Karlstad GP Tingvalla IP 25 juli 2018

Live Results

 Startlista

M 100 m A-final 19:35
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11Edel Rogelio Amores 98CUBKuba10.38-10.42
 22Deji Tobais 91GBRStorbritannien10.18-1410.32
 33Aska Cambridge 93JPNJapan10.08-1710.14
 44Henrik Larsson 99SWEIF Göta Karlstad10.22-1810.22
 55Chad Miller 00GBRStorbritannien10.33-1810.33
 66Dennis Leal 94SWESpårvägens FK10.37-1710.37
 77Erik Hagberg 95SWEUpsala IF10.36-1810.36
M 100 m B-final 19:25
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 215Jacob Ewertzh 95SWEHammarby IF10.60-1610.89
 38Douglas Hellbratt 95SWEHammarby IF10.58-1710.77
 411Jonas Halonen 95NORNorge10.50-1810.50
 510Sulayman Bah 86SWEUllevi FK10.22-1510.52
 616Jean-Christian Zirignon 95SWEHammarby IF10.69-1710.81
 714Jostein Joshua Fossøy 92NORNorge10.80-1410.90
M 100 m C-final 15:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 223Edem Agbo 99NORNorge11.01-17
 319Emanuel Lindberg 93SWEThorengruppen TFC11.38-1811.38
 420Adam Elhendy Gunnarsson 00SWEKarlskoga FIF11.22-1711.25
 518Isak Barrow 96SWEUllevi FK11.04-1811.04
 621Jacob Helsing 00SWEIK Orient11.20-1811.20
 722Eric Larsson 93SWEThorengruppen TFC10.94-1711.30
M 100 m D-final 15:03
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 224Otto Hammarström 99SWEÖrgryte IS11.74-1811.74
 325Tobias Carlryd 00SWEÖrgryte IS11.56-1811.56
 426Erik Dahlqvist 98SWEIK Orient11.46-1811.46
 528Gustav Ölund 94SWEÖrgryte IS11.85-17
M 200 m A-final 20:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 16Dennis Leal 94SWESpårvägens FK21.23-1721.27
 21Edel Rogelio Amores 98CUBKuba21.04-21.22
 32Deji Tobais 91GBRStorbritannien20.61-1221.14
 429Jonathan Quarcoo 96NORNorge20.39-1720.69
 53Aska Cambridge 93JPNJapan20.62-13
 630Mathias Hove Johansen 98NORNorge21.00-1621.05
M 200 m B-final 16:23
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 231Elijah Mensah 90ITAItalien20.91-15
 39Mike Lubsen 95NORNorge21.37-1821.37
 433Vidar Stenqvist 00SWETäby IS21.35-1821.35
 532Even Pettersen 93NORNorge21.21-1521.22
 68Douglas Hellbratt 95SWEHammarby IF21.31-1721.50
M 200 m C-final 16:15
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 137Rasmus Hugosson 01SWEKFUM Örebro21.99-17
 234Even Meinseth 96NORNorge20.96-15
 310Sulayman Bah 86SWEUllevi FK21.62-13
 422Eric Larsson 93SWEThorengruppen TFC21.89-1621.94
 535Alexander Lesser 93SWEUllevi FK21.48-1621.82
 615Jacob Ewertzh 95SWEHammarby IF21.28-1622.02
M 200 m D-final 16:08
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 220Adam Elhendy Gunnarsson 00SWEKarlskoga FIF22.26-1722.65
 341Anders Pihlblad 98SWEKFUM Örebro22.29-1822.29
 438Grigorios Kyriakoudis 97SWEHässelby SK22.20-1822.20
 536Anton Bengtsson 99SWEUllevi FK22.18-1822.18
 640Marcus Tornée 98SWEIFK Helsingborg21.19-1622.65
M 200 m E-final 16:01
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 245Simon Sharapo 01SWEKFUM Örebro22.91-1822.91
 342Victor Fingal 96SWEUllevi FK21.67-1522.70
 443David Sennung 91SWEUllevi FK21.70-1722.80
 521Jacob Helsing 00SWEIK Orient22.68-1822.68
 644Chidozie Abika 97SWEIF Kville22.55-1622.89
M 200 m F-final 15:54
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 128Gustav Ölund 94SWEÖrgryte IS24.44-
 219Emanuel Lindberg 93SWEThorengruppen TFC23.26-14
 317Bimo Soenarso 01SWEKFUM Örebro23.07-16
 447Victor Koch 98SWEÖrgryte IS22.06-1723.11
 546Marcus Hagerud 01SWEAIK Friidrott23.00-1823.00
 648Braulio Ribero 92SWEIFK Nora-
Men 400 m A-final 19:15
