Folksam Grand Prix 2015 Solllentuna 2015 Sollentunavallen 25 juni

Resultat

Men 100 m A    Wind: 0.5
                 
1Sergey Smelyk87UKR10.37 SB
2Peter Emelieze88NGR10.48
3Obinna Metu88NGR10.49
4Sulayman Bah86SWEUllevi FK10.50
5Odain Rose92SWEIFK Umeå10.55 SB
6Vitaliy Korzh87UKR10.56
7Adam Denguir94SWEIFK Lund10.80
8Gustav Kjell96SWETurebergs FK10.80
   
Men 100 m B    Wind: 2.2
                 
1Carl Armfelt84SWESpårvägens FK10.60
2Festus Marcus Asante94DEN10.64
3Jonas Halonen95NOR10.71
4Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF10.73
5Sunday Ojuri93SWEHammarby IF10.79
6Filip Sjövall95SWEIFK Lund10.81
7Mike Kalisz89DEN10.83
8Fredrik Åström93SWETäby IS10.90
   
Men 100 m C    Wind: 1.1
                 
1Jakob Lindbom95SWEKA2 IF10.69 PB
2Emmanuel Amoh92SWEMalmö AI10.72 PB
3Jan Wocalewski93SWEHuddinge AIS10.73 SB
4Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF10.79 PB
5Michael Rosenberg90NOR10.96
6Lars Jøran Storhaug89NOR10.98
7Viktor Elvung-Nilsson94SWEFIF Gnistan11.01
7Amadou Sussoho95SWEHuddinge AIS11.01
   
Men 100 m D    Wind: 2.3
                 
1Sondre Kåstad96NOR10.73
2Ari Bragi Karason89ISL10.76
3Douglas Hellbratt95SWEHuddinge AIS10.87
4Jean-Christian Zirignon95SWEPiteå IF10.89
5Robin Nordkvist93SWEHuddinge AIS10.90
6Patric Hjort93SWEVästerås FK11.01
   
Men 100 m E    Wind: 3.1
                 
1Lion Martinez78SWEHuddinge AIS10.91
2Johan Forsberg92SWEHuddinge AIS11.00
3Henrik Malmberg95SWEHuddinge AIS11.28
4Rodi Kay98SWEHammarby IF11.32
5Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö11.49
6Peder Berge79SWEHuddinge AIS12.11
   
Men 200 m A    Wind: 0.0
                 
1Delano Williams93GBR20.62
2Sergey Smelyk87UKR20.68
3Vitaliy Korzh87UKR21.18
4Nil de Oliviera86SWESpårvägens FK21.48
5Adam Denguir94SWEIFK Lund21.67
6Peter Emelieze88NGR21.79
7Carl Armfelt84SWESpårvägens FK21.95
   
Men 200 m B    Wind: 1.3
                 
1Even Pettersen93NOR21.38 PB
2Håkon Morken93NOR21.58
3Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF21.64 PB
4Viktor Elvung-Nilsson94SWEFIF Gnistan21.75 PB
5Ari Bragi Karason89ISL21.80
6Sunday Ojuri93SWEHammarby IF21.90
7Mike Kalisz89DEN22.04
8Amadou Sussoho95SWEHuddinge AIS22.06
   
Men 200 m C    Wind: 0.1
                 
1Johan Lilja95SWESundsvalls FI21.41 PB
2Sondre Kåstad96NOR21.69 PB
3Jan Wocalewski93SWEHuddinge AIS21.73 PB
4Alexander Lesser93SWEUllevi FK21.78 PB
5Douglas Hellbratt95SWEHuddinge AIS21.81 PB
6Festus Marcus Asante94DEN21.86
7Filip Sjövall95SWEIFK Lund22.25
Jakob Lindbom95SWEKA2 IFDNS
   
Men 200 m D    Wind: 1.9
                 
1Emmanuel Amoh92SWEMalmö AI21.82 PB
2Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad22.13 PB
3Giovanni Inostroza97SWETurebergs FK22.47
4Lars Jøran Storhaug89NOR22.53 SB
5Johan Forsberg92SWEHuddinge AIS22.92
6Mårten Skogman67SWEBromma IF24.78
7Peder Berge79SWEHuddinge AIS25.19
Rodi Kay98SWEHammarby IFDNS
   
