Live Results [ Huvudtävling] [Trekamp]

 Resultat

Men 100 m A Vind:1.3
                   
Chris Belcher94USA 10.15
Cejhae Greene95ANT 10.19 SB
Kemar Hyman89CAY 10.22
Henrik Larsson99IF Göta Karlstad 10.36
Bismark Boateng92CAN 10.39
Austin Hamilton97Malmö AI 10.39 SB
Odain Rose92Spårvägens FK 10.56
Emmanuel Dawlson92Hammarby IF 10.73
   
Men 100 m B Vind:0.9
                   
Erik Hagberg95Upsala IF 10.41 SB
Emmanuel Dawlson92Hammarby IF 10.68
Odain Rose92Spårvägens FK 10.69
Michael Luxemburg94Täby IS 10.71
Jean-Christian Zirignon95Malmö AI 10.78
Milo Wahlgren02AIK 10.94
Amadou Sussoho95Malmö AI 11.03
Anders Pihlblad98KFUM Örebro 11.08
   
Men 100 m C Vind:0.4
                   
Zion Eriksson02Täby IS 10.83
Jonathan Holm94Strands IF 11.12
Oskar Motta98Upsala IF 11.12
Isak Barrow96Ullevi FK 11.14
William Gardell01Spårvägens FK 11.22
Oskar Edlund02Täby IS 11.26
Kidus GetahunMalmö AI 11.32
Ludvig All02Täby IS 11.42
   
Men 100 m D Vind:1.1
                   
Martin Hagberg01Hässelby SK 11.16
Marcus Hagerud01AIK 11.35
Albin Boestad97IFK Lidingö 11.45
Anton Runemar02Turebergs FK 11.49 SB
Oliver Papinski02Täby IS 11.59
Edvard Hansson02Hässelby SK 11.70
Fred Österblom02Täby IS 11.72
Sebastian Isaksson02Täby IS 12.05
   
Men 400 m A
                   
Rabah Yousif86GBR 46.04 SB
Onkabetse Nkobolo93BOT 46.56
Martyn Rooney87GBR 47.69
Nick Ekelund-Arenander89Malmö AI 48.05
Emil Johansson02Turebergs FK 48.68
Erik Back94FIN 48.93
Joakim Karlsson97Ullevi FK 49.41
Andreas Movin96IFK Lidingö 49.68
   
Men 400 m B
                   
Jacob Helsing00IK Orient 49.85 PB
Simon Martinsson01Malmö AI 49.86
Anders Logg76Hälle IF 50.23 PB
Fredrik Kihlblom98Huddinge AIS 50.29 PB
Markus Ögren98Malmö AI 50.75
Kevin Duvert98Turebergs FK 51.20 PB
 Hector Falk93Eskilstuna FI DNS
   
Men 800 m A
                   
Abdessalem Ayouni94TUN 1:45.55 PB
Mouad Zahafi98MAR 1:46.59 SB
Thomas Roth91NOR 1:46.98
Abedin Mujezinovic93BIH 1:47.78
Robin Rohlén90IFK Umeå 1:48.29 SB
Giordani Benedetti89ITA 1:48.76
Kalle Berglund96Spårvägens FK 1:49.13
Joakim Andersson92IFK Trelleborg 1:51.11
 Duran Faro94RSA DNF
 Andreas Roth93NOR DNF (pace A)
 Johan Rogestedt93Stenungsunds IF DNS
   
Men 800 m B
                   
Christian Clausen96DEN 1:51.25
Anton Persson96Hässelby SK 1:51.62 SB
Benjamin Åberg95Hälle IF 1:51.85 PB
Christoffer Frost Johansen97DEN 1:51.89
Rasmus Kisel96EST 1:52.05
Gustav Berlin95Hässelby SK 1:52.40
William Devantier00DEN 1:52.83 SB
Berhe Kidane99Ärla IF 1:52.93
Warsame Doley98Malmö AI 1:52.97
 Johan Eriksson88Turebergs FK DNF (pace B)
 Didrik Warlo99NOR DNS
   