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 149Alexander Lundskog 96SWEUllevi FK48.06-1848.06
 250Benjamin Mullen 87SWETurebergs FK47.12-1648.29
 351Dennis Forsman 95SWEUllevi FK47.15-1348.21
 452Edvin Hagberg 99SWETurebergs FK48.04-1848.04
 553Martin Astner 93SWEUllevi FK48.33-1848.33
 654Felix Francois 90SWEÖrgryte IS47.26-1547.29
Men 400 m B-final 15:34
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 160Johan Claeson 01SWELinköpings GIF49.00-1849.00
 258Samuel Wiik 98SWEÖrgryte IS48.97-1848.97
 357Edom Abreham 95SWEHässelby SK48.68-1848.68
 456Erik Martinsson 96SWEGefle IF46.73-1746.80
 555Jonathan Carbe 90SWEÖrgryte IS47.85-15
 659Oskar Greilert 95SWEUllevi FK48.76-1748.98
Men 400 m C-final 15:27
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 261Fredrik Øvereng 99NORNorge48.77-17
 362Joakim Karlsson 97SWEUllevi FK49.44-1849.44
 463Lars Gausemel Stølen 97NORNorge49.64-1849.64
 564Gustav Gahne 01SWEHässelby SK49.69-1849.69
 665Jouko Juntunen 81FINFinland49.08-11
Men 400 m D-final 15:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 269Felix Larsen Nilsson 00SWEÖrgryte IS52.19-1852.19
 366Arvid Gustafsson 99SWEUpsala IF50.16-1750.34
 467Anders Logg 76SWEHälle IF51.25-1851.25
 568Andreas Movin 96SWEIFK Lidingö48.86-1651.50
 670Svante Wester 99SWEÖrgryte IS53.92-1652.80
Men 800 m A-final 20:52
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1174Antoine Gakeme 91BDIBurundi1:44.09-151:45.14
 1279Andreas Almgren 95SWETurebergs FK1:45.59-151:49.05
 2073Alfred Kipketer 96KENKenya1:42.87-161:44.28
 3075Andreas Kramer 97SWESävedalens AIK1:45.13-171:45.34
 4172Cornelius Tuwei 93KENKenya1:43.82-181:43.82
 4278Kalle Berglund 96SWESpårvägens FK1:46.85-151:47.92
 5176Boris Berian 92USAUSA1:43.34-151:45.72
 5277Thomas Roth 91NORNorge1:45.75-181:45.75
 6071Andreas Roth PACE A93NORNorge1:47.10-14
Men 800 m B-final 18:35
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1183Markus Einan 97NORNorge1:47.64-181:47.64
 1294Rickard Gunnarsson 91SWEHässelby SK1:47.20-141:50.91
 2082Paris Simmons 91USAUSA1:47.14-181:47.14
 3184Elmar Engholm 92SWEHässelby SK1:48.19-181:48.19
 3286Benediktas Mickus 97LTULitauen1:48.34-171:49.15
 4081Duran Faro 94RSASydafrika1:46.91-181:46.91
 5185Joakim Andersson 92SWEIFK Trelleborg1:48.44-171:48.73
 5290Rasmus Kisel 96ESTEstland1:49.40-171:50.43
 60469Håkon Mushom PACE B93NORKristiansand LK-
Men 800 m C-final 17:34
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1195Sondre Dingsør 96NORNorge1:49.58-171:50.94
 12101Mattias Ohlsson 94SWEHeleneholms IF1:49.83-171:51.42
 2093Abdurrahman Hir 97NORNorge1:50.74-181:50.74
 3196Berhe Kidane 99SWEEskilstuna FI1:50.95-181:50.95
 3298Emil Oustad 89NORNorge1:48.52-141:51.08
 4092Sebastian Saville 94CANKanada1:48.88-171:50.72
 5197Gustav Berlin 95SWEHässelby SK1:49.95-171:51.02
 52100Anton Persson 96SWEHässelby SK1:51.48-181:51.48
 60470Jeffery Fisher PACE82USAUSA-
Men 800 m D-final 17:26
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11116Leo Magnusson 98SWESävedalens AIK1:54.38-151:53.33
 12119Gustav Bivstedt 96SWEHässelby SK1:51.51-171:54.54
 20102Johan Eriksson 88SWETurebergs FK1:49.38-171:51.70
 31104Benjamin Åberg 95SWEHälle IF1:52.02-181:52.02
 32106Terje Snarby 89NORNorge1:51.23-131:52.75
 40103Luca Thompson 00NORNorge1:51.86-181:51.86
 51105Björn Seifert 96SWEUpsala IF1:51.45-161:52.49
 52108Anders Bjørndal 95NORNorge1.53.27-181:53.27
 6056Erik Martinsson PACE96SWEGefle IF1:48.53-171:48.63