Men 400 m A
                 
1Rabah Yousif86GBR45.38 SB
2Martyn Rooney87GBR45.77
3Nick Ekelund Arenander89DEN46.66
4Yousef Karam93KUW47.17
5Nicklas Hyde86DENMalmö AI47.23
6Felix Francois90SWEÖrgryte IS47.84
7Dennis Forsman95SWEUllevi FK47.96
8Erik Martinsson96SWEGefle IF48.78
   
Men 400 m B
                 
1Adam Danielsson93SWEUllevi FK48.10
2Filip Nilsson92SWEKalmar SK48.51 PB
2Rabeea Alkuwari97QAT48.51
4Trausti Stefánsson85ISLSpårvägens FK48.62
5Andreas Movin96SWEIFK Lidingö49.27 PB
6Martin Selin95SWEUllevi FK49.82
7Erik Hermelin96SWEIFK Lidingö50.09
   
Men 400 m C
                 
1Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK49.82 PB
2Elias Amado Wengholm86SWEHässelby SK50.34 SB
3Andreas Almlöf95SWEHammarby IF50.35 PB
4Martin Cameron85SWESpårvägens FK50.37 SB
5Rickard Frykgård95SWETäby IS50.92 PB
6Markus Ögren98SWEHammarby IF52.20 PB
   
Men 800 m A
                 
1Andreas Almgren95SWETurebergs FK1:45.59 PB
2Andreas Bube87DEN1:46.24 SB
3Nader Benhanbel94MAR1:46.31
4Musaeb Balla89QAT1:46.34
5Kalle Berglund96SWESpårvägens FK1:47.35
6Alex Rowe92AUS1:48.12
7Jordan Williamsz92AUS1:53.23
Mukhtar Mohammed90GBRDNF
Nicholas Kipkoech92KENDNF
   
Men 800 m B
                 
1Nick R. Jensen91DEN1:50.77
2Andreas Kramer97SWESävedalens AIK1:51.22
3Johan Eriksson88SWETurebergs FK1:51.52
4Mattias Ohlsson94SWEÖresund FK1:51.57
5Joni Jaako86SWEFinspångs AIK1:51.60
6Johan Svensson89SWESpårvägens FK1:51.70
7Warsame Doley98SWEMalmö AI1:52.74
8Ville Lampinen94FIN1:57.12
Martin Selin95SWEUllevi FKDNF
   
Men 800 m C
                 
1Terje Snarby89NOR1:51.67 SB
2Johan Henningsson90SWETurebergs FK1:52.22 SB
3Mihn Cho Kyun94DEN1:52.56
4Rasmus Bengtsson95SWE1:52.64 PB
5Simon Wallenlind97SWEMölndals AIK1:53.01 PB
6Torbjørn Fossum Heldal93NOR1:53.26
7Gustav Bivstedt96SWEHässelby SK1:53.30 PB
Thobias Ekhamre88SWEHuddinge AISDNF
Benjamin Mullen90SWETurebergs FKDNF
Håvard Hilderskor92NORDNS
   
Men 800 m D
                 
1Gustav Berlin95SWEIK Akele1:53.20 PB
2Martin Hammar95SWETurebergs FK1:53.32 PB
3Björn Seifert96SWEUpsala IF1:53.45 PB
4Bienvenue Musore90SWETyresö FK1:54.96 SB
5Christopher Nilsson94SWEUllevi FK1:55.43 SB
6Anton Persson96SWEHässelby SK1:56.33
7Trygve Fedje Mjelde94NOR1:56.36
8Abdi Guleed87NOR1:57.10
9Joel Norling98SWETierp IF1:58.31
10Thor Henrik Raknerud95NOR2:00.13
Mathias Stjärnlöv86SWEEskisltuna FIDNF
   
Men 800 m E
                 
1Joakim Andersson92SWEIFK Trelleborg1:54.04 PB
2Erik Smedhs91SWETurebergs FK1:56.42 SB
3Christoffer Ahl98SWEHammarby IF1:56.82 PB
4Selman Özkan91SWEHammarby IF1:57.45 PB
5Dennis Wikström-Roos93SWESkellefteå AIK1:58.09 SB
6Tim Yngesjö97SWENyköpings BIS1:58.73 PB
7John Dunell86SWETurebergs FK1:58.76 SB
8Robin Johansson94SWETurebergs FK2:02.84
Christopher Svensson85SWEIFK LidingöDNF
Patrik Sjöö92SWEHässelby SKDNF
   