Men 800 m C
                   
Alexander Nyström03Bollnäs FIK 1:52.59 PB
Albert Nygren01Upsala IF 1:54.48
Gustav Bivstedt96Hässelby SK 1:55.07
Aleksej Pirgholizadeh94Eskilstuna FI 1:55.23
Henry Jacobson99Hammarby IF 1:55.33 SB
Simen Seeberg-Rommetveit00NOR 1:55.34
Deniss Salmijanov98EST 1:55.45
Erik Rosqvist98AIK Friidrott 1:55.73
Mathias Söder99Ullevi FK 1:57.88
 Anton Sjölund01Spårvägens FK DNF (pace C)
   
Men 800 m D
                   
Axel Alness-Borg98IFK Lidingö 1:55.58 PB
Erik Guander02Sävedalens AIK 1:55.85 PB
Max Bechtel01Hässelby SK 1:57.18 PB
Abdul Majiid MusseLinköpings LK 1:57.70 PB
Adrian Mehic94Heleneholms IF 1:58.72
Viktor Frisk03Huddinge AIS 1:58.96
Kevin Bodén02Motala AIF 1:59.62
Alexander Larsson00KFUM Örebro 2:02.25 SB
Felix Davidsson-Berndtsson96Hammarby IF 2:10.44 SB
 Hassan Jirrabey93Malmö AI DNF
 Esbjörn Eriksson03Turebergs FK DNF (pace D)
   
Men 1500 m A
                   
Andreas Almgren95Turebergs FK 3:39.68 PB
Jinson Johnson91IND 3:39.69 SB
Elzan Bibic99SRB 3:39.89
Paul Renaudie90FRA 3:40.00 PB
Ferdinand Kvan Edman93NOR 3:40.37 SB
Suldan Hassan98Ullevi FK 3:41.15 PB
Elmar Engholm92Hässelby SK 3:41.50 SB
Balázs Vindics94HUN 3:43.07
Tom Erling Kårbø89NOR 3:43.77 PB
10 Simon Sundström98IFK Lidingö 3:44.06 PB
11 Emil Danielsson97Spårvägens FK 3:50.40
12 Dario Ivanovski97MKD 3:51.43
 Gergo Kiss95HUN DNF (pace A)
 Adam Cherwinski88POL DNF (pace A)
   
Men 1500 m B
                   
Leo Magnusson98Sävedalens AIK 3:46.96 PB
Alexander Nilsson95Mölndals AIK 3:48.35 PB
Sondre Juven99NOR 3:49.07 SB
Alexander Holmblad94Spårvägens FK 3:49.81 PB
Olavi Allase93EST 3:50.15
Simon Wallenlind97Mölndals AIK 3:51.25 SB
Yassin Abdelfath95Gefle IF 3:51.51
Johan Walldén87Spårvägens FK 3:51.76 SB
Rickard Gunnarsson91Hässelby SK 3:51.87
10 Hampus Börjesson94Ullevi FK 3:54.55
11 Anton Axelsson01Hässelby SK 3:55.40 PB
 Emil Blomberg92Hässelby SK DNF (pace B)
 Ali Al-Janabi94Ullevi FK DNS
   
Men 1500 m C
                   
Henrik Hanssen97NOR 3:55.74 SB
Mathias Flak99NOR 3:56.14 PB
Erik Jälknäs00Sävedalens AIK 3:56.80 PB
Daniel Gleimar92Spårvägens FK 3:57.17 SB
Eric Källman00IK Ymer 3:59.12 SB
Mohammed Loukili96IFK Lidingö 3:59.57 PB
Marius Ingebrigtsen02NOR 4:02.91 PB
Alexander Waerme97Ullevi FK 4:04.68 PB
Faustin Mugabo00Väsby IK 4:09.23 PB
10 William Wickholm98KFUM Örebro 4:10.41
11 Samuel Eriksson Lidbrink99Spårvägens FK 4:19.82
 Simen Seeberg-Rommetveit00NOR DNF (pace C)
 Albin Wallenius03Västerås FK DNF (pace C)
   