Men 800 m E-final 17:18
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 10109Kristoffer Janson Grindedal 89NORNorge1:53.05-161:53.53
 20118Simon Wallenlind 97SWEMölndals AIK1:52.43-16
 31110Iyuel Ayele 99SWEHammarby IF1:53.70-181:53.70
 32113Erik Hovlansdal 89NORNorge1:51.65-141:54.39
 40115Johan Henningsson 90SWEMalmö AI1:51.45-09
 51112Albert Nygren 01SWEUpsala IF1:54.35-181:54.35
 52111Johan Lamm 98SWEMölndals AIK1:54.10-181:54.10
 6055Jonathan Carbe PACE90SWEÖrgryte IS-
Men 800 m F-final 17:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11117Abubakar Abdi 99SWEMalmö AI-
 12129Rasmus Tidestad 00SWEIF Göta Karlstad1:56.52-181:56.52
 20121Mathias Söder 99SWEUllevi FK1:55.20-181:55.20
 31122Alexander Nyström 03SWEBollnäs FIK1:55.29-181:55.29
 32125Aleksej Pirgholizadeh 94SWEEskilstuna FI1:55.78-181:55.78
 40120Alexander Holmblad 94SWESpårvägens FK1:52.31-141:54.59
 51123Bienvenue Musore 90SWESpårvägens FK1:53.56-151:55.58
 52126Josef Wallenlind 01SWEMölndals AIK1:55.22-171:55.84
 60188Marius Frøvig Schneider PACE86NORNorge1:52.56-091:56.98
Men 800 m G-final 13:59
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11131Henry Jacobson 99SWEHammarby IF1:56.98-181:56.98
 12136Desmond Amakye 92SWESävedalens AIK1:57.53-181:57.53
 20130Erik Jälknäs 00SWESävedalens AIK1:58.22-171:56.78
 31132Nils Jonsson 00SWEDanderyds SK1:57.02-181:57.02
 32135William Wickholm 98SWEKFUM Örebro1:57.43-181:57.43
 40128Leon Douglas 00NORNorge1:56.33-181:56.33
 51133Tim Yngesjö 97SWELinköpings GIF1:57.19-181:57.19
 52134Andreas Davidsson 95SWEHögby IF1:57.24-181:57.24
 61189Joel Norling PACE98SWETurebergs FK1:53.77-17
 62137Chris Gray 92SWEÖrgryte IS1:57.53-181:57.53
Men 800 m H-final 13:51
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11140Leonard-Johan Nesheim 95NORNorge1:56.78-171:58.43
 12144Abdullahi Adan 98SWEHässelby SK1:58.40-172:00.17
 20139Daniel Tegbrant 00SWEHammarby IF1:57.21-171:57.93
 31141Anton Ledell 99SWEHuddinge AIS1:59.10-181:59.10
 32143Victor Wahlgren 02SWEMölndals AIK1:59.86-181:59.86
 40138Bendik Schartum Thorbjørnsen 98NORNorge1:57.24-171:57.65
 51142Viktor Frisk 03SWEHuddinge AIS1:59.41-181:59.41
 52145Marius Liljeberg Wang 01NORNorge2:00.25-182:00.25
 60233Joel Durén PACE94SWEHässelby SK-
Men 800 m I-final 13:43
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11151Arvid Berglund 91SWETranås AIF1:57.77-102:00.84
 12155Johannes Alne 75NORNorge1:59.96-172:01.72
 21149Wilhelm Olofsson 00SWEIFK Umeå1:59.86-172:00.40
 22154Daniel Lundborg 97SWEMalmö AI2:01.71-182:01.71
 31147Simen Seeberg-Rommetveit 00NORNorge1:58.19-17
 32153André Mohalland 82SWELK Roslagen2:01.68-182:01.68
 41148David Canmo 01SWETrollhättan FIK2:00.22-172:00.39
 42152Svein Erik Strand Tønnesen 87NORNorge1:59.83-172:01.33
 51146Alexander Larsson 00SWEKFUM Örebro1:58.89-17
 52150Henrik Petersson 93SWEMalmö AI1:56.99-142:00.84
 61187Filip Wadman PACE97SWEMölndals AIK1:55.44-17
 62156Michel Welday 99SWEStocksäters IF1:59.56-172:01.79
Men 800 m J-final 13:35
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11161Markus Engsner 01SWESävedalens AIK2:03.44-182:03.44
 12164Kevin Bodén 02SWEMotala AIF2:03.74-182:03.74
 21160Rasmus Ahlgren 99SWESpårvägens FK2:01.69-172:02.93
 22163Hassan Jirrabey 93SWEMalmö AI2:03.61-182:03.61
 31157Joakim Pihlstrand - Trulp 77SWEHammarby IF2:02.72-182:02.72
 32162Simon Wikell 03SWEMölndals AIK2:03.53-182:03.53
 41159Nahom Hailu 01SWEIF Göta Karlstad2:02.41-182:02.41
