Go to Live Results
  

 Resultat

Men 100 m A-final Vind:1.1
                   
Everton Clarke92Jamaica 10.50 LR
Emmanuel Dawlson92Hammarby IF 10.75
Odain Rose92Spårvägens FK 10.80 SB
Erik Annerfalk94Ullevi FK 10.88
Erik Johansson99Varbergs GIF 10.94 SB
Tarley Allison97Mölndals AIK 11.10
   
Men 100 m B-final Vind:-1.5
                   
Tarley Allison97Mölndals AIK 11.17Q (till A-final)
Sebastian Kadestål96Malmö AI 11.45 SB
Erik Isaksson02IF Kville 11.62
   
Men 800 m A-final
                   
Berhe Kidane99Ärla IF 1:49.17 LR PB
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:49.84
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 1:50.58
Benjamin Åberg95Hälle IF 1:51.08 PB
Tobias Grönstad02BUL 1:52.03
Simon Wallenlind97Mölndals AIK 1:52.41 PB
Vidar Johansson96Sävedalens AIK 1:52.86 PB
Johan Lamm98Mölndals AIK 1:54.72
 Felix Francois90Örgryte IS DNF (Pace A)
   
Men 800 m B-final
                   
Sharmarke Ahmed02Hälle IF 1:56.75 PB
Hampus Börjesson94Ullevi FK 1:56.91 SB
David Cannmo01Trollhättan FIK 1:58.10 PB
Alexander Waerme97Ullevi FK 1:59.32 SB
Erik Guander02Sävedalens AIK 1:59.71
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 1:59.98 PB
Jonathan Edman01Umedalens IF 2:00.15 PB
Adam Danielsson93Ullevi FK 2:02.24 PB
 Erik Lindahl90Ullevi FK DNF (Pace B)
   
Men 800 m C-final
                   
Michael Hansson96IS Göta 1:59.92 PB
Simon Wikell03Mölndals AIK 2:00.54 PB
Niklas Johansson99Sävedalens AIK 2:01.94 SB
Daniel Erikssson97Mölndals AIK 2:02.26 SB
Jakob Zäll01Ängelholms IF 2:03.72 PB
Hassan Jirrabey93Malmö AI 2:05.02 SB
Anders Rydell78Malmö AI 2:12.69 SB
 Eric Källman00IK Ymer DNF (Pace C)
   
Men 1000 m
                   
Collins Kipruto94Kenya 2:17.47
Balázs Vindics94Ungern 2:18.47
Rynardt Van Rensburg92Sydafrika 2:21.00
Andreas Almgren95Turebergs FK 2:21.23
Erik Martinsson96Gefle IF 2:21.43
Elmar Engholm92Hässelby SK 2:21.46 PB
Robin Rohlén90IFK Umeå 2:21.75
Nick R. Jensen91Sparta Atletik 2:22.56 PB
 Johan Rogestedt93Stenungsunds FI DNF
 Håkon Mushom93Norge DNF (Pace)
   
Men 110 m Hurdles Vind:0.5
                   
Fredrick Ekholm94IFK Lidingö 14.21 LR SB
Jonatan Holm94Strands IF 14.24
Anton Levin92Malmö AI 14.31
Linus Otto Boyer95Upsala IF 14.93
Petter Gustafsson94IK Hakarpspojkarna 15.10
   
Men Long Jump       
                 
Andreas Carlsson95IK Ymer 7.48(-1.1)
Ramone Bailey91Jamaica 7.22(-1.1)
Artur Engström96Örgryte IS 6.61(-0.8) SB
Erik Olsson89Örgryte IS 6.50(-0.9)
Gustav Magnusson00Nyköpings BIS 6.47(-1.3)

                         
A EngströmX(-0.6)6.61(-0.8)X(-0.8)6.58(-1.7)5.00(-1.3)6.57(-1.2)
E Olsson6.46(-1.4)6.43X(-1.4)6.50(-0.9)6.44(-1.4)6.39(-1.6)
G MagnussonX(-1.8)6.47(-1.3)X(-1.6)X(-1.5)4.16(-0.7)X(-0.7)
A CarlssonX(-1.0)7.24(-0.9)7.48(-1.1)X(-1.7)7.29(-1.8)X(-1.8)
R Bailey7.06(-1.6)7.09(-0.3)X(-0.9)7.22(-1.1)7.13(-0.9)7.04(-2.6)
Men Shot Put       
                 