Men 5000 m
                   
Narve Gilje Nordås 98 NOR NOR 14:08.69 PB (8:39.20)
David Nilsson 87 SWE Högby IF 14:11.70 (8:39.50)
Oscar Claesson 95 SWE Sävedalens AIK 14:14.57 PB (8:40.39)
Erik Lomås 93 NOR NOR 14:23.01 PB (8:40.15)
Arvid Öhrn 94 SWE Hälle IF 14:27.17 PB (8:40.67)
Merih Hagos 98 SWE Eskilstuna FI 14:33.41 PB (8:40.95)
Markus Bohman 94 SWE KFUM Örebro 14:34.39 PB (8:41.79)
Omar Nuur 01 SWE IFK Växjö 14:34.82 PB (8:39.89)
Lars Lunde 97 NOR NOR 14:39.96 PB (8:52.08)
10  Gustav Nordling 97 SWE Spårvägens FK 14:46.25 PB (8:53.27)
11  Odd Sagbakken 97 NOR NOR 14:47.10 PB (8:41.19)
12  Estifanos Faid 92 SWE Spårvägens FK 14:57.26 (8:52.59)
13  Gustaf Norlander 99 SWE Ärla IF 15:13.37 (8:53.56)
14  Ludvig Johansson 98 SWE IFK Lidingö 15:23.74 PB (9:13.53)
15  Heshlu Andemariam 97 SWE IFK Lidingö 15:41.84 (9:09.92)
16  Abdisamed Khade 00 SWE Högby IF 16:05.27 (9:15.45)
   
Men 3000 m Steeple Chase
                   
Ben Buckingham91AUS 8:31.38 PB
Tolosa Nurgi94ETH 8:32.26 SB
Amor Benyahia85TUN 8:33.42
Napoleon Solomon94Turebergs FK 8:35.63 SB
Jacob Boutera96NOR 8:43.96 PB
Brian Fay98IRL 8:45.60 PB
Abduljaleel Hir95NOR 8:50.83 PB
Ashley Smith96RSA 8:55.24
Vidar Johansson96Sävedalens AIK 8:56.25
10 Fredrik Sandvik98NOR 8:58.84 PB
11 Anders Fox95Spårvägens FK 9:13.31 PB
12 Axel Djurberg99Hässelby SK 9:13.84
13 Ola Martin Gåsvaer98NOR 9:21.23 PB
14 Erik Djurberg97Hässelby SK 9:21.79 PB
15 Olof Silvander99IFK Lidingö 9:35.95
16 Liam Harris97IRL 9:52.85
 Otmane Nait-Hammou95FRA DNF
 Zak Seddon94GBR DNF (pace)
   
Men 400 m Hurdles A
                   
Jeffery Gibson90BAH 49.94
Hampus Widlund93IFK Växjö 50.44 PB
Isak Andersson96Upsala IF 50.45 SB
Jehue Gordon91TTO 50.61
Denys Nechyporenko90UKR 51.24
Johan Claeson01Linköpings GIF 52.42
Joachim Sandberg95NOR 52.88
Ludvig Hillenfjärd97Huddinge AIS 52.91 SB
   
Men 400 m Hurdles B
                   
Filip Pestic94Hässelby SK 52.94 SB
Jonni Blomqvist98FIN 52.97 SB
Håvard Becker99NOR 53.61 PB
Gustav Karlsson00KFUM Örebro 53.81 PB
Erik Lindahl90Ullevi FK 54.94
Albin Hedén01IF Göta Karlstad 56.47
Sidrak Afework01Spårvägens FK 56.51 PB
Kristian Efremov90Spårvägens FK 59.03
   
Men High Jump       
                 
 
Hsiang Chun-Hsien93TPE 2.09
Arvid Ryberg98IF Göta Karlstad 2.09 PB
Oskar Lundqvist97Upsala IF 2.02
Hampus Carlens99IFK Lidingö 1.97

                                         
1.901.972.022.062.09 2.12
H Carlensooxxx
A Rybergooooxo xxx
O Lundqvistoxoxoxxx
H Chun-Hsien---xoo xxx
Men Long Jump       
                 
Uladzilau Bulakhau99BLR 7.70(3.2)
Amund Høie Sjursen96NOR 7.57(1.2) SB
Andreas Carlsson95IK Ymer 7.48(2.6)
Rickard Willman94Västerås FK 7.17(0.6)
Victor Pettersson97IF Göta Karlstad 7.07(1.8)
Oskar Erixon99IF Göta Karlstad 6.99(1.8) PB
Alexander Nyman00Hanvikens SK 6.90(2.2)

