Startlista

M 200m 19:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1151Sulayman Bah 86Ullevi FK21.62-1321.70
2231Federico Raguni 90Italien21.04-1621.30
3265Shavez Hart 92Bahamas20.23-1520.58
4254Ahmed Ali 93Sudan20.16-1620.83
5186Richard Kilty 89Storbritannien20.34-1320.51
6225Ryan Shields 83Jamaica20.50-0320.61
7245Karol Zalewski 93Polen20.26-1620.84
8191Dwayne Cowan 85Storbritannien20.73-1621.04

M 200m B 19:02
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
2101Linus Andersson 98Alingsås IF22.32-1622.93
3108Sunday Ojuri 93Hammarby IF21.68-1322.40
4105Henrik Larsson 99IF Göta Karlstad21.24-1721.24
5136Dennis Leal 94Spårvägens FK-
6149Alexander Lesser 93Ullevi FK21.48-1621.58
7127Sebastian Kadestål 96Malmö AI22.25-1722.25

Men 400m 18:25
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1147Martin Selin 95Ullevi FK48.95-1449.60
2154Oskar Greilert 95Ullevi FK48.98-1748.98
3166Felix Francois 90Örgryte IS47.26-1547.29
4263Rodwell Ndlovu 91Zimbabwe46.04-1546.73
5180Rabah Yousif 86Storbritannien44.54-1545.76
6181Sadam Koumi 94Storbritannien45.41-1546.00
7142Benjamin Mullen 87Turebergs FK47.12-1648.37
8267Joakim Andersson 92Trelleborg48.21-1649.08

Men 400m B 16:40
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
2266Filip Wadman 97Mölndals AIK51.13-1751.13
3112Benjamin Åberg 95Hälle IF49.74-16
4126Robin Sterner 91Malmö AI51.97-1452.20
5135Truls Axelson 93Spårvägens FK49.29-1550.41
6137Hamza Kamara 94Spårvägens FK50.91-1750.91
7150Erik Lindahl 90Ullevi FK49.46-1350.26

Men 1000m 19:40
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1111Bienvenue Musore 90Hammarby IF-
2129Alexander Nilsson 95Mölndals AIK-
3159Mathias Söder 99Ullevi FK-
4268Ali Al-Janabi 94Ullevi FK-
5173Mahamuud Ahmed 98Örgryte IS-
6228Jerry Motsau 90Sydafrika2:23.88-15
7269Reuben Bett 84Kenya-

Men 3000m 19:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1250Alex Parlane 90Nya Zeeland8:13.14-13
2187Andy Heyes 90Storbritannien8:02.96-15
3153Suldan Hassan 98Ullevi FK8:03.09-178:03.09
4167Robin Lindgren 90Örgryte IS8:07.87-15
5174Mikkel Dahl-Jessen 94AGF Atletik8:10.50-178:10.50
6194Mohamed Ali 89Nederländerna8:04.53-178:04.53
7262Noam Neeman 87Israel8:09.34-09
8196Marius Vedvik 92IL Gular7:58.90-177:58.90
9259Phillip Kipyeko 95Uganda7:44.14-14
10242Moses Koech 97Kenya7:47.48-15
11232Altobelli da Silva 90Brasilien7:51.48-177:51.48
12239Cornelius Kangogo 93Kenya7:39.73-12
13241Sylvester Kipchirchir 86Kenya-

Men 3000m B 17:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1103Abdelfath Yassin 95Gefle IF8:20.95-178:20.95
2113Anders Grahl 87Hälle IF8:31.67-13
3116Simon Sundström 98IFK Lidingö8:27.86-168:27.86
4118Mohammed Loukili 96IFK Lidingö-
5139Jonatan Fridolfsson 92Sävedalens AIK8:31.30-15
6141Ludvig Danielson 95Tjalve IF Norrköping8:36.08-17
7158Hussein Ibrahim 98Ullevi FK8:28.79-16
8168Awet Mengsteab 95Örgryte IS-
9170Jakob Ranglin Grissler 95Örgryte IS9:04.6m-13
10199Ulrik Hovig 90SK Vidar8:46.01-16
11229Sibusiso Madikizela 89Sydafrika8:33.18-14
12270Linus Hultegård 90Sävedalens AIK-

Men Triple Jump 16:10
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1114Moteba Mbumba 90Hässelby SK15.96-1315.16
2164Mathias Ström 87Örgryte IS16.27-1315.56
3171Daniel Lennartsson 88Örgryte IS16.12-14
4257Marian Oprea 82Rumänien17.81-0516.33
5188Nonso Okolo 89Storbritannien16.45-1716.45
6178Nathan Fox 90Storbritannien16.81-1716.81
7233Mateus Daniel De Sá 95Brasilien16.87-1716.87
8264Jhon Murillo 84Columbia17.09-1616.95
9211Cristian Napoles 98Kuba17.27-1717.27