Wictor Petersson98Malmö AI 20.56 LR
Mostafa Amer Hassan95Egypten 20.45
Marcus Thomsen98IK Tjalve 19.88
Viktor Gardenkrans95Athletics 24Seven SK 18.50 PB
Gabriel Heen95Hässelby SK 17.97
Jesper Arbinge97Spårvägens FK 17.86
Arwid Koskinen92Ullevi FK 17.66
John Kelly96Irland 17.58

                 
J KellyX17.56X17.58XX
G Heen17.2217.78X16.96X17.97
J ArbingeXXX17.3017.5817.86
A Koskinen17.26X17.6617.1517.36X
V Gardenkrans17.7416.92X18.5017.6618.38
M Thomsen19.7419.0819.37X19.8819.85
M A Hassan19.97X20.45XXX
W Petersson19.7319.8820.3620.5619.87X
Men Discus Throw       
                 
Daniel Ståhl92Spårvägens FK 70.89 LR
Fedrick Dacres94Jamaica 65.92
Simon Pettersson94Hässelby SK 61.79
Martin Kupper89Estland 61.69
Ola Stunes Isene95Norge 61.60
Axel Härstedt87Malmö AI 58.04
Gustav Liberg95Ullevi FK 57.00
Jakob Gardenkrans97Athletics 24Seven SK 53.65

                 
G Liberg56.1356.6857.00XXX
J GardenkransXXX53.65X53.59
A Härstedt57.68X57.4156.5458.0455.91
M KupperX61.69X61.19XX
O Stunes Isene61.60X61.2860.8458.9159.82
F Dacres64.4565.24X65.9265.00X
S Pettersson60.57X61.0561.2761.1461.79
D Ståhl67.9968.7970.7870.3670.8970.37
Women 100 m A-final Vind:-0.2
                   
Astrid Glenner-Frandsen93Köbenhavns IF 11.85
Daniella Busk93Malmö AI 11.93 SB
Fatou Sowe93Malmö AI 11.97
Jessica Östlund93Hässelby SK 12.11
Elvira Tanderud04Trollhättan FIK 12.21 PB
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö 12.37
   
Women 100 m B-final Vind:1.0
                   
Elvira Tanderud04Trollhättan FIK 12.20Q PB (till A-final)
Elise Malmberg95IFK Växjö 12.21
Nikki Berglund94FIK Färjestaden 12.55 SB
Maia Eppelin96Spårvägens FK 12.63 SB
Malin Skogström95Hässelby SK 12.78
Jenny Åkervall72Spårvägens FK 13.73
   
Women 200 m A-final Vind:1.2
                   
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 23.71 SB
Astrid Glenner-Frandsen93Köbenhavns IF 23.84 PB
Lisa Lilja96Ullevi FK 23.86
Daniella Busk93Malmö AI 23.96
Elise Malmberg95IFK Växjö 24.63
Matilda Hellqvist93Ullevi FK 24.71
   
Women 200 m B-final Vind:0.4
                   
Sofia Johnsson94Hässelby SK 25.77
Hanna Enlund01AIK Friidrott 25.89
Lisa Duffy93Hässelby SK 25.94
Maia Eppelin96Spårvägens FK 25.95 PB
Jenny Åkervall72Spårvägens FK 28.31
   
Women 800 m A-final
                   
Catriona Bissett94Australien 2:00.44 LR
Lovisa Lindh91Ullevi FK 2:00.72 SB
Axumawit Embaye94Etiopien 2:02.77 PB
Mathilde Diekema Jensen94Aarhus 1900 A/M 2:07.63
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 2:09.84 SB
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 2:11.05 PB
Ingrid Kristiansen92BUL 2:11.42 SB
Sofia Johansson98Linköpings GIF 2:12.40 SB
 Anna Dobek96Polen DNF (Pace A)
   