                         
O Erixon6.89(1.8)X(1.6)X(1.2)6.96(1.0)6.99(1.8)X(1.7)
A Nyman6.72(1.0)X(1.0)X(1.6)X(1.8)X(1.2)6.90(2.2)
R Willman7.02(0.9)7.17(0.6)X(1.7)6.83(1.0)X(0.7)X(2.9)
V Pettersson7.07(1.8)6.77(1.2)X(1.6)X(1.6)--
A Høie Sjursen7.34(1.0)X(2.7)6.12(2.4)7.33(2.2)7.33(4.8)7.57(1.2)
U Bulakhau7.26(1.2)7.51(1.3)7.47(0.9)7.70(3.2)7.52(1.2)7.68(1.8)
A Carlsson7.20(1.2)7.35(1.4)7.26(1.8)7.36(0.8)7.35(2.9)7.48(2.6)
Men Discus Throw       
                 
Daniel Ståhl92Spårvägens FK 69.12
Fedrick Dacres94JAM 66.79
Christoph Harting90GER 64.13
Robert Urbanek87POL 63.96 SB
Danijel Furtula92MNE 61.39
Gudni Valur Gudnason95ISL 59.33
Simon Pettersson94Hässelby SK 59.24

                 
G V Gudnason57.0259.33XXXX
D Furtula59.9360.9060.72X61.3958.59
R Urbanek61.0361.59X63.9655.7160.36
C HartingXXX63.7164.1361.69
S Pettersson59.24XX58.17X58.28
F Dacres66.17XX66.23X66.79
D Ståhl68.52X69.12XXX
Women 100 m A Vind:1.3
                   
Crystal Emmanuel 91 CAN CAN 11.21 Arenarekord
Tebogo Mamathu 95 RSA RSA 11.43
Javianne Oliver 94 USA USA 11.52
Fatou Sowe 93 SWE Malmö AI 11.75
Jessica Östlund 93 SWE Hässelby SK 11.79
Ingvild Meinseth 99 NOR NOR 11.88
Isabelle Eurenius SWE Spårvägens FK 11.98
Maja Almgren 98 SWE Visby IF Gute FIK 12.08
   
Women 100 m B Vind:0.7
                   
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK 11.97 PB
Sara Wiss87IFK Lidingö 12.11
Gabriella Holmström00Upsala IF 12.12 PB
Emma Jansson97KFUM Örebro 12.17
Greta Deltin00Hässelby SK 12.32
Alice SvantessonUllevi FK 12.50
Charlotte Andersson00Hässelby SK 12.50
Leticia Buchli02Täby IS 12.95
   
Women 400 m A
                   
Emily Diamond91GBR 52.82
Maggie Barrie96SLE 53.17
Evelin Nadhazy95HUN 53.44 SB
Moa Hjelmer90Spårvägens FK 54.05 SB
Linnea Killander93Malmö AI 55.31
Milja Thureson94FIN 55.59
Sandra Knezevic92Hammarby IF 56.10
Ebba Svantesson97Upsala IF 56.59
   
Women 400 m B
                   
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK 55.29 PB
June Sæbøe Tveit99NOR 55.79 PB
Lovisa Linde98Täby IS 56.19
Klara Helander95Upsala IF 56.40
Rebecca Högberg84KFUM Örebro 56.92
Lova Perman03IF Göta Karlstad 57.77 PB
   
Women 800 m A
                   
Lovisa Lindh91Ullevi FK 2:01.79 SB
Hedda Hynne90NOR 2:02.61 SB
Yolanda Ngarambe91Turebergs FK 2:02.66
Hanna Hermansson89Turebergs FK 2:02.66 SB
Carley Thomas00AUS 2:03.58
Yusneysi Santiusti84ITA 2:03.73 SB
Blanka Keri94HUN 2:04.46
 Aneta Lemiesz81POL DNF (pace A)
   
Women 800 m B
                   
Malin Edland99NOR 2:08.66 SB
Sanne Njaastad00NOR 2:08.78 SB
Lovisa Bivstedt01Hässelby SK 2:09.05 SB
Fanny Dusabimana93Umeå TFC 2:10.06 PB
Vilde Våge Henriksen00NOR 2:11.10 SB
Madeleine Björlin-Delmar96IFK Göteborg 2:11.17
Sofia Johansson98Linköpings GIF 2:13.35
Greta Graziani94Täby IS 2:14.33
Mia Helene Mørck99DEN 2:14.85
 Lovisa Linde98Täby IS DNF (pace B)
   