Men 800 m F
                 
1Abdi Yusuf96SWEHammarby IF1:58.87 SB
2Rasmus Troell97SWETyresö FK1:59.82 SB
3Isac Larsson97SWESävedalens AIK1:59.85 PB
4Erik Rosqvist98SWEMälarhöjdens IK1:59.92 PB
5Isak Lefvert00SWEMälarhöjens IK2:00.49 PB
6Khamlichi Jawad90SWETyresö FK2:00.63 PB
7Edwin Andersson97SWEHässelby SK2:01.00 PB
8Edvin Hagberg99SWETurebergs FK2:01.08 PB
9Tobias Jonsson97SWEIFK Tumba2:03.27 PB
10Axel Alness-Borg98SWEIFK Lidingö2:03.29
11Adam Westermark98SWETurebergs FK2:04.57
Alexander Holmblad94SWESpårvägens FKDNF
   
Men 1500 m A
                 
1Fouad El Kaam88MAR3:35.58
2Mohamed Algarni92QAT3:35.78 SB
3Abdi Waiss96DJI3:36.09 PB
4Younes Essalhi93MAR3:36.19 SB
5Zebene Alamayehu92ETH3:40.65
6Sam McEntee92AUS3:41.10 SB
7Tesfaye Cheru93ETH3:41.27
8Staffan Ek91SWEHuddinge AIS3:42.36 PB
9Jordi Torrents97ESP3:42.53 PB
10Wille Levay96SWESpårvägens FK3:42.59 PB
11Mohamed RamadanDJI3:46.72 PB
12Johan Walldén87SWESpårvägens FK3:49.47
Johan Hydén89SWEHuddinge AISDNF
Ismael Kombich85KENDNF
Sisay Tsegaye95ETHDNF
   
Men 1500 m B
                 
1Jan Fris95CZE3:46.88
2Edvard Kamperud Nygaard96NOR3:46.95 PB
3Senay Fissehatsion95NOR3:46.96 SB
4Magnus Hannevig Pettersen95NOR3:48.25 PB
5Tim Sundström89SWEKFUM Örebro3:48.39
6Robin Lindgren90SWEÖrgryte IS3:50.63 SB
7Okubamichael Fissehatsion97ERI3:51.33 PB
8Amanuel Gergis96SWEHässelby SK3:53.49
9Niklas Jonsson92SWEHammarby IF3:53.96 PB
10John Foitzik91SWESpårvägens FK3:55.37
11Leo Magnusson98SWESävedalens AIK3:56.14 PB
12Simon Sundström98SWEIFK Lidingö4:00.26
Alexander Holmblad94SWESpårvägens FKDNF
Awet Nftalem Kibrab95ERIDNS
   
Men 1500 m C
                 
1Abdirezak Adam95SWEMalmö AI3:57.86
2Salman Said97SWEMalmö AI3:58.73
3Anders Fox95SWESpårvägens FK4:01.19 PB
4Adam Lindström93SWEHässelby SK4:04.94
5Martin Regborn92SWEKFUM Örebro4:05.47 PB
6Andreas Jansson96SWEHässelby SK4:05.82
7Erik Lagerlöf97SWEIFK Lidingö4:07.29 SB
8Joakim Frisk90SWEVästerås FK4:10.46 SB
9Christoffer Hagman97SWEVästerås FK4:12.12 PB
10Pontus Hagman97SWEVästerås FK4:13.12
11Hussein Nur95SWEMalmö AI4:16.98
12William Fransson96SWEKFUM Örebro4:18.28
13Erik Djurberg97SWEUpsala IF4:21.43
Martin Stjärnlöf87SWEEskilstuna FIDNF
   