Women 800 m B-final
                   
Ellinor Aurell01Ängelholms IF 2:10.09 PB
Wilma Marcusson99Trångsvikens IF 2:13.25 PB
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI 2:14.26 PB
Julia Nielsen01Göteborgs KIK 2:14.50 PB
Sandra Åberg03Göteborgs KIK 2:17.07
Filippa Ramberg97Hammarby IF 2:17.23 PB
Nadja Rugland01Höörs IS 2:18.33
Juni Rugland03Höörs IS 2:19.91
 Madeleine Björlin-Delmar96IFK Göteborg DNF (Pace B)
   
Women 800 m C-final
                   
Malin Dahlbäck99Eskilstuna FI 2:16.88 PB
Elin Marcusson99Trångsvikens IF 2:17.59 PB
Johanna Bülow02Hovslätts IK 2:18.10 PB
Tilda Knauer03Hälle IF 2:18.82 SB
Fanny Andersson03Falkenbergs IK 2:19.79 PB
Maja Jönsson02Höörs IS 2:19.99 SB
Saga Hagelin03Mölndals AIK 2:20.71 PB
Filippa Zäll03Ängelholms IF 2:22.44
Maja Björnsson03Upsala IF 2:24.03
 Elin Axelsson94Trollhättan FIK DNF (Pace C)
   
Women 3000 m
                   
Samrawit Mengsteab90Hälle IF 9:19.45 SB
Anastasia Denisova93Sävedalens AIK 9:21.28
Sanna Mustonen91Hässelby SK 9:33.68 PB
Linn Nilsson90Hälle IF 9:35.74
Tova Eurén94Göteborgs KIK 9:43.15 PB
Amélie Svensson96Sävedalens AIK 9:43.62 PB
Hanna Michaëlsson89Örgryte IS 10:04.30 PB
Johanna Larsson93Örgryte IS 10:12.90
 Elin Brink97Mölndals AIK DNF (Pace)
   
Women 100 m Hurdles Vind:1.2
                   
Thea Haahr91Sparta Atletik 13.64 LR
Emma Tuvesson91Spårvägens FK 13.67 SB
Malin Skogström95Hässelby SK 14.03
Josefine Sandelius94Hammarby IF 14.28
Jonna Lindéen96Kalmar SK 14.34
   
Women High Jump       
                 
 
Marija Vukovic92Montenegro 1.88 LR SB
Ebba Jungmark87Mölndals AIK 1.78
Linda Sandblom89Finland 1.78
Ellen Ekholm96Ullevi FK 1.78
Katarina Mögenburg91Tyrving IL 1.74
Ellen Huldén90IFK Lund 1.74 SB
Vendela von Corswant93Örgryte IS 1.74 SB

                                         
1.651.701.741.781.82 1.861.881.90
V von Corswantoxoxxoxxx
E Huldénooxxoxxx
E Ekholm-ooxxoxxx
L Sandblom-ooxoxxx
E Jungmark-oooxxx
K Mögenburg-ooxxx
M Vukovic---oxo xooxxx
Women Pole Vault       
                 
 
Alysha Newman94Kanada 4.64
Iryna Zhuk93Vitryssland 4.56 SB
Angelica Bengtsson93Hässelby SK 4.56
Hanna Jansson95Ullevi FK 4.03
 Lene Retzius96BUL x
 Zsófia Siskó94Ungern x

                                         
3.884.034.184.284.38 4.484.564.644.724.77
Z Siskóxxx
H Janssonxxooxxx
L Retzius-xxx
I Zhuk----xo -oxxx
A Newman----o oxxoo-xxx
A Bengtsson----- oxoxxx
Women Long Jump A-final       
                 
Tilde Johansson01Falkenbergs IK 6.65(-1.0) LR
Tissanna Hickling98Jamaica 6.41(-1.1)
Abigail Irozuru90Storbritannien 6.38(-1.0)
Brooke Stratton93Australien 6.24(-1.1)
Erika Kinsey88Trångsvikens IF 6.08(-1.2)
Malin Otterling Marmbrandt85Västerås FK 6.00(0.0)
Elin Larsson94IFK Halmstad 5.96(1.3)
Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK 5.57(-0.4)