 42166Alexander Bucht 01SWESävedalens AIK2:02.78-16
 51158Gustav Harning 02SWEUpsala IF2:01.38-172:02.12
 52167Erik Guander 02SWESävedalens AIK2:01.17-17
 61634Jeffery Fisher PACE82USAUSA-
 62165Dennis Forsgren 93SWEMalmö AI1:59.04-172:04.08
Men 800 m K-final 13:27
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11180Axel Sandberg 00SWEKFUM Örebro2:14.72-17
 12170Amrullah Stanikzai 02SWEIF Kville2:05.09-182:05.09
 20169Olof Nordling 97SWESpårvägens FK2:03.25-15
 31171Melvin Johansson 01SWEIF Kville2:05.29-182:05.29
 32174Roderick Duodu 02NORNorge2:12-4:14.87
 40168Roble Abdullahi 01SWEMalmö AI2:04.15-182:04.15
 51463Oskar Hansson 97SWEKFUM Örebro2:04-
 52172Fabian Haeffler 03SWEMölndals AIK2:05.47-182:05.47
 61633Joel Durén PACE94SWEHässelby SK-
 62173Carl Malmström 00SWEKongahälla AIK2:04.80-172:06.26
Men 800 m L-final 13:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11181Kristian Nedregård 74NORNorge1:53.23-022:08.68
 12179Olle Tyrsmo 00SWEKFUM Örebro2:06-
 21176Marcus Häggh 98SWEHammarby IF2:04.90-
 22178Abdullahi Sid Rooble 99SWEUllevi FK2:06-
 31182Axel Sveed 97SWELK Roslagen2:08.78-182:08.78
 32184Carl Erixon 03SWEMölndals AIK2:11.17-182:11.17
 40175Tom Berensson 01SWEIF Kville2:07.21-182:07.21
 51183Felix Davidsson-Berndtsson 96SWEHammarby IF2:07.85-172:10.11
 52185Anders Rydell 78SWEMalmö AI2:07.62-2:12.56
 61635Filip Wadman PACE97SWEMölndals AIK-
 62186Nils Ekroth 03SWEUpsala IF2:12.79-182:12.79
Men 3000 m A-final 20:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1203Esben Hornum 89DENDanmark8:25.13-188:25.13
 3199Håkon Stavik 00NORNorge8:20.26-188:20.26
 4209Anders Grahl 87SWEHälle IF8:17.72-17
 5206John Foitzik 91SWESpårvägens FK8:09.19-17
 6216Gabriel Steffensen 96SWEMölndals AIK8:22.10-16
 7195Emil Danielsson 97SWESpårvägens FK8:08.54-178:08.85
 8194Erik Udø Pedersen 94NORNorge8:04.51-168:04.51
 9205Narve Gilje Nordås 98NORNorge8:29.86-16
 10204Robel Fsiha 96SWESpårvägens FK-
 11192Arttu Vattulainen 91FINFinland8:05.17-16
 12191Amanuel Gergis 96SWETurebergs FK8:03.30-17
 13190Emil Blomberg 92SWEHässelby SK8:45.19-12
 14197Suldan Hassan 98SWEUllevi FK8:01.98-178:18.12
 15193Gergo Xavér Kiss Pace A95HUNUngern-
Men 3000 m B-final 16:53
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1215Dominic Poschenrieder 89GERTyskland-
 2213Oscar Claesson 95SWESävedalens AIK-
 3244Anton Axelsson 01SWEHässelby SK9:02.15-189:02.15
 4241Daniel Gleimar 92SWESpårvägens FK8:35.86-178:57.74
 5238Samuel Fitsumbrhan 99SWEHälle IF8:50.50-188:50.50
 6231Ola Martin Gåsvaer 98NORNorge8:49.90-188:49.90
 7230Anders Fox 95SWESpårvägens FK8:48.72-188:48.72
 8229Erik Djurberg 97SWEHässelby SK8:43.28-188:43.28
 9228Miguel Palm 98SWEMölndals AIK8:43.10-188:43.10
 10227Trym Tönnesen 00NORNorge8:42.22-188:42.22
 11214Hampus Börjesson 94SWEUllevi FK8:28.34-16
 12225Jonatan Andersen Vedvik 00NORNorge8:40.46-188:40.46
 13212Alexander Nilsson 95SWEMölndals AIK8:25.30-17
 14224Tedros Gebretensai Haile 99NORNorge8:36.93-188:36.93
 15223Archie Casteel 96SWESpårvägens FK8:36.61-178:36.92
 16222Simon Steinshamn 99NORNorge8:36.73-188:36.73
 17221Abdullahi Hassan Ali 94NORNorge8:35.43-188:35.43
 18218Emil Millán De La Oliva 01SWEEskilstuna FI8:29.47-188:29.47
 19220Abdalla Targan Youssif 01NORNorge8:31.25-188:31.25
 20208Vidar Johansson PACE B96SWESävedalens AIK8:31.52-17
Men 3000 m C-final 16:36
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1253Tord Franke Ulset 02NORNorge9:41.66-189:41.66