Men 5000 m
                 
1Thijs Nijhuis92DEN13:51.07 PB
2Mohamed RamadanDJI14:06.30
3Anton Danielson90SWEMalmö AI14:08.19
4Mads Tærsbøl92DEN14:11.41 PB
5Ebba Tulu Chala96SWESpårvägens FK14:19.01 PB
6Amente JobiruETH14:23.82
7Andreas Åhwall89SWEHässelby SK14:24.55
8Haben Idris87SWEHässelby SK14:24.60
9John Kingstedt92SWEHuddinge AIS14:27.46 PB
10Marcus Åberg88SWEHässelby SK14:52.27 PB
11Hafiz Ibrahem96SWE15:16.31
12Otto Kingstedt94SWEHuddinge AIS15:34.57
13Hassan Huseen Mahamuud95SWEHemlingby LK15:46.45 PB
14Daniel LindholmSWEFalu IK16:14.53
Alexander Palm93SWESpårvägens FKDNF
Martin Stjärnlöf87SWEEskilstuna FIDNF
Oskar Majling86SWEHässelby SKDNF
   
Men 3000 m Steeplechase
                 
1Nurgi Tolosa90ETH8:25.34
2Justus Kipkorir96KEN8:26.37 PB
3Festus Rono93KEN8:27.93 PB
4Ismail Mohamed97DJI8:31.93 PB
5Hashim Salah94QAT8:33.25 PB
6Rob Mullett87GBR8:33.65 SB
7James Nipperess90AUS8:37.16
8Daniel Lundgren85SWETurebergs FK8:37.38
9Nahom Mesfin89ETH8:40.15 SB
10Nico Sonnenberg91GER8:40.54 PB
11Luke Gunn85GBR8:46.82
12Napoleon Solomon94SWEFredrikshofs FIF8:56.37 SB
13Vidar Johansson96SWESävedalens AIK9:01.75
14Johan Lindberg80SWEUpsala IF9:45.92 SB
Simon Sundström98SWEIFK LidingöDNF
Daniel Gleimar91SWETurebergs FKDNF
Björnar Ustad Kristensen82NORDNF
Mavridópoulos Efstáthios93GREDNS
   
Men High Jump
                 
1Mike Edwards90GBR2.20 PB
2Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF2.10 PB
3Jakob Thorvaldsson88SWEIFK Lidingö2.05
4Sindre Ejkje94NOR2.00 SB
5Otto Brinkman97SWESpårvägens FK2.00
5Fabian Delryd96SWETäby IS2.00
7Adam Chiguer91SWESpårvägens FK2.00
8Fredrik Löfgren94SWEIFK Lund1.95
9Sebastian Ruthström97SWESpårvägens FK1.85
Edvin Heggemann94SWEKFUM Örebrox

                                   
1.851.901.952.002.052.102.142.202.23
Sindre Ejkje-oooxxx
Edvin Heggemannxxx
Fredrik Löfgren-oxoxxx
Adam Chiguer-ooxxoxxx
Otto Brinkman---xo-xxx
Sebastian Ruthströmoxxx
Fabian Delrydoooxoxxx
Oskar Lundqvist--ooxoxxoxxx
Mike Edwards---oooxooxxx
Jakob Thorvaldsson--xoxxoxoxxx
Men Shot Put
                 
1Tim Nedow90CAN20.76 SB
2Mesud Pezer94BIH19.48
3Kristo Galeta83EST18.79
4Daniel Ståhl92SWESpårvägens FK18.70 SB
5Niklas Arrhenius82SWESpårvägens FK18.25
6Arwid Koskinen92SWEHuddinge AIS17.58 SB
7Niklas Lindstedt93SWEHässelby SK17.10
8Mats Olsson86SWEHässelby SK16.97

               
Mats OlssonX16.60XX16.97X
Niklas Arrhenius18.2518.0618.1318.14XX
Kristo Galeta18.7018.5818.79XX18.62
Daniel Ståhl18.56XXX18.3918.70
Niklas Lindstedt16.96XX17.1017.0217.09
Mesud Pezer19.14X18.9918.8819.3119.48
Arwid Koskinen16.7817.42XX17.4217.58
Tim Nedow19.8420.5220.6620.76X19.96
Men Discus Throw
                 
1Daniel Ståhl92SWESpårvägens FK62.93 SB
2Benn Harradine82AUS61.79
3Märt Israel83EST61.73
4Niklas Arrhenius82SWESpårvägens FK57.56
5Simon Pettersson94SWEUpsala IF55.65
6Nick Percy94GBR53.79
7Matthew Brown80SWEHammarby IF49.21

