Live Results

Startlista

Men 60 m A Försök 1   19:30
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2309Jean-Christian Zirignon 95Malmö AI6.86-156.90
 3302Theodor Young 96RSA6.78-18
 4301Henrik Larsson 99IF Göta6.68-196.68
 5308Confidence Lawson 90GBR6.68-196.68
 6304Samuel Purola 00FIN6.75-18
 7323Frederik Schou-Nielsen 96DEN6.82-196.82
Men 60 m A Försök 2   19:35
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2324Festus Asante 94DEN6.76-176.76
 3306Dominik Zalesky 95CZE6.61-18
 4307Harry Aikines-Areetey 88GBR6.55-106.71
 5300Odain Rose 92Spårvägens FK6.62-136.75
 6320Zion Eriksson 02Täby IS6.95-196.95
Men 60 m National Heat 1   17:15
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1311Gregorios Kyriakoudis 97Hässelby SK6.97-196.97
 1312Martin Hagberg 01Hässelby SK7.06-197.06
 1317Jacob Ewertzh 95Malmö AI6.92-157.05
 1318Emil Johansson 02Turebergs FK7.04-197.04
 1322Oskar Motta 98Upsala IF7.05-187.13
Fyra bästa tiderna i M 60 m Nat kvalificerar för plats i M 60m A Försök kl 19:30
Men 60 m National Heat 2   17:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1310Ibrahim Abakar 99Hammarby IF-
 1315Kidus Yohannes Getahun 98Malmö AI7.21-187.28
 1316Daniel Persson 98Malmö AI7.22-167.33
 1321Rodi Kay 98Täby IS7.16-157.41
Fyra bästa tiderna i M 60 m Nat kvalificerar för plats i M 60m A Försök kl 19:30
Men 800 m A   20:50
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 127Enrico Riccobon 95ITA1:49.73-191:49.73
 214Joe Deng 98AUS1:44.21u-18
 222Joakim Andersson 92IFK Trelleborg1:52.18-181:53.81
 3110Berhe Kidane 99Ärla IF1:53.09-18
 323Peter Bol 94AUS1:44.56u-18
 411Andreas Kramer 97Sävedalens AIK1:46.52-191:46.52
 425Andreas Roth (pace A)93NOR1:49.09-15
Men 800 m National B   17:50
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 115Anton Persson 96Hässelby SK1:51.08-18
 2122Christian Clausen 96DEN1:51.38-191:51.38
 2225Benjamin Åberg 95Hälle IF1:52.71-191:52.71
 3114Rickard Gunnarsson 91Hässelby SK1:49.78-141:53.76
 3223Rasmus Kisel 96EST1:52.15-171:53.54
 4128Miguel Moreira 91POR1:49.44-15
 42327Kristian Efremov (pace B)90Spårvägens FK-
Men 800 m National C   17:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1018Daniel Norberg 78Spårvägens FK1:52.41-04
 1126William Wickholm 98KFUM Örebro1:56.30-1:56.37
 2119Bienvenue Musore 90Spårvägens FK1:54.79-15
 2212Henry Jacobson 99Hammarby IF1:58.46-191:58.46
 3113Viktor Frisk 03Huddinge AIS2:00.69-192:00.69
 3224Max Bechtel 01Hässelby SK1:59.16-191:59.16
 4111Aleksej Pirgholizadeh 94Eskilstuna FI1:55.61-191:55.61
 42328Jesper Sjölund (pace C)99Spårvägens FK-
Men 1500 m National A   16:40
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1271Abubakar Abdullahi 99Malmö AI3:52.90-193:52.90
 2275Johan Walldén 87Spårvägens FK3:44.22-12
 3283Tim Sundström 89Turebergs FK3:49.13-15
 4289Mikael Johnsen 92DEN3:57.09-17
 5292Olavi Allase 93EST3:55.09-18
 6284Ali Al-Janabi 94Ullevi FK3:57.33-18
 7272Alexander Nilsson 95Mölndals AIK3:53.43-18
 8293Alberts Blajs 95LAT3:54.96-18
 9273Simon Wallenlind 97Mölndals AIK3:52.52-16