 2174Roderick Duodu 02NORNorge9:14.03-189:14.03
 3251Axel Djurberg 99SWEUpsala IF9:12.10-189:12.10
 4255Martin Lundqvist 90SWEIK Sisu8:45.45-17
 5254Erwan Weber 90SWEIF Linnéa9:15-
 6236Mikael Andersson 00SWESäffle FIK-
 7250David Kjellén 95SWEIF Göta Karlstad9:10.97-189:10.97
 8249Filmon Fshseayen 98SWEHälle IF9:08.20-189:08.20
 9237Jens Petrusson 94SWEUllevi FK8:46.59-10
 10235Dennis Olsson 97SWESpårvägens FK9:10.35-17
 11248Emil Ohlsson 95SWELK Roslagen9:05.30-189:05.30
 12247Adam Månsson 89SWEMalmö AI9:04.35-189:04.35
 13246Heshlu Andemariam 97SWEIF Start9:03.67-189:03.67
 14211Olof Silvander 99SWEIFK Lidingö-
 15252Sharmarke Ahmed 02SWEHälle IF9:20.45-189:20.45
 16234Daniel Alemu 97SWESpårvägens FK9:14.95-16
 17245Erik Karlsson 98SWEHögby IF9:02.82-189:02.82
 18232Merhawi Seyfu 00SWEHälle IF9:01-
 19242Jonathan Weichbrodt 94SWEMölndals AIK8:48.74-169:00.32
 20240Jonathan Edman 01SWEUmedalens IF8:54.44-188:54.44
 21239Martin Kirkeberg Mørk 01NORNorge8:51.58-188:51.58
 22233Joel Durén PACE C94SWEHässelby SK8:49.79-11
Men 110 m Hurdles 18:07
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2261Hampus Widlund 93SWEIFK Växjö14.34-1714.44
 3260Max Hrelja 98SWEMalmö AI13.98-17
 4259Fredrick Ekholm 94SWEIFK Lidingö13.92-1813.92
 5256Amir Shaker 89SWEHammarby IF13.80-1314.34
 6258Oscar Hjerm 97SWEKA 2 IF14.55-1814.55
 7257Joel Bengtsson 99SWEIFK Helsingborg14.68-1814.68
Men High Jump 15:30
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 1262Simon Andersson 97SWEIF Göta Karlstad1.92-171.87
 2263Markus Asplund 98SWEIF Göta Karlstad1.91-151.93
 3264Simon Throgen 97SWEIF Göta Karlstad1.96-171.93
 4265Filip Björklund 98SWEUpsala IF2.10-161.94
 5267Philip Frifelt Lundqvist 89SWEMölndals AIK2.14-132.06
 6268Arvid Ryberg 98SWEIF Göta Karlstad2.07-182.07
 7266Jakob Thorvaldsson 88SWEIFK Lidingö2.20-162.10
 8269Oskar Lundqvist 97SWEUpsala IF2.14-182.14
 9270Hamdi Alamine 97QATQatar2.26-172.24
   
Bar progression: 184-189-194-199-203-207-210-213-215 +2
Men Pole Vault 19:40
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 1271Pål Haugen Lillefosse 01NORNorge5.46-185.46
 2272Sondre Guttormsen 99NORNorge5.55-185.55
 3273Georgiy Gorokhov 93ANAAuth Neutral Athlete5.65-155.55
 4274Daniel Clemens 92GERTyskland5.61-185.61
 5275Armand Duplantis 99SWEUpsala IF5.93-185.93
   
Bar progression: 510-530-545-555-560 +5
Men Long Jump A-pool 19:40
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1276Ingar Kiplesund 96NORNorge7.76-167.53
 2277Andreas Otterling 86SWEIFK Lidingö8.06-157.80
 3278Benjamin Gabrielsen 95DENDanmark7.87-187.87
 4279Thobias Nilsson Montler 96SWEMalmö AI8.04-178.03
 5280Jarvis Gotch 92USAUSA8.27-188.27
 6281Michel Tornéus 86SWEHammarby IF8.44-167.83
Men Long Jump B-pool 16:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 126Erik Dahlqvist 98SWEIK Orient6.61-186.61
 2283Johan Taléus 94SWEEskilstuna FI7.65-137.25
 3284Andreas Carlsson 95SWEIK Ymer7.73-177.56
Men Discus Throw 18:30
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1461Martin Skagestad 95NORNorge65.20-1661.27
 2285Chad Wright 91JAMJamaica65.03-1563.16
 3286Nick Percy 94GBRStorbritannien63.38-1663.17
 4287Ola Stunes Isene 95NORNorge63.30-1863.30
 5289Simon Pettersson 94SWEHässelby SK65.84-1865.84
 6290Sam Mattis 94USAUSA67.45-1666.32
 7291Reggie Jagers 94USAUSA68.61-1868.61
 8292Daniel Ståhl 92SWESpårvägens FK71.29-1868.12