               
Matthew Brown46.7448.3845.4349.2147.7046.98
Nick Percy52.7152.3052.12X53.79X
Simon Pettersson53.56XX54.81X55.65
Niklas Arrhenius56.43X55.0955.6456.3157.56
Benn Harradine58.82X59.8360.81X61.79
Daniel StåhlX60.16XXX62.93
Märt IsraelX56.2461.73X60.54X
Women 200 m A    Wind: 2.0
                 
1Viktoriia Kashcheieva89UKR23.09 SB
2Kelly Proper88IRL23.24 SB
3Moa Hjelmer90SWESpårvägens FK23.29 SB
4Anyika Onuora83GBR23.38
5Natalia Strohova92UKR23.44
6Elisabeth Slettum86NOR23.74
7Matilda Hellqvist93SWEUllevi FK24.30
8Anne Dolvik88NOR24.64
   
Women 200 m B    Wind: 1.3
                 
1Daniella Busk93SWEMalmö AI23.68 PB
2Linnea Killander93SWEMalmö AI23.91 PB
3Gladys Bamane89SWESpårvägens FK24.23
4Pernilla Nilsson92SWEMalmö AI24.30
5Jessica Östlund93SWEHässelby SK24.42 PB
6Pernilla Tornemark85SWEMalmö AI24.54 SB
7Rebecca Larsson94SWEHässelby SK24.90
8Linnea Frobe98SWETäby IS25.02 PB
   
Women 200 m C    Wind: 1.2
                 
1Maria Gustafsson88SWERåby-Rekarne FIF24.39
2Klara Helander95SWEUpsala IF25.38 SB
3Julia Hässel94SWETurebergs FK25.43
4Frida Hogstrand93SWETäby IS25.73 SB
5Sara Hermansson99SWEHuddinge AIS25.91
6Ellinor Persson96SWETäby IS26.07 PB
7Emma Gällstedt96SWEGefle IF26.49
Dorothea Johannesdottir94ISLDNS
   
Women 200 m D    Wind: 2.4
                 
1Yasmin Jelassi96SWEHammarby IF26.41
2Lena Aruhn70SWETurebergs FK26.59
3Louise Hellberg96SWEHuddinge AIS27.09
4Jenny Åkervall72SWEIFK Stocksund27.24
5Hanna Johnsson96SWEIFK Lidingö27.37
6Linda Skantze95SWEIFK Lidingö27.49
7Hanna Tegnér74SWEBromma IF27.56
8Linda Nyblom00SWETurebergs FK28.01
   
Women 1500 m A
                 
1Rababe Arafi91MAR4:09.44
2Bethlem Desalegn91UAE4:10.48 SB
3Margherita Magnani87ITA4:11.34 SB
4Tamara Tverdostup79UKR4:11.74 SB
5Diana Sujew90GER4:11.82 SB
6Charlene Thomas82GBR4:12.03
7Hannah England87GBR4:12.08 SB
8Isabel Macías84ESP4:13.27
9Elina Sujew90GER4:13.45 SB
10Anna Silvander93SWEIFK Lidingö4:22.09
11Yolanda Ngarambe91SWETurebergs FK4:27.16 SB
12Sofia Öberg90SWEIFK Lidingö4:27.32
13Elisabeth Angeli Bergh96NOR4:29.46 SB
14Linn Söderholm96SWESävedalens AIK4:36.17
Florina Piedevara90ROUDNF
   
Women 1500 m B
                 
1Lina Alainentalo92SWEHässelby SK4:27.74 PB
2Christina Toogood89NOR4:28.38 PB
3Rebecca Hammond91USA4:30.01 SB
4Caroline Ziesler95NOR4:30.98 SB
5Josefine Gerdevåg81SWEKFUM Örebro4:33.73 PB
6Emma Jansson91SWEHässelby SK4:34.71 PB
7Moa Rothman96SWEVästerås FK4:39.66 PB
8Isabella Andersson97SWETurebergs FK4:39.90
9Vilma Jonsson99SWEIFK Lidingö4:41.95 PB
10Lisa Bergdahl95SWESävedalens AIK4:44.29
11Mika Söderström99SWEIFK Lidingö4:53.65 PB
12Ida Tryggveson97SWEBålsta IK4:58.58
13Linnea Dennerporth99SWETurebergs FK4:58.88 PB
Frida Kristiansson92SWEÖrgryte ISDNF
Sonja Roman79SLODNF
   
