Live Results

 Resultat

Men 60 m A Försök 1
                   
Confidence Lawson90GBR 6.66Q PB
Henrik Larsson99IF Göta 6.68Q PB
Samuel Purola00FIN 6.75Q PB
Frederik Schou-Nielsen96DEN 6.87q
Theodor Young96RSA 6.88
Gregorios Kyriakoudis97Hässelby SK 7.07
Martin Hagberg01Hässelby SK 7.14
   
Men 60 m A Försök 2
                   
Dominik Zalesky95CZE 6.76Q
Harry Aikines-Areetey88GBR 6.77Q
Odain Rose92Spårvägens FK 6.80Q
Festus Asante94DEN 6.80q
Zion Eriksson02Täby IS 6.94 PB
Emil Johansson02Turebergs FK 7.06
Oskar Motta98Upsala IF 7.17
Jacob Ewertzh95Malmö AI 7.20
   
Men 60 m A Final
                   
Confidence Lawson90GBR 6.64 PB
Samuel Purola00FIN 6.67 PB
Henrik Larsson99IF Göta 6.70
Harry Aikines-Areetey88GBR 6.74
Dominik Zalesky95CZE 6.77
Odain Rose92Spårvägens FK 6.78
Festus Asante94DEN 6.83
Frederik Schou-Nielsen96DEN 6.88
   
Men 60 m National Heat 1
                   
Emil Johansson02Turebergs FK 7.04q PB
Gregorios Kyriakoudis97Hässelby SK 7.06q
Jacob Ewertzh95Malmö AI 7.07q
Martin Hagberg01Hässelby SK 7.13q
Oskar Motta98Upsala IF 7.18q
   
Men 60 m National Heat 2
                   
Kidus Yohannes Getahun98Malmö AI 7.23 SB
Daniel Persson98Malmö AI 7.32
Rodi Kay98Täby IS 7.32 SB
Ibrahim Abakar99Hammarby IF 7.73
   
Men 800 m A
                   
Andreas Kramer97Sävedalens AIK 1:48.50 SätraR 53.14
Joe Deng98AUS 1:48.68 PB 52.91
Enrico Riccobon95ITA 1:49.20 PB 53.29
Peter Bol94AUS 1:50.47 PB 53.35
Berhe Kidane99Ärla IF 1:51.32 PB 53.91
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:54.71 54.35
 Andreas Roth93NOR DNF 52.04
   
Men 800 m National B
                   
Christian Clausen96DEN 1:52.29 54.75
Miguel Moreira91POR 1:53.38 54.08
Benjamin Åberg95Hälle IF 1:53.38 55.19
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:53.57 SB 54.53
Rasmus Kisel96EST 1:53.62 54.96
Anton Persson96Hässelby SK 1:54.28 54.30
 Kristian Efremov90Spårvägens FK DNF 53.61
   
Men 800 m National C
                   
Bienvenue Musore90Spårvägens FK 1:56.97 57.14
Aleksej Pirgholizadeh94Eskilstuna FI 1:57.11 57.32
Max Bechtel01Hässelby SK 1:58.96 PB 57.58
Viktor Frisk03Huddinge AIS 1:59.88 PB 58.04
William Wickholm98KFUM Örebro 2:01.16 58.18
 Jesper Sjölund99Spårvägens FK DNF 57.10
 Daniel Norberg78Spårvägens FK DNF 57.86
 Henry Jacobson99Hammarby IF DNF 57.37
   
Men 1500 m National A
                   
Ali Al-Janabi94Ullevi FK 3:53.02 PB
Gustav Berlin95Hässelby SK 3:53.25
Johan Walldén87Spårvägens FK 3:53.32
Leo Magnusson98Sävedalens AIK 3:54.05
Alexander Nilsson95Mölndals AIK 3:54.93
Alberts Blajs95LAT 3:56.41
Mikael Johnsen92DEN 3:56.84 PB
Simon Wallenlind97Mölndals AIK 3:58.55
 Anton Axelsson01Hässelby SK DNF (pace A)
 Olavi Allase93EST DNS
 Abubakar Abdullahi99Malmö AI DNS
 Tim Sundström89Turebergs FK DNS
   