Women 800 m C
                   
Heini Ikonen99FIN 2:13.45 PB
Malin Persson97Bollnäs FIK 2:13.86 PB
Klara Frih02Åsbro GoIF 2:14.82
Karen Johanne Jøsendal94NOR 2:15.90
Linnéa Ericsson Bäckvall02Turebergs FK 2:16.00
Elsa Palmgren03Sundsvalls FI 2:16.86 PB
Nadja Rugland01Höörs IS 2:17.30 SB
Juni Rugland03Höörs IS 2:18.39 PB
Stina Pettersson02Sävedalens AIK 2:18.80 PB
10 Lisa Wreeby02Sävedalens AIK 2:19.81 PB
11 Filippa Ramberg97Hammarby IF 2:20.53 SB
12 Maja Björnsson03Upsala IF 2:23.23
13 Alva Malmsten Nilsson03IF Skade 2:24.52
 Caroline Larsson01Täby IS DNF (pace C)
   
Women 1500 m
                   
P U Chitra95IND 4:12.65 PB
Mercy Cherono91KEN 4:13.34
Sara Christiansson97Sävedalens AIK 4:15.25 PB
Linn Söderholm96Sävedalens AIK 4:16.72 SB
Sarah Billings98AUS 4:17.93
Isabella Andersson97Turebergs FK 4:19.94 SB
Mina Marie Anglero97NOR 4:19.96 PB
Elin Brink97Mölndals AIK 4:21.50 PB
Andrea Modin01NOR 4:26.79 PB
10 Hanna Bergström97Huddinge AIS 4:27.93 PB
11 Fanny DusabimanaUmeå TFC 4:30.81
12 Mika Söderström99IFK Lidingö 4:32.11 PB
13 Emilia Lillemo00Täby IS 4:34.13 PB
14 Olivia Weslien97IF Göta Karlstad 4:38.37
 Ida Holm93Täby IS DNF
 Tamara Tverdostup79UKR DNF (pace)
   
Women 5000 m
                   
Samrawit Mengsteab 90 SWE Hälle IF 16:01.40 PB (9:37.79)
Maja Alm 88 DEN DEN 16:04.88 (9:37.47)
Cecilia Norrbom 88 SWE Spårvägens FK 16:26.36 PB (9:47.01)
Emma Kirkeberg Mørk 02 NOR NOR 16:51.69 (10:12.87)
Kristine Lande Dommersnes 99 NOR NOR 17:10.33 (10:13.49)
María Cabarello 87 PAR PAR 17:23.64 (10:26.95)
Elsa Wallenius 01 SWE Västerås FK 17:40.54 (10:21.17)
Angelica Strandberg 96 SWE Spårvägens FK 18:09.92 PB (10:44.96)
Linnéa Sennström 00 SWE Hässelby SK 18:19.13 (10:39.04)
  Emilia Lillemo 00 SWE Täby IS DNF (pace)
  Tamara Tverdostup 79 UKR UKR DNF (pace)
   
Women 100 m Hurdles A Vind:2.1
                   
Evonne Britton91USA 12.95
Kendell Williams95USA 13.03
Vanessa Clerveaux94HAI 13.34
Malin Skogström95Hässelby SK 13.57
Emma Tuvesson91Spårvägens FK 13.62
Elise Malmberg95IFK Växjö 13.62
Amanda Hansson99Hässelby SK 13.79
Josefine Sandelius94Hammarby IF 14.20
   
Women 100 m Hurdles B Vind:1.9
                   
Malin SkogströmHässelby SK 13.84
Lovisa Östervall97Upsala IF 14.29
Maria Södergren98Täby IS 14.80 PB
   
Women High Jump       
                 
 
Nicola McDermott96AUS 1.92
Yulia Chumachenko94UKR 1.90
Bianca Salming98Turebergs FK 1.87 SB
Sofie Skoog90IF Göta 1.83
Louise Ekman97Gefle IF 1.79
Ebba Jungmark87Mölndals AIK 1.79 SB
Kendall Williams95USA 1.79
Maja Nilsson99Örgryte IS 1.79 SB
Sommer Lecky00IRL 1.79
10 Lovisa Östervall97Upsala IF 1.79
11 Ella Junnila98FIN 1.75
11 Evelina Erlandsson94IF Göta Karlstad 1.75