Women 3000 m
                 
1Buze Diriba94ETH8:53.69
2Alia Saeed Mohamed91UAE8:55.40 PB
3Zoe Buckman88AUS8:56.87
4Ingvill Måkestad Bovim81NOR9:02.55
5Viktoriya Pohoryelska90UKR9:04.87 SB
6Dagmawit Kibru96ETH9:06.61
7Isabell Norstedt95SWEIFK Helsingborg10:04.51
8Maria Sandström90SWEMalmö AI10:07.18 PB
9Klara Henriksson97SWEHässelby SK10:48.80
10Emma Gustafsson97SWEHässelby SK11:02.50
Rebecka Öberg92SWEIFK LidingöDNF
Hanna JonssonSWEIFK LidingöDNF
Sonja Roman79SLODNF
   
Women 400 m Hurdles
                 
1Katsiaryna Arsiukh91BLR57.29
2Meghan Beesley89GBR57.33
3Amanda Holmberg98SWELidköpings IS59.49 PB
4Frida Persson89SWEHammarby IF59.75
5Lynette Morgan91SWEHammarby IF60.66 SB
6Sara Bley91SWEGoIF Tjalve60.98
7Ewa Marcinkiewicz93SWEVästerås FK62.50 SB
8Sofia Johnsson94SWEHässelby SK62.61
   
Women Pole Vault A
                 
1Martina Strutz81GER4.56
2Angelica Bengtsson93SWEHässelby SK4.50
3Malin Dahlström89SWEUllevi FK4.35
4Michaela Meijer93SWEÖrgryte IS4.35
5Maria Ribero Tavares85POR4.00
6Katrine Haarklau91NOR3.80
Tori Pena87IRLx

                                   
3.804.004.154.254.354.444.504.564.63
Maria Ribero Tavares-xoxxx
Katrine Haarklauxxoxxx
Malin Dahlström-ooooxxx
Tori Pena--xxx
Michaela Meijer--ooxo-xxx
Martina Strutz----oxooxxoxxx
Angelica Bengtsson---xxooxxooxxx
Women Pole Vault B
                 
1Paula Llano95NOR3.85 SB
2Fanny Berglund88SWEÖrgryte IS3.75
3Hanna Jansson95SWEUllevi FK3.75
Emma Kiviniemi Andersson91SWESpårvägens FKx

                                   
3.503.653.753.803.853.95
Paula Llanooxxoxxo-xxoxxx
Emma Kiviniemi Anderssonxxx
Hanna Jansson--xxo-xxx
Fanny Berglund--xo-xxx
Women Long Jump A
                 
1Olga Sudarava84BLR6.60
2Olga Kucherenko85RUS6.58
3Erika Jarder86SWESpårvägens FK6.57 SB
4Hafdis Sigurdardottir87ISL6.31
5Malin Marmbrandt85SWEVästerås FK6.17
6Sandra Törnros95SWEGefle IF6.09 SB
7Malin Olsson90SWEIFK Lidingö6.06 SB
8Ida Hansen93SWEIF Göta Karlstad6.04 SB

                         
Ida HansenX(0.7)X(0.9)5.91(0.1)5.84(0.0)5.95(0.3)6.04(0.4)
Sandra Törnros5.53(0.3)5.98(-0.2)6.09(0.3)5.87(0.0)X(1.7)5.73(-0.5)
Malin OlssonX(1.5)6.04(0.3)6.06(0.7)X(0.3)-5.68(-0.4)
Hafdis Sigurdardottir5.67(3.1)6.19(-0.5)6.31(1.2)6.11(0.2)6.14(0.2)6.08(-0.1)
Olga Sudarava6.33(1.2)6.60(1.3)6.53(0.1)X(0.8)6.55(-0.4)-
Malin Marmbrandt5.65(1.4)6.17(0.1)X(0.1)5.91(-0.8)X(0.0)X(-0.1)
Olga Kucherenko6.47(0.2)6.58(-0.3)6.41(-0.5)6.46(0.1)X(0.1)6.40(-0.2)
Erika Jarder6.57(0.7)6.54(0.8)6.39(-0.4)6.47(0.2)6.47(-0.1)6.49(0.1)
Women Long Jump B
                 