                         
E Kjellberg5.57(-0.4)X(-1.1)X(-0.1)5.41(-0.1)X(-0.8)5.47(-0.4)
E Larsson5.81(-0.4)X(0.2)5.96(1.3)5.62(0.6)5.58(-0.7)5.93(-0.3)
Otterling Marmbr5.91(0.1)6.00(0.0)5.62(-0.7)5.83(0.7)5.87(-0.8)5.94(-0.4)
A IrozuruX(-0.1)6.14(-0.7)6.38(-1.0)6.33(-0.9)6.33(-0.4)X(-0.7)
B Stratton6.01(-1.4)6.03(-1.8)5.98(-1.0)6.02(-1.0)6.08(-0.7)6.24(-1.1)
T Hickling6.34(-0.8)X(-0.3)6.27(-0.8)6.41(-1.1)5.08(0.0)6.17(-0.5)
E Kinsey4.45(-0.3)X(0.0)6.04(-0.6)6.066.04(0.3)6.08(-1.2)
T JohanssonX(-0.3)6.43(-0.1)X(1.1)6.65(-1.0)-6.59(-0.9)
Women Long Jump B-final       
                 
Moa Ullgren96Athletics 24Seven SK 5.60(-0.9)
Jonna Lindéen96Kalmar SK 5.54(-0.2)
Malin Olsson90IFK Lidingö 5.41(-0.6)

                         
M UllgrenX(-0.1)3.86(1.3)X(-0.4)5.43(0.1)5.48(0.6)5.60(-0.9)
M Olsson5.27(0.3)5.34(1.3)5.24(-0.4)5.41(-0.6)4.19(1.0)5.33(-0.1)
J Lindéen3.40(-0.3)5.29(1.3)5.34(-0.4)4.06(-0.1)5.54(-0.2)X(-1.6)
Women Shot Put       
                 
Fanny Roos95Athletics 24Seven SK 18.33 LR
Frida Åkerström90Hässelby SK 16.65
Amelia Strickler94Storbritannien 16.35
Sara Lennman96Spårvägens FK 15.30
Maria Slök Hansen83Hvidovre AM 14.77
Maria Nilsson95IK Orient 14.56
Elin Backlund99Marieby GoIF 11.94 SB

                 
M Nilsson14.2813.6314.5613.74X14.35
E Backlund11.9411.6410.7811.5511.6811.83
M Slök Hansen14.0114.7714.1314.67X14.10
F ÅkerströmXXX16.6516.47X
A StricklerX16.35XXXX
S LennmanX15.22XX15.3015.19
F Roos18.33X17.90X18.25X
Women Discus Throw       
                 
Anna Rüh93Tyskland 58.49 LR
Vanessa Kamga98Upsala IF 56.66
Kirsty Law86Storbritannien 55.73
Kathrine Bebe91Sparta Atletik 55.19
Emma Ljungberg94Spårvägens FK 54.25
Caisa-Marie Lindfors00Upsala IF 52.50
Ellen Pettersson97Upsala IF 50.06
Mathilda Eriksson98Malmö AI 46.02
Jennifer Rudberg98Athletics 24Seven SK 43.47

                 
J Rudberg38.5643.4742.53
M Eriksson44.5846.0245.4845.47X45.37
E Pettersson44.4449.27X47.1145.6350.06
C-M Lindfors52.50X50.7350.38XX
E Ljungberg51.9652.0154.2552.07X53.07
K Bebe54.3152.9852.8852.6554.0555.19
K Law54.1653.1255.3254.4855.73X
V Kamga51.2653.9756.4656.66XX
A Rüh56.5858.49XXXX
B17 Discus Throw       
                 
Måns Roos02Mölndals AIK 53.18 PB
André Bergenhem03IFK Halmstad 39.12
Daniel Adolfsson02Tingbergs AIS 37.23
Wille Öhman03IF Rigor 25.93

                 
W ÖhmanXXXX25.5525.93
D AdolfssonX37.23XXXX
A Bergenhem35.82X37.4638.0238.8939.12
M Roos37.5347.5151.10X53.18X
B15 800 m Invitational
                   
Jonathan Grahn04Mölndals AIK 2:04.20
Vilmer Andersson04Trollhättan FIK 2:05.60 PB
Modou Lamin Bah04Malmö AI 2:05.64 PB
Jelmer Scholten04Dybvad IK 2:07.02
Oden Grahm Goles04IFK Göteborg 2:08.29
Oskar Davidsson04Varbergs GIF 2:09.66
Marcus Asker05Malmö AI 2:10.05
Olle Ackebjer05IFK Göteborg 2:11.10
Philip Frick04Örgryte IS 2:14.26
10 Noel Krantz Törnblom05Sävedalens AIK 2:19.06 PB
   