 10279Leo Magnusson 98Sävedalens AIK3:53.00-18
 11266Gustav Berlin 95Hässelby SK-
 12329Anton Axelsson (pace A)01Hässelby SK-
Men 1500 m National B   16:35
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1330Johan Eriksson (pace B)88Turebergs FK-
 2332Heshlu Andemariam 97IFK Lidingö-
 3287Linus Näslund 00Ärla IF4:12.12-184:12.81
 4276Daniel Gleimar 92Spårvägens FK3:58.67-14
 5277Estifanos Faid 92Spårvägens FK3:58.90-18
 6281Ludvig Danielson 95Tjalve IF Norrköping4:06.56-17
 7265Erik Djurberg 97Hässelby SK4:03.48-18
 8270Ludvig Johansson 98IFK Lidingö4:28.74-18
 9269Olof Silvander 99IFK Lidingö4:11.40-18
 10282August Mollén 99Tjalve IF Norrköping4:17.62-17
 11280Erik Jälknäs 00Sävedalens AIK3:58.51-18
 12261Hannes Hejdebäck 00Gefle IF4:12.95-18
 13260Emil Millán de la Oliva 01Eskilstuna FI3:59.76-18
 14288Gustaf Norlander 99Ärla IF-
 15267Axel Djurberg 99Hässelby SK-
 16278Mikael Andersson 00Säffle FIK-
Men 3000 m   19:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11253Jake Heyward 99GBR8:00.93-18
 12254Pieter-Jan Hannes 92BEL7:47.55-15
 13241Emil Danielsson 97Spårvägens FK8:35.35-17
 14250Ryan Gregson 90AUS7:42.19u-17
 15251Jordan Williamz 92AUS7:59.00-16
 16255Florian Orth 89GER7:49.48-15
 21240Amanuel Gergis 96Turebergs FK8:06.60-18
 22244Suldan Hassan 98Ullevi FI8:05.61-17
 23245Simon Sundström 98IFK Lidingö8:16.94-198:16.94
 24248Vidar Johansson 96Sävedalens AIK8:10.79-17
 25249Jonas Leandersson 90IF Göta Karlstad8:11.00-18
 31246Elmar Engholm 92Hässelby SK8:08.10-18
 32252Stewart McSweyn 95AUS7:34.79u-18
 33243Jonas Leanderson 91Malmö AI7:53.83-17
 34256Vincent Mutai (pace)94KEN-
Men 60 m Hurdles National   16:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2236Joel Bengtsson 99IFK Helsingborg8.18-198.18
 3230Petter Gustafsson 94IK Hakarpspojkarna8.02-198.02
 4232Marvin Tay 90Spårvägens FK7.82-14
 5234Filip Björklund 98Upsala IF8.09-188.19
 6235Linus Otto Boyer 95Upsala IF8.27-198.27
 7233Ludwig Sjödin 95IFK Umeå8.37-168.60
Men High Jump 19:35
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 137Adam Chiguer 91Spårvägens FK2.13-112.04
 2325Filip Mrcic 99CRO2.16-182.07
 331Otto Brinkman 97Spårvägens FK2.15-152.10
 436Janick Klausen 93DEN2.27-11
 534Takashi Eto 91JPN2.23-192.23
 633Mathew Sawe 88KEN2.24-192.24
 735Jamal Wilson 88BAH2.31-162.24
 830Fabian Delryd 96Täby IS2.26-182.20
   
Bar progression: 194-200-206-211-216-220-223-226-228 + 2
Men Pole Vault National 16:45
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 1334Yuma Maruyama JPN4.70-18
 242Erik Thorstensson 89Spårvägens FK5.31-16
 3335Eelco Sintnicolaas NED5.52-11
   
Men Long Jump A   19:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 156Max Andersson 95Upsala IF7.39-187.38
 254Kevin Ojiaku 89ITA7.93-17
 358Andreas Carlsson 95IK Ymer7.46-187.34
 453Filippo Randazzo 96ITA8.05-17
 551Andreas Otterling 86IFK Lidingö8.12-167.58
 652Tomasz Jaszczuk 92POL7.98-177.32
 750Michel Tornéus 86Hammarby IF8.30-157.91
Men Long Jump National   16:25