Men Hammer Throw 15:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1293Ragnar Carlsson 00SWEFalu IK66.60-1763.18
 2294Alexander Larsson 94SWEUpsala IF65.84-1563.36
 3295Tim Söderqvist 95SWEHälle IF66.54-1766.10
 4296Oscar Vestlund 93SWEIF Göta Karlstad73.34-1771.20
Men Javelin Throw 20:05
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1465Isak Oskarsson 96SWEIFK Växjö-66.94
 2460Kamil Kaminiski 96SWEHässelby SK67.01-1867.01
 3297Rasmus Eriksson 98SWEKils AIK68.67-1767.30
 4298Jakob Eriksson 98SWEIF Göta Karlstad68.09-1763.89
 5299Theodor Thor 93SWEThorengruppen TFC72.46-1670.84
 6300Sebastian Thörngren 93SWEIFK Växjö72.08-1371.32
 7301Jiannis Smalios 87SWEThorengruppen TFC81.89-1679.89
 8302Huang Shih-Feng 92TPETaiwan86.64-1779.93
 9303Cheng Chao-Tsun 93TPETaiwan91.36-1784.60
Women 100 m A-final 19:05
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1304Ingvild Meinseth 99NORNorge11.65-1611.89
 2305Malin Ström 86SWEBollnäs FIK11.62-1711.89
 3306Larissa Pasternatsky 91AUSAustralien11.63-1711.70
 4307Irene Ekelund 97SWESpårvägens FK11.35-1311.72
 5308Claudia Payton 98SWEUllevi FK11.80-1811.80
 6309Astrid Mangen Cederqvist 94NORNorge11.71-1611.71
 7310Daniella Busk 93SWEMalmö AI11.58-1411.90
Women 100 m B-final 14:56
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2316Linnea Tillman 98SWEIFK Helsingborg12.10-1812.10
 3313Fatou Sowe 93SWEMalmö AI11.90-1811.90
 4312Jessica Östlund 93SWEHässelby SK11.67-1611.90
 5311Kajsa Kjellergren 01SWEIFK Halmstad11.85-1711.90
 6314Emelie Rantzow 98SWEIK Ymer11.89-1611.93
 7320Lisa Lilja 96SWEUllevi FK12.15-1512.15
Women 100 m C-final 14:49
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 2325Sandra Jonsson 01SWEÖrgryte IS12.77-1812.77
 3319Fanny Runheim 99SWEThorengruppen TFC11.98-15
 4318Amanda Hansson 99SWEHässelby SK11.87-16
 5322Linn Bäcklin 99SWEIF Göta Karlstad12.21-1612.24
 6323Rebecca Strand 99SWEÖrgryte IS12.32-1812.32
 7326Mary Abichi 90GBRStorbritannien12.10-17
Women 800 m A-final 19:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 10458Liga Velvere 90LATLettland2:01.21-182:01.21
 21328Hanna Green 94USAUSA2:00.09-182:00.09
 22331Yngvild Elvemo 92NORNorge2:01.65-182:01.65
 30329Laura Roesler 91USAUSA1:59.04-142:00.45
 40332Hanna Hermansson 89SWETurebergs FK2:00.43-172:01.98
 51327Ce aira Brown 93USAUSA1:58.57-181:58.57
 52330Jenna Westaway 91CANKanada2:01.61-182:01.61
 61333Dana Mecke PACE A87USAUSA2:00.76-152:02.41
 62462Sarah McDonald 93GBRStorbritannien2:00.91-182:00.91
Women 800 m B-final 17:42
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11338Madison Clarke 95CANKanada2:07.95-182:07.95
 12339Lovisa Bivstedt 01SWEHässelby SK2:08.52-182:08.52
 20342Hannah Segrave 95GBRStorbritannien2:02.52-182:02.52
 31337Astrid Rosvall 97SWEHässelby SK2:07.47-152:07.72
 32341Malin Edland 99NORNorge2:03.44-152:12.16
 40334Kendra Chambers 90USAUSA2:00.76-162:02.18
 51336Stephanie Herrick 87USAUSA2:04.47-142:06.10
 52343Eilin Brenne 03NORNorge2:10.95-182:10.95
 60420Lovisa Linde PACE B98SWETäby IS-
Women 800 m C-final 14:39
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11348Lovisa Skoglund 01SWEHöörs IS2:12.01-182:12.01
 12352Nadja Rugland 01SWEKalmar SK2:13.99-182:13.99
 20347Vilde Våge Henriksen 00NORNorge2:09.47-172:11.82
 30349Elin Brink 97SWEMölndals AIK2:11.37-172:12.45
 40345Sofia Johansson 98SWELinköpings GIF2:11.34-182:11.34
 51344Ingrid Kristiansen 92NORNorge2:10.67-172:11.18
 52350Greta Graziani 94SWETäby IS2:10.61-172:12.82
 60466Elin Axelsson PACE C94SWETrollhättan FIK-