B15 80 m Hurdles Vind:-0.5
                   
Edvin Assarsson04Eslövs AI 11.02
Isac Svensson04IFK Halmstad 11.21
Gustav Brasch04Wärnamo SK 11.25 PB
   
G19 Pole Vault       
                 
 
Rebecka Krüeger03Malmö AI 3.77
Sara Winberg04Täby IS 3.57
Klara Loessl02Sparta Atletik 3.57
Elsa Kaspersson03Varbergs GIF 3.12
Alma Olsson04IF Rigor 2.67
Sofia Olsson04IF Rigor 2.67
Klara Hillman04IF Rigor 2.37
 Ida Jexe Ek04IFK Halmstad

                                         
2.372.522.672.822.97 3.123.273.373.473.573.67 3.773.823.873.923.97
A Olsson-ooxxx
K Hillmanxoxxx
S Olsson-oxoxxx
I Jexe Ek
E Kaspersson---oo oxxx
S Winberg----- -o-oxoxxx
K Loessl----- --xoxoxoxxx
R Krüeger----- ----oo xo---xxx
G17 100 m Hurdles Vind:1.0
                   
Ebba Åhman02IK Ymer 14.33
Milla Svanberg03Malmö AI 14.90
Lisa Holmberg02Lidköpings IS 15.44 PB
Kajsa Karila02IFK Göteborg 15.49 SB
   
G17 High Jump       
                 
 
Emma Sandin05IK Hakarpspojkarna 1.64
Maja Nilsson03Varbergs GIF 1.62 PB
Engla Nilsson05Bohus IF 1.62
Tindra Redenfors03IFK Halmstad 1.56
Lisa Holmberg02Lidköpings IS 1.56
 Ingrid Ronge04IF Rigor x

                                         
1.451.501.531.561.59 1.621.641.67
L Holmberg-oooxxx
M Nilsson-oooo oxxx
I Ronge-xxx
T Redenforsooooxxx
E Nilsson--xooo xoxxx
E Sandin-oooo oxxoxxx
G15 800 m Invitational
                   
Alice Magnell-Millán05Tjalve IF Norrköping 2:15.38 PB
Julia Meijer04IFK Mora Friidrott 2:17.00 PB
Saga Provci04IFK Göteborg 2:17.15 PB
Alma Svantesson04Mölndals AIK 2:17.21 PB
Leona Andersen Vedvik04Tönsberg FIK 2:18.39
Paulina Hultberg05Alingsås IF 2:18.42 PB
Agnes Thundal05IFK Göteborg 2:23.86 PB
Estelle Strand04IFK Lidingö 2:24.72
Lathifa Afrah05IF Göta Karlstad 2:29.47
   
G15 80 m Hurdles Vind:0.5
                   
Sara Winberg04Täby IS 11.94
Lovisa Blomqvist04Marieby GoIF 12.39 PB
Sofia Wallin04Varbergs GIF 12.63
Moa Bertilsson05IFK Göteborg 12.80
Cornelia Andersson05Mölndals AIK 13.95
   
G15 Long Jump       
                 
Sofia Wallin04Varbergs GIF 5.12(-0.2)
Matilda Åkerman04IFK Halmstad 4.90(-0.2)
Doris Theander05Varbergs GIF 4.80(-0.5)
Fogelkvist Nova04Motala AIF 4.55(-0.1)
Tilda Erikson05IK Sisu 4.38(1.3)

                         
T EriksonX(-0.1)4.38(1.3)3.94(-0.5)X(-0.5)4.17(-0.2)X(-0.3)
F Nova4.47(0.7)4.55(-0.1)4.33(-0.8)4.26(0.2)4.02(-1.1)4.47(-0.3)
D Theander4.76(1.3)4.65(-0.3)4.65(-0.7)X(0.4)4.80(-0.5)4.72(0.1)
M Åkerman4.78X(-0.4)X(-0.2)4.87(0.5)4.48(-0.2)4.90(-0.2)
S Wallin4.98(0.3)4.93(1.3)4.68(-0.1)-X(-0.7)5.12(-0.2)