Men 1500 m National B
                   
Emil Millán de la Oliva01Eskilstuna FI 3:58.33 PB
Estifanos Faid92Spårvägens FK 3:58.34 PB
Erik Jälknäs00Sävedalens AIK 4:01.08
August Mollén99Tjalve IF Norrköping 4:01.27 PB
Axel Djurberg99Hässelby SK 4:01.91
Olof Silvander99IFK Lidingö 4:02.17 PB
Gustaf Norlander99Ärla IF 4:04.81
Daniel Gleimar92Spårvägens FK 4:05.32
Heshlu Andemariam97IFK Lidingö 4:10.40
10 Linus Näslund00Ärla IF 4:10.81 PB
11 Hannes Hejdebäck00Gefle IF 4:11.08 PB
12 Ludvig Danielson95Tjalve IF Norrköping 4:17.21
13 Ludvig Johansson98IFK Lidingö 4:17.45 PB
 Erik Djurberg97Hässelby SK DNF
 Johan Eriksson88Turebergs FK DNF (pace B)
 Mikael Andersson00Säffle FIK DNS
   
Men 3000 m
                   
Stewart McSweyn95AUS 7:47.99 PB Sätrahallrekord
Jonas Leanderson91Malmö AI 7:54.07
Florian Orth89GER 7:54.27
Jordan Williamz92AUS 7:55.49 PB
Suldan Hassan98Ullevi FI 7:55.56 PB
Ryan Gregson90AUS 7:56.45 PB
Jake Heyward99GBR 8:02.41
Simon Sundström98IFK Lidingö 8:11.89 PB
Emil Danielsson97Spårvägens FK 8:13.63 PB
10 Amanuel Gergis96Turebergs FK 8:18.37
11 Jonas Leandersson90IF Göta Karlstad 8:23.81
12 Pieter-Jan Hannes92BEL 8:42.33
 Elmar Engholm92Hässelby SK DNF
 Vidar Johansson96Sävedalens AIK DNF
 Vincent Mutai94KEN DNF (pace)
   
Men 60 m Hurdles National
                   
Filip Björklund98Upsala IF 8.15 SB
Joel Bengtsson99IFK Helsingborg 8.16 PB
Linus Otto Boyer95Upsala IF 8.41
 Ludwig Sjödin95IFK Umeå DNS
 Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna DNS
   
Men High Jump       
                 
 
Jamal Wilson 88 BAH 2.20
Takashi Eto 91 JPN 2.20
Mathew Sawe 88 KEN 2.16
Janick Klausen 93 DEN 2.16
Filip Mrcic 99 CRO 2.06
Adam Chiguer 91 Spårvägens FK 2.06 SB
Otto Brinkman 97 Spårvägens FK 2.00
  Fabian Delryd 96 Täby IS x

                                   
1.942.002.062.112.162.202.232.262.280.00
A Chigueroxoxxoxxx
F Mrcicoooxxx
O Brinkman-o-xxx
J Klausen--ooxoxxx
T Eto---oxooxxx
M Sawe---ooxxx
J Wilson---oooxxx
F Delryd---x-
Men Pole Vault National       
                 
 
Eelco Sintnicolaas NED 5.00
Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK 4.80
Yuma Maruyama JPN 4.40

                                   
4.204.304.404.504.604.704.804.905.005.105.20
Y Maruyamao-o-xxx
E Thorstensson----xo-xo-xxx
E Sintnicolaas------xxo-o-xxx
Men Long Jump A       
                 
Andreas Otterling86IFK Lidingö 7.87 SB
Tomasz Jaszczuk92POL 7.73 SB
Andreas Carlsson95IK Ymer 7.65 PB
Michel Tornéus86Hammarby IF 7.48
Kevin Ojiaku89ITA 7.46
Max Andersson95Upsala IF 7.09
 Filippo Randazzo96ITA NM

                 
M Andersson6.96XX7.09XX
K OjiakuX7.367.28X7.387.46
A Carlsson7.38X7.307.38X7.65
F RandazzoXXXXXX
A Otterling7.87X7.797.737.73X
T JaszczukX6.347.387.737.70X
M Tornéus7.48r---
Men Long Jump National       
                 
Andreas Trajkovski93DEN 7.52
Sebastian Pedersen97DEN 7.37 SB
Artur Engström96Örgryte IS 7.22 SB
Rickard Willman94Västerås FK 7.00
Angelos Roussos92Örgryte IS 6.81
Wilhelm Eidenstedt98Hässelby SK 5.91