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 155Wilhelm Eidenstedt 98Hässelby SK6.68-17
 259Artur Engström 96Örgryte IS7.36-167.13
 357Rickard Willman 94Västerås FK7.32-187.20
 461Sebastian Pedersen 97DEN7.47-187.23
 560Angelos Roussos 92Örgryte IS7.61-17
 662Andreas Trajkovski 93DEN7.87-16
Men Shot Put A   18:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1111Jesper Arbinge 97Spårvägens FK17.05-1917.05
 2116Kristo Galeta 83EST19.16-15
 3113Mesud Pezer 94BIH21.15-1820.70
 4112Gabriel Heen 95Hässelby SK17.54-1917.54
 5114Marcus Thomsen 98NOR20.58-1920.58
 6110Wictor Petersson 98Malmö AI19.02-18
Women 60 m National   17:30
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2220Charlotte Andersson 00Hässelby SK7.74-157.85
 3221Greta Deltin 00Hässelby SK7.61-187.82
 4226Irene Ekelund 97Spårvägens FK7.26-157.40
 5222Hanna Adriansson Nordberg 92IFK Lidingö7.60-17
 691Katharina Gråman 03Tyresö FK7.68-187.78
 7228Gabriella Holmström 00Upsala IF7.78-197.78
Women 400 m Heat 1   20:25
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1209Klara Helander 95Upsala IF57.00-1757.52
 2203Laviai Nielsen 96GBR51.90-17
 3200Moa Hjelmer 90Spårvägens FK52.04-1355.07
 4204Justina Swiety-Ersetic 92POL51.78-18
Women 400 m Heat 2   20:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1210Sandra Knezevic 95Hammarby IF57.17-14
 2211Laura de Witte 95NED53.63-18
 3201Matilda Hellqvist 93Ullevi FI54.73-15
 4205Gunta Vaicule 95LAT-
Women 400 m National   16:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2207Sofia Hultgren 97Täby IS58.72-17
 3336Kaila Barber 98USA-
 4206Lovisa Linde 98Täby IS55.80-1857.33
Women 800 m A   19:15
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1177Sara Kuivisto 91FIN2:04.80-18
 2173Renée Eykens 96BEL2:04.24-192:04.24
 31170Lovisa Lindh 91Ullevi FK2:01.37-17
 32172Liga Velvere 90LAT2:02.01-182:03.50
 4175Joanna Linkiewicz (pace A)90POL-
Women 800 m National B   17:05
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1190Klara Frih 02Åsbro GoIF2:19.25-182:19.25
 21187Ida Ekroth 96Upsala IF2:16.45-17
 22192Maria Freij 98Öresund FK2:15.43-172:15.87
 31186Greta Graziani 94Täby IS2:10.52-18
 32184Wilma Marcusson 99Trångsvikens IF2:15.93-192:15.93
 41206Lovisa Linde (pace B)98Täby IS-
 42180Lovisa Bivstedt 01Hässelby SK2:09.77-18
Women 800 m National C   17:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1182Alva Malmsten Nilsson 03IF Skade2:24.74-18
 21189Maja Björnsson 03Upsala IF-
 22188Klara Ygeby 02Upsala IF-
 3181Emelie Svensson 95IFK Mora Friidrott2:21.53-192:21.53
 4179Filippa Ramberg 97Hammarby IF2:20.70-182:26.30
Women 1500 m A   20:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2151Hanna Hermansson 89Turebergs FK-
 3152Anna Silvander 93IFK Lidingö4:22.83-18
 4153Lisa Havell 88Spårvägens FK4:28.15-18
 5154Linn Söderholm 96Sävedalens AIK4:21.19-18
 6155Samrawit Mengsteab 90Hälle IF-
 7156Genevieve Gregson 89AUS4:13.19-17
 8157Sanne Wolters-Verstegen 85NED4:13.35-18
 9158Worknesh Abye Mulat 99ETH4:20.15-194:20.15
 10159Axumawit Embaye 94ETH4:02.92-15
 11160Simona Vrzalova 88CZE4:10.04-174:15.70