Women 800 m D-final 14:31
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 10359Sandra Åberg 03SWEGöteborgs KIK2:16.54-182:16.54
 20354Beatrice Brink 99SWEIF Kville2:12.15-162:14.38
 31355Hanna Bergström 97SWEHuddinge AIS2:15.18-182:15.18
 32358Ida Ekroth 96SWEUpsala IF2:14.60-172:16.17
 40353Pia Bålsrud 95NORNorge2:14.05-182:14.05
 51360Marte Nyborg 99NORNorge2:15.74-17
 52357Olivia Brunbäck 03SWESävedalens AIK2:16.03-182:16.03
 60477Maja Sund PACE D01SWETurebergs FK-
Women 800 m E-final 14:23
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11362Sara Dädeby 99SWEHovslätts IK2:14.38-172:17.26
 12364Alicia Nilsson 98SWEStenungsunds FI2:17.31-182:17.31
 20361Wilma Nielsen 01SWEGöteborgs KIK2:17.22-182:17.22
 31363Tilda Knauer 03SWEHälle IF2:17.28-182:17.28
 32366Wilma Marcusson 99SWETrångsvikens IF2:17.63-182:17.63
 40369Hanna Eid 97NORNorge2:16.80-15
 51367Elsa Wallenius 01SWEVästerås FK2:15.63-172:17.75
 52368Elin Marcusson 99SWETrångsvikens IF2:18.06-182:18.06
 60467Matilda Hallström PACE E00SWEGöteborgs KIK-
Women 800 m F-final 14:15
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11371Stina Pettersson 02SWELerum Friidrott2:19.93-182:19.93
 12376Filippa Ramberg 97SWEHammarby IF2:21.28-182:21.28
 21372Fredrika Karlsson 86SWELK Roslagen2:20.32-182:20.32
 22377Maja Björnsson 03SWEUpsala IF2:21.31-182:21.31
 31370Vilma Hultström 00SWEHammarby IF2:19.30-182:19.30
 32374Juni Rugland 03SWEKalmar SK2:20.91-182:20.91
 40379Klara Ygeby 02SWEUpsala IF2:25.47-17
 51375Lova Perman 03SWEIF Göta Karlstad2:20.99-182:20.99
 52378Emelie Svensson 95SWEIFK Mora Friidrott2:16.84-14
 61478Hanna Karlssson PACE F03SWEIF Göta Karlstad-
 62373Emilia Rydensjö 02SWEEskilstuna FI2:20.63-182:20.63
Women 800 m G-final 14:07
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 11382Elin Ekengren 02SWEEskilstuna FI2:23.56-182:23.56
 12388Paulina Wikemar 02SWEMölndals AIK2:23.08-172:28.60
 20381Kristine Alne 02NORNorge2:22.78-182:22.78
 31384Emma Gustafsson 97SWEHässelby SK2:22.27-162:24.11
 32387Frida Wistfors 99SWEIF Göta Karlstad2:21.59-172:26.14
 40380Maja Jönsson 02SWEHöörs IS2:18.26-162:22.02
 51383Josefina Bivstedt 04SWEHässelby SK2:23.87-182:23.87
 52386Frida Hansson 97SWEStenungsunds FI2:25.18-142:25.88
 61468Åsa Söderlund PACE G93SWEUllevi FK-
 62389Wilma Karlsson 03SWESäffle FIK2:29.11-182:29.11
Women 3000 m Steeple Chase 18:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1390Eleonora Olsmats 99SWETurebergs FK-
 2395Kira Garry 93USAUSA9:58.18-1710:07.36
 3394Frida Kristiansson 92SWEÖrgryte IS10:14.21-1710:24.54
 4459Sara Treacy 89IRLIrland9:39.41-1610:13.29
 5396Kristina Hendel 96CROKroatien10:02.20-1810:02.20
 6399Sandra Eriksson 89FINFinland9:24.70-1410:21.50
 7397Michele Finn 89IRLIrland9:43.19-169:51.43
 8391Moa Rothman 96SWEVästerås FK10:30.93-1510:44.70
 9398Valeriya Zhandarova PACE94GEOGeorgien-
Women 100 m Hurdles A-final 20:35
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1400Marlen Aakre 93NORNorge13.91-1813.91
 2401Malin Skogström 95SWEHässelby SK13.57-1813.57
 3402Annimari Korte 88FINFinland13.14-1813.14
 4403Erica Bougard 93USAUSA12.80-1812.80
 5318Amanda Hansson 99SWEHässelby SK13.42-1713.64
 6405Tess Hertz Saebbö 98SWEGöteborgs KIK13.95-1813.95
 7407Lovisa Östervall 97SWEUpsala IF13.97-1614.16
Women 100 m Hurdles B-final 17:57
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 3410Jonna Lindéen 96SWEKalmar SK14.46-1714.49