                 
W EidenstedtX5.91XX4.12-
A Engström6.956.99XXX7.22
R Willman7.00X6.78-6.916.97
S Pedersen7.337.15XX7.157.37
A Roussos6.766.80X6.776.816.79
A Trajkovski7.317.406.01X7.267.52
Men Shot Put A       
                 
Mesud Pezer94BIH 20.57Sätrahallrekord
Marcus Thomsen98NOR 20.08
Wictor Petersson98Malmö AI 19.57 PB
Gabriel Heen95Hässelby SK 18.08 PB
Jesper Arbinge97Spårvägens FK 16.33
 Kristo Galeta83EST NM

                 
J ArbingeXX16.33XXX
K GaletaXXXXXX
M Pezer19.9220.3020.5720.4420.39X
G Heen16.75X17.4318.0817.52X
M ThomsenXX19.87X20.08X
W Petersson19.0919.4919.5719.3719.3619.07
Women 60 m National
                   
Irene Ekelund97Spårvägens FK 7.40 SB
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö 7.74
Gabriella Holmström00Upsala IF 7.79
Katharina Gråman03Tyresö FK 7.79
Greta Deltin00Hässelby SK 7.83
Charlotte Andersson00Hässelby SK 7.91
 Clara Wågefjell97Örgryte IS DNF
   
Women 400 m Heat 1
                   
Laviai Nielsen96GBR 53.64 25.10
Justina Swiety-Ersetic92POL 54.22 25.12
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 55.11 24.89
Klara Helander95Upsala IF 57.74 26.88
   
Women 400 m Heat 2
                   
Gunta Vaicule95LAT 53.34 24.78
Matilda Hellqvist93Ullevi FI 55.04 25.73
Laura de Witte95NED 56.14 25.90
Sandra Knezevic95Hammarby IF 56.25 PB 26.25
   
Women 400 m National
                   
Lovisa Linde98Täby IS 57.50 26.76
Sofia Hultgren97Täby IS 58.41 PB 27.38
Kaila Barber98USA 59.03 26.74
   
Women 800 m A
                   
Renée Eykens96BEL 2:03.76 PB 60.00
Liga Velvere90LAT 2:03.80 59.30
Sara Kuivisto91FIN 2:06.19 59.78
 Joanna Linkiewicz90POL DNF 58.95
   
Women 800 m National B
                   
Lovisa Bivstedt01Hässelby SK 2:13.96 62,28
Maria Freij98Öresund FK 2:18.28 62.60
Ida Ekroth96Upsala IF 2:18.39 64.37
Klara Frih02Åsbro GoIF 2:20.86 63.91
 Lovisa Linde98Täby IS DNF 61.29
 Wilma Marcusson99Trångsvikens IF DNF 62.85
 Greta Graziani94Täby IS DQ 61.97
   
Women 800 m National C
                   
Klara Ygeby02Upsala IF 2:21.25 69.08
Emelie Svensson95IFK Mora Friidrott 2:22.88 70.05
Filippa Ramberg97Hammarby IF 2:23.23 SB 69.58
Alva Malmsten Nilsson03IF Skade 2:23.48 PB 70.33
Maja Björnsson03Upsala IF 2:23.81 70.63
 Kaila Barber98USA DNF 68.88
   
Women 1500 m A
                   
Simona Vrzalova88CZE 4:10.25 SB
Axumawit Embaye94ETH 4:13.32
Hanna Hermansson89Turebergs FK 4:14.69
Anna Silvander93IFK Lidingö 4:15.72 PB
Lisa Havell88Spårvägens FK 4:17.76 PB
Sanne Wolters-Verstegen85NED 4:18.63
Genevieve Gregson89AUS 4:23.40
Samrawit Mengsteab90Hälle IF 4:27.63
Worknesh Abye Mulat99ETH 4:28.25
 Katarzyna Broniatowska90POL DNF (pace)
   
Women 1500 m National
                   
Fanny Dusabimana93Umeå TFC 4:34.30
Elin Brink97Mölndals AIK 4:34.95
Ellinor Aurell01Ängelholms IF 4:35.64 PB
Sanna Mustonen91Hässelby SK 4:36.29
Julia Svennblad03Bohus IF 4:36.88 PB
Vera Sjöberg01AIK 4:37.19 PB
Olivia Weslien97IF Göta Karlstad 4:38.51
 Vilma Jonsson99IFK Lidingö DNF (pace B)
   