                                         
1.701.751.791.831.87 1.901.921.96
E Jungmark-ooxxx
E Erlandssonooxxx
S Leckyoxoxoxxx
L Östervalloxxoxxoxxx
L Ekmanoooxxx
K Williamsoxooxxx
N McDermott--ooo xxoxxoxxx
M Nilssonoxooxxx
Y Chumachenko--ooo xoxxx
B Salmingoooxoo xxx
E Junnila-oxxx
S Skoog--oxoxxx
Women Pole Vault       
                 
 
Angelica Bengtsson93Hässelby SK 4.48
Romana Malacova87CZE 4.38
Alina Lutkovskaya96ANA 4.28
Saga Andersson00FIN 4.08
Hilma Hindsberg02Kvarnsvedens GoIF 3.50
 Elin Olsson93Kvarnsvedens GoIF x

                                         
3.303.503.703.904.08 4.184.284.384.484.584.68 4.784.83
H Hindsbergoxoxxx
E Olsson-xxx
A Lutkovskaya----- -oxxx
S Andersson---xoxxo xxx
R Malacova----- oxooxxx
A Bengtsson----- ---o-x-
Women Triple Jump       
                 
Emelie Nyman Wänseth98Östersunds GIF 13.29(0.5) PB
Malin Marmbrandt85Västerås FK 13.19(-0.4) SB
Rebecka Abrahamsson94Örgryte IS 12.98(0.9) SB
Jasmin Sabir92Hammarby IF 12.58(0.2)
Fatima Koné99Mölndals AIK 12.49(-0.1)
Madeleine Nilsson91Gefle IF 12.34(1.1)
Emilia Sjöstrand02AIK 11.99(-0.3)
Lisa Weyhenmeyer00Upsala IF 11.66(-0.1)
Klara Pedersen97Upsala IF 11.10(0.2)

                         
K PedersenX(0.9)11.10(0.2)X(-0.3)
R Abrahamsson12.98(0.9)X(0.8)X(-0.5)12.30(-0.6)12.64(-0.2)12.89(0.5)
F Koné12.18(1.4)12.49(-0.1)X(-0.7)12.33(-1.4)X(0.3)12.29(0.7)
L Weyhenmeyer11.54(0.8)11.62(0.1)11.52(0.2)11.37(-0.8)X(0.2)11.66(-0.1)
E Sjöstrand11.78(-0.2)11.78(0.4)11.99(-0.3)11.84(-0.1)11.78(1.8)11.89(-0.9)
M Nilsson12.18(-0.2)12.18(0.2)12.10(0.7)X(-0.3)12.34(1.1)11.95(-0.5)
E Nyman Wänseth13.27(1.2)13.05(0.7)13.08(0.0)-X(0.7)13.29(0.5)
J Sabir12.58(0.2)X(-0.4)X(-0.6)X(-0.4)X(0.8)12.43(1.1)
M MarmbrandtX(0.7)X(-0.3)12.72(0.2)13.19(-0.4)X(0.3)X(-0.5)
Women Hammer Throw       
                 
Grete Ahlberg98Hammarby IF 64.38
Tracey Andersson84Ullevi FK 63.12
Eleni Larsson93Spårvägens FK 57.35
Rebecka Hallerth96Spårvägens FK 56.01
Hanna Mårtensson96Turebergs FK 55.73
Michaela Norrbelius97Gefle IF 54.23
Molly Skugge03Turebergs FK 53.25 PB(3 kg)

                 
M Skugge53.2553.10X49.7350.2048.04
M Norrbelius53.1152.5153.8954.2352.91X
G Ahlberg63.4163.6863.5763.8263.9764.38
R Hallerth53.7151.10X56.0154.01X
E Larsson56.2057.3557.0057.3357.10X
H Mårtensson53.1554.4855.7351.95X54.68
T AnderssonXX62.9563.1261.91X
Women Javelin Throw       
                 
Li Hui-Jun 99TPE 51.15
Matilda Elfgaard92Athletics 24Seven SK 44.19
Klara Rådbo01Hässelby SK 40.74

                 
K RådboX35.7840.74X27.0731.84
M ElfgaardX38.8343.2242.9643.4844.19
L Hui-Jun48.7148.5851.15XX47.91