L Jönsson---oo xoxxx
M Dahlström--xxoxoxxx
Kiviniemi Anders---oxo xxx
M Meijer----- ----xo- xxx
H Jansson---xoo xoxor
H Hindsbergxooxxx
K Längd kval         2019-08-30 
                 
Erica Jarder86IF Göta Karlstad 6.17(4.7) Q
Kaiza Karlén98IF Göta Karlstad 6.06(4.4) Q
Erika Kinsey88Trångsvikens IF 6.00(0.9) Q
Malin Marmbrandt85Västerås FK 5.97(1.9) Q
Lovisa Karlsson00Högby IF 5.93(2.5) q
Moa Ullgren96Athletics 24Seven SK 5.92(2.2) q
Jonna Lindéen96Kalmar SK 5.87(2.4) q
Malin Olsson90IFK Lidingö 5.87(0.8) q
Filippa Gunnarsson99Mölndals AIK 5.84(2.0) q SB
10 Emelie Nilsson88Spårvägens FK 5.79(3.2) q
11 Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK 5.78(1.2) q
12 Elin Larsson94IFK Halmstad 5.76(2.7) q
13 Izabella Ripsweden00Huddinge AIS 5.73(2.4)
14 Jenny Lestander98Linköpings GIF 5.68(-0.2)
15 Judith Wagersten98Örgryte IS 5.61(2.7)
16 Olivia Österling Strömstedt01IF Göta Karlstad 5.54(1.7)
17 Linn Egerfält00Gefle IF 5.48(1.2)

                         
E Kjellberg5.78(1.2)5.59(0.3)5.73(2.3)
L Egerfält5.38(3.2)5.48(1.2)5.40(0.8)
E Jarder6.17(4.7)
J LestanderX(3.3)X(0.6)5.68(-0.2)
J WagerstenX5.41(2.7)5.61(2.7)
F Gunnarsson5.59(1.2)5.84(2.0)5.74(4.0)
M Marmbrandt5.97(1.9)
J Lindéen5.75(2.8)5.87(2.4)5.85(1.8)
E Kinsey6.00(0.9)
M UllgrenX(3.0)5.92(2.2)5.83(3.5)
M Olsson5.68(1.6)X(2.8)5.87(0.8)
K Karlén6.06(4.4)
L Karlsson5.90(1.3)5.93(2.5)5.77(-0.3)
E LarssonX(1.9)5.76(2.7)5.75(1.2)
I Ripsweden5.73(2.4)5.36(2.3)5.56(2.9)
Österling Ströms5.54(1.7)X(2.6)X(1.3)
E NilssonX(1.0)5.79(3.2)-
K Diskus kval 2019-08-30 
                 
Fanny Roos95Athletics 24Seven SK 50.39Q
Ellen Pettersson97Upsala IF 47.57Q
Caisa-Marie Lindfors00Upsala IF 47.12Q
Vanessa Kamga98Upsala IF 46.78Q
Erica Larsson90IF Göta Karlstad 46.35Q
Mathilda Eriksson98Malmö AI 46.22Q
Emma Ljungberg94Spårvägens FK 46.19Q
Lydia Sundin94Hässelby SK 45.94q
Heidi Schmidt93Spårvägens FK 44.96q
10 Amanda Nordin97Skellefteå AIK 44.88q
11 Jennifer Rudberg98Athletics 24Seven SK 44.35q
12 Fanny Öhrn Selahn95Turebergs FK 43.91q
13 Amanda Lejros99Hässelby SK 43.39
14 Amanda Fridberg02IF Göta Karlstad 41.94
15 Daniella Persson00Hälle IF 41.56
16 Elin Rubin95Hovslätts IK 41.49
17 Ida Stenbäck99SK Bore 40.69
18 Axelina Johansson00Hässelby SK 38.82

                 
F Roos50.39
J Rudberg44.3538.8443.29
L Sundin45.94XX
E Rubin38.9737.9441.49
E Pettersson39.4247.57
A Fridberg39.9041.94X
A JohanssonXX38.82
E LarssonX46.35
A NordinX44.1344.88
D PerssonX39.2641.56
C-M Lindfors47.12
I Stenbäck39.7239.6640.69
M Eriksson43.7346.22
F Öhrn Selahn43.91X42.42
E Ljungberg45.9646.19
H Schmidt44.96XX
A LejrosXX43.39
V Kamga46.78
K Spjut final 2019-08-30 
                 
Ásdís Hjálmsdóttir85Spårvägens FK 57.49
Anna Wessman89IFK Växjö 52.99 SB
Mari Klaup-McColl90Ullevi FK 52.62
Malin Haglund88Ullevi FK 49.91 SB
Carolin Näslund98IF Göta Karlstad 49.82
Elisabeth Lithell90KFUM Örebro 48.40
Matilda Elfgaard92Athletics 24Seven SK 48.32
Emelie Larsson91Ullevi FK 46.76 SB
Maria Olsson96Gefle IF 42.73
10 Maja Gustavsson98Västerås FK 41.01

                 
M Olsson41.7342.73X
M Gustavsson40.66X41.01
E Lithell44.1745.4546.2243.9548.4045.20
E Larsson42.9044.4046.7640.4143.00X
M Elfgaard45.1044.7448.3246.3544.8644.01
M Haglund49.1648.4147.5149.9147.99X
A Wessman48.3149.3349.7652.9949.5651.95
C Näslund45.1949.8244.4448.5747.8349.02
M Klaup-McColl51.7547.4048.5351.1752.6251.98
Á HjálmsdóttirX57.49X52.9556.74X