Men Shot Put 16:50
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1189Youcef Zatat 94Storbritannien18.34-1718.34
2252Michalis Stamatoyiannis 82Grekland20.17-1118.92
3247Mateusz Mikos 87Polen20.18-1619.65
4176Arttu Kangas 93Finland20.30-1619.69
5253Mikhail Abramchuk 92Vitryssland20.16-1720.16
6237Chukwuebuka Enekwechi 93Nigeria20.67-1720.67

Men Discus Throw 18:05
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1185Nick Percy 94Storbritannien63.38-1662.91
2216David Wrobel 91Tyskland64.66-1764.66
3179Zane Duquemin 91Storbritannien63.46-1262.68
4110Daniel Jasinski 89Tyskland67.16-1662.20
5121Axel Härstedt 87Malmö AI66.03-1663.90
6160Simon Pettersson 94Upsala IF64.88-1764.88
7217Martin Wierig 87Tyskland68.33-1265.56

Women 200m 18:55
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1248Martyna Dabrowska 94Polen23.58-1624.02
2198Astrid Cederkvist 94SK Vidar23.90-1624.31
3155Matilda Hellqvist 93Ullevi FK23.82-1723.92
4249Marika Popowicz-Drapala 88Polen23.15-0923.54
5234Vitoria Cristina Silva Rosa 96Brasilien22.93-1722.93
6226Shavine Hodges 92Jamaica23.26-1723.26
7206Alexis Love 91USA22.63-1623.57
8177Milja Thureson 94Finland24.01-1724.01

Women 200m B 17:00
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
2107Vendela Rydbäck 97Göteborgs KIK24.92-1724.92
3140Mathilda Gustafsson 00Tanums IF25.10-1625.43
4119Hanna Adriansson 92IFK Lidingö24.29-1624.39
5157Alice Svantesson 97Ullevi FK24.87-1625.26
6162Virva Rylander 00Västerås FK25.41-1625.54
7132Moa Hjelmer 90Spårvägens FK23.19-1324.68

Women 1000m 19:50
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1133Elina Johansson 89Spårvägens FK2:59.18-11
2130Amanda Ekblad 98Oskarshamns SK-
3115Beatrice Brink 99IF Kville-
4138Gaël de Coninck 01Sävedalens AIK-
5190Sarah Mcdonald 93Storbritannien2:38.63-16
6120Anna Silvander 93IFK Lidingö2:37.78-16
7143Hanna Hermansson 89Turebergs FK2:44.41-16
8144Lovisa Lindh 91Ullevi FK2:36.04-16
9240Lydia Wafula 88Kenya-

Women 3000m Steeple Chase 18:03
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1202Erika Barr 94USA10:01.60-1610:13.01
2255Rolanda Bell 87Panama9:47.16-1510:09.35
3172Frida Kristiansson 92Örgryte IS10:18.59-16
4169Maria Larsson 94Örgryte IS9:50.16-169:52.01
5207Katie Landwehr 93USA9:41.22-169:48.70
6215Maeva Danios 93Frankrike9:40.19-169:47.50
7222Kerry O´Flaherty 81Irland9:42.61-159:57.47
8204Jessica Kamilos 93USA9:41.28-169:42.79
9272Lennie Waite 86Storbritannien9:35.91-169:43.33
10238Victoria Mitchell 82Australien9:30.84-069:44.09
11209Erin Teschuk 94Kanada9:40.07-159:43.34
12271Agrie Belachew 99Etiopien9:37.17-169:41.73
13273Caroline Tuigong (pace) 90Kenya-

Women 100m Hurdles 18:40
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1109Emma Tuvesson 91Hammarby IF13.38-1013.97
2246Karolina Koleczek 93Polen12.91-1513.07
3200Raven Clay 90USA12.93-1612.99
4230Rikenette Steenkamp 92Sydafrika13.61-0912.99
5197Isabelle Pedersen 90Norge12.75-1712.75
6218Franziska Hofmann 94Tyskland12.87-1412.98
7134Elin Westerlund 90Spårvägens FK13.11-1613.24
8261Deborah John 90Trinidad och Tobago13.07-1613.22

Women Pole Vault 18:10
Lane StNo         PB Pb Yr SB
1175Aino Siitonen 94Finland4.30-163.85
2148Malin Dahlström 89Ullevi FK4.50-164.23
3213Nikol Jiroutova 92Tjeckien4.35-174.35
4208Kelsie Ahbe 91Kanada4.55-164.30
5203Katie Nageotte 91USA4.60-164.60
6201Emily Grove 93USA4.60-174.60
7165Michaela Meijer 93Örgryte IS4.71-164.71
   
Bar progression: 366 - 386 - 404 - 416 - 428 - 436 -
- 444 - 452 +5 cm
Women Long Jump 18:45
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1214Jana Koresova 81Tjeckien6.65-096.23
2243Dovile Dzindzaletaite 93Litauen6.14-13
3161Malin Marmbrandt 85Västerås FK6.52-176.52
4182Jazmin Sawyers 94Storbritannien6.75-166.53
5244Lauma Griva 84Lettland6.86-116.45
6258Angela Morosanu 86Rumänien6.66-176.66
7236Eliane Martins 86Brasilien6.