Women 60 m Hurdles A
                   
Gréta Kerekes92HUN 8.13
Eefje Boons94NED 8.15 SB
Jade Barber93USA 8.31
Amanda Hansson99Hässelby SK 8.42 SB
Emma Tuvesson91Spårvägens FK 8.44
Mette Graversgaard95DEN 8.55
Sofia Johnsson94Hässelby SK 8.74
Tess Hertz-Saebbö98Göteborgs KIK 8.79
   
Women 60 m Hurdles National
                   
Sofia Johnsson94Hässelby SK 8.62
Josefine Sandelius94Hammarby IF 8.77 PB
Malin Eriksson91IFK Lidingö 8.83
Daniela Karlsson96Täby IS 8.92 SB
Clara Wågefjell97Örgryte IS 8.97
Alva Wolwan01Upsala IF 9.10 PB
Johanna Kunath97Hammarby IF 9.36
   
Women High Jump National       
                 
 
Marija Vukovic 92 MNE 1.90 PB
Linda Skantze 95 IFK Lidingö 1.77 PB
Kajsa Engblom 01 Huddinge AIS 1.62
Linn Hertz-Saebbö 00 Göteborgs KIK 1.62

                                   
1.571.621.671.721.771.821.861.901.92
K Engblomxooxxx
L Hertz-Saebböoxxoxxx
L Skantze--oxxooxxx
M Vukovic----oxxooxxoxxx
Women Pole Vault A       
                 
 
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK 4.45
Kristen Leland 92 USA 4.30
Romana Malacova 87 CZE 4.30
Huiqin Xu 93 CHN 4.30
Stefanie Dauber 88 GER 4.15

                                   
4.004.154.304.454.554.65
S Dauberxxooxxx
H Xu--xoxxx
R Malacova-xooxxx
K Leland--oxxx
A Bengtsson---o-xxx
Women Long Jump A       
                 
Khaddi Sagnia94Ullevi FK 6.64Sätrahallrekord
Evelise Veiga96POR 6.40 PB
Erica Jarder86IF Göta Karlstad 6.23 SB
Malin Marmbrandt85Västerås FK 6.13
Mara Griva89LAT 6.12
Hitomi Nakano90JPN 5.95
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK 5.87

                 
E KjellbergXX5.87XXX
H NakanoXX5.955.84XX
M MarmbrandtX6.03XX6.134.92
M Griva6.126.035.90X6.096.03
E Jarder6.106.226.09X6.066.23
E Veiga6.006.266.146.196.406.32
K Sagnia6.64XX6.196.64X
Women Long Jump National       
                 
Kaiza Karlén98IF Göta Karlstad 6.26 PB
Amanda Hansson99Hässelby SK 6.06
Sandra Törnros95Gefle IF 5.88
Thilda Särnevång96IFK Växjö 5.85 SB
Irene Ekelund97Spårvägens FK 5.80
Katharina Gråman03Tyresö FK 5.64
Emelie Eklund00Täby IS 5.49
Izabella Ripsweden00Huddinge AIS 5.45

                 
I Ripsweden5.335.455.395.325.45X
E EklundX5.495.345.15X4.02
T SärnevångX5.585.85X5.73X
S Törnros4.195.715.645.595.825.88
K GråmanX5.645.265.22--
A HanssonX6.066.00-5.785.80
I Ekelund5.575.80X---
K KarlénX6.01XX6.26X
Women Shot Put A       
                 
Fanny Roos95Athletics 24Seven SK 18.33 NR
Frida Åkerström90Hässelby SK 16.43
Ásdis Hjálmsdottir85Spårvägens FK 15.86

                 
Á Hjálmsdottir15.51X15.8615.47X15.68
F Åkerström15.54XXX16.0316.43
F Roos16.8718.2717.8417.8718.33X
Women Shot Put National       
                 
Amanda Lejros99Hässelby SK 13.31 PB
Felicia Lindberg97Hammarby IF 11.85
 Kristina Rakocevic98MNE -

                 
K Rakocevic------
F Lindberg11.7511.6711.7811.7211.7911.85
A Lejros12.4513.3112.3812.8312.6913.05