 4627Malin Skogström 95SWEHässelby SK13.57-1813.57
 5408Johanna Carlsson 94SWEIFK Helsingborg14.22-1714.37
Women 400 m Hurdles A-final 19:55
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1417Nora Wold 97NORNorge58.58-1858.58
 2412Minna Svärd 98SWEIF Göta Karlstad58.13-1858.13
 3413Johanna Holmén Svensson 95SWEUllevi FK57.55-1857.55
 4414Eilidh Doyle 87GBRStorbritannien54.09-1654.80
 5415Yanique Haye 90JAMJamaica55.74-1855.74
 6416Elisabeth Slettum 86NORNorge57.51-1857.51
Women 400 m Hurdles B-final 15:44
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 3419Amanda Holmberg 98SWELidköpings IS58.85-1559.66
 4418Sofia Johnsson 94SWEHässelby SK58.50-1659.13
 5400Marlen Aakre 93NORNorge59.32-1659.55
 6420Lovisa Linde 98SWETäby IS60.05-1860.05
Women High Jump 18:10
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 1421Evelina Erlandsson 94SWEIF Göta Karlstad1.78-151.78
 2422Louise Ekman 97SWEGefle IF1.82-181.82
 3423Katarina Mögenburg 91NORNorge1.90-151.85
 4424Jossie Graumann 94GERTyskland1.92-171.85
 5407Lovisa Östervall 97SWEUpsala IF1.86-181.86
 6425Maja Nilsson 99SWEMotala AIF1.90-171.87
 7426Tonje Angelsen 90NORNorge1.97-121.91
 8427Oksana Okuneva 90UKRUkraina1.98-141.92
 9428Sofie Skoog 90SWEIF Göta Karlstad1.94-161.91
   
Bar progression: 167-172-177-181-184-187-190-192 +2
Women Pole Vault 18:00
Lane StNo         PB Pb Yr SB
 1429Malin Dahlström 89SWEÖrgryte IS4.55-154.15
 2430Ellen Olsson 97SWEWärnamo SK4.25-184.25
 3431Hanna Jansson 95SWEUllevi FK4.25-184.25
 4432Anjuli Knäsche 93GERTyskland4.55-164.45
 5433Angelica Bengtsson 93SWEHässelby SK4.72-184.72
   
Bar progression: 390-410-430-445-455-460 +5
Women Long Jump A-pool 19:40
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1321Emilia Kjellberg 96SWEIFK Sunne FK6.24-175.98
 2434Kaiza Karlén 98SWEIF Göta Karlstad6.37-176.03
 3435Sandra Törnros 95SWEGefle IF6.34-186.34
 4436Erica Jarder 86SWESpårvägens FK6.70-156.44
 5437Malin Marmbrandt 85SWEVästerås FK6.52-176.46
 6438Kylie Price 93USAUSA6.77-186.77
Women Long Jump B-pool 16:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1439Linn Egerfält 00SWEGefle IF5.55-185.55
 2440Ellinor Persson 96SWETäby IS5.95-175.73
 3441Moa Ullgren 96SWEAthletics 24Seven SK6.07-175.86
 4442Malin Olsson 90SWEIFK Lidingö6.27-14
 5443Rebecka Abrahamsson 94SWEÖrgryte IS6.14-165.93
 6444Thilda Särnevång 96SWEIFK Växjö6.10-176.07
Women Shot Put 18:50
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1445Maria Nilsson 95SWEIK Orient14.71-1814.71
 2446Amanda Malmehed 98SWEIF Göta Karlstad15.24-1715.24
 3447Sara Lennman 96SWEKatrineholms SK15.93-1815.93
 4448Lin Chia-Ying 82TPETaiwan17.48-1416.70
 5449Frida Åkerström 90SWEHässelby SK16.84-1816.84
 6450Sarah Mitton 96CANKanada17.05-1817.05
 7451Brittany Crew 94CANKanada18.60-1818.60
 8452Fanny Roos 95SWEAthletics 24Seven SK18.68-1818.68
Women Hammer Throw 15:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1453Josefin Berg 85SWEIF Göta Karlstad67.18-1356.02
 2454Kajsa Wennberg 96SWEUpsala IF60.23-1860.23
 3455Grete Ahlberg 98SWEHammarby IF65.55-1865.55
 4457Tracey Andersson 84SWEUllevi FK70.99-1667.06
Göta Challenge 18:25
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
 1471Emma Gladh 216 m06SWEIF Göta Karlstad-
 2472Lukas Ellström 275 m03SWEIF Göta Karlstad-
 3473My Olsson 217m09SWEIF Göta Karlstad-
 4474Mattias Sunneborn 300 m70SWESpårvägens FK-
 5475Elsa Petersen 225 m06SWEIF Göta Karlstad-
 6476Victor Borsch 223 m07SWEIF Göta Karlstad-