 12167Katarzyna Broniatowska (pace)90POL4:09.01-14
Women 1500 m National   16:50
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1161Olivia Weslien 97IF Göta Karlstad4:34.57-18
 1162Sanna Mustonen 91Hässelby SK-
 1163Elin Brink 97Mölndals AIK4:32.06-18
 1164Julia Svennblad 03Bohus IF4:38.45-184:57.77
 1165Ellinor Aurell 01Ängelholms IF4:36.75-18
 1166Fanny Dusabimana 93Umeå TFC4:32.34-18
 1168Vera Sjöberg 01AIK4:37.55-
 1331Vilma Jonsson (pace B)99IFK Lidingö-
Women 60 m Hurdles A   19:05
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 189Amanda Hansson 99Hässelby SK8.30-188.57
 2131Tess Hertz-Saebbö 98Göteborgs KIK8.50-198.50
 3133Jade Barber 93USA8.04-188.23
 4134Eefje Boons 94NED8.10-188.29
 5130Emma Tuvesson 91Spårvägens FK8.29-118.31
 6135Gréta Kerekes 92HUN8.07-188.11
 7132Mette Graversgaard 95DEN8.44-178.47
 8138Sofia Johnsson 94Hässelby SK8.52-17
Women 60 m Hurdles National   16:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2136Josefine Sandelius 94Hammarby IF8.86-198.86
 3143Alva Wolwan 01Upsala IF9.21-199.21
 4142Daniela Karlsson 96Täby IS8.50-149.03
 5141Malin Eriksson 91IFK Lidingö8.54-13
 6144Clara Wågefjell 97Örgryte IS-
 7137Johanna Kunath 97Hammarby IF-9.24
Women High Jump National 16:40
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 1326Kajsa Engblom 01Huddinge AIS1.66-191.66
 2122Linn Hertz-Saebbö 00Göteborgs KIK1.67-191.67
 3123Linda Skantze 95IFK Lidingö1.74-181.73
 4120Marija Vukovic 92MNE1.90-181.85
   
Women Pole Vault A 19:00
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 173Stefanie Dauber 88GER4.31-184.30
 276Huiqin Xu 93CHN4.50-194.50
 372Romana Malacova 87CZE4.62-16
 474Kristen Leland 92USA4.65-164.46
 570Angelica Bengtsson 93Hässelby SK4.70-154.63
   
Bar progression: 400-415-430-445-455-465-471-476 + 5 cm
Women Long Jump A   19:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 190Emilia Kjellberg 96IFK Sunne FK6.27-196.27
 283Hitomi Nakano 90JPN6.07-196.07
 382Malin Marmbrandt 85Västerås FK6.33-166.23
 485Mara Griva 89LAT6.35-116.29
 581Erica Jarder 86IF Göta Karlstad6.71-136.22
 684Evelise Veiga 96POR6.32-186.26
 780Khaddi Sagnia 94Ullevi FK6.92-18
Women Long Jump National   16:25
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 188Izabella Ripsweden 00Huddinge AIS5.74-185.62
 292Emelie Eklund 00Täby IS5.86-195.86
 393Thilda Särnevång 96IFK Växjö5.91-185.71
 486Sandra Törnros 95Gefle IF6.14-186.02
 591Katharina Gråman 03Tyresö FK6.56-195.65
 689Amanda Hansson 99Hässelby SK6.34-18
 7226Irene Ekelund 97Spårvägens FK5.83-195.83
 887Kaiza Karlén 98IF Göta Karlstad6.26-196.26
Women Shot Put A   18:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1102Ásdis Hjálmsdottir 85Spårvägens FK15.96-17
 2101Frida Åkerström 90Hässelby SK16.61-1916.61
 3100Fanny Roos 95Athletics 24Seven SK18.13-17
Women Shot Put National   16:35
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1103Kristina Rakocevic 98MNE15.07-17
 2104Felicia Lindberg 97Hammarby IF12.29-1912.29
 3105Amanda Lejros 99Hässelby SK13.18-1913.18