1Sara Kviberg93SWEHässelby SK5.89 PB
2Fanny Runheim99SWEKFUM Örebro5.84
3Lisa Linnell91SWEAtleticum Växjö SK5.80
4Charlotte Skogström93SWEHässelby SK5.72 SB
5Ida Thunberg99SWEIK Stål5.68
6Farydah Inoussa94SWEHässelby SK5.61
7Linda Bergh89SWEHässelby SK5.58
8Sofia Jäger-Stenberg94SWESundbybergs IK5.44 SB
9Dorothea Johannesdottir94ISL5.24
10Lilly Andersson96SWEMalmö AI5.08
11Alice Eriksson96SWEIFK Lidingö4.57
Ellinor Persson96SWETäby ISX
Moa Ullgren96SWEGoIF TjalveX

                         
Ellinor PerssonX(1.8)X(0.6)X(1.4)
Alice Eriksson4.57(1.5)X(2.3)X(1.9)
Farydah Inoussa5.51(0.3)5.61(1.5)X(2.7)5.56(4.2)
Sara KvibergX(1.9)5.58(1.5)5.64(0.8)5.89(0.6)
Charlotte Skogström5.72(1.7)5.42(1.3)3.99(-0.4)X(1.0)
Lilly Andersson3.12(-1.0)5.08(3.0)X(1.0)
Ida Thunberg5.61(3.2)5.35(1.0)5.68(1.0)X(2.0)
Sofia Jäger-Stenberg5.27(1.9)5.31(1.2)X(2.6)5.44(1.6)
Moa UllgrenX(3.4)X(2.2)X(1.5)
Fanny Runheim5.66(0.5)X(1.8)X(1.9)5.84(2.3)
Lisa Linnell5.79(2.6)X(0.4)5.80(3.3)5.64(1.9)
Linda BerghX(0.7)5.32(2.7)5.37(0.2)5.58(1.3)
Dorothea Johannesdottir5.24(1.0)X(3.0)5.11(1.4)
Women Triple Jump
                 
1Sinead Gutzmore89GBR13.01 SB
2Angelica Ström81SWESpårvägens FK12.66
3Ingrid Böthun Leganger93NOR12.61
4Jasmin Sabir92SWEHammarby IF12.39
5Emma Ehrlin93SWEÄrla IF12.05
6Fatima Koné99SWEUllevi FK11.80
7Malin Citess95SWEAtleticum Växjö SK11.65

                         
Malin CitessX(0.3)X(0.6)11.65(1.7)10.81(0.8)
Emma Ehrlin11.51(1.4)X(1.8)12.05(1.0)X(0.6)
Fatima KonéX(1.7)11.58(1.4)11.80(0.8)11.72(1.4)
Ingrid Böthun LegangerX(0.4)12.61(0.9)X(2.1)12.30(1.8)
Angelica StrömX(1.7)X(3.4)12.66(0.9)X(1.9)
Sinead GutzmoreX(2.0)13.01(2.0)X(-1.1)X(1.3)
Jasmin Sabir12.39(0.8)12.32(2.1)12.32(0.1)X(0.1)
Women Javelin Throw
                 
1Kelsey-Lee Roberts91AUS63.17
2Katharina Molitor83GER61.75
3Anna Wessman89SWEIFK Växjö57.21 PB
4Malin Haglund88SWEUllevi FK47.72
5Maria Börstad Jensen94NOR45.81
6Linn Peura97SWERåby Rekarne FIF44.16
7Malin Skogström95SWEHässelby SK39.65 PB

               
Malin SkogströmX36.5839.6535.90X36.91
Linn Peura41.4042.1844.1642.5340.1741.98
Maria Börstad JensenX43.7643.43X45.8143.82
Malin Haglund47.72X44.8545.0246.4346.84
Katharina MolitorX53.9455.70X58.4861.75
Kelsey-Lee Roberts53.06X58.6052.6558.1763.17
Anna Wessman51.9555.22X55.0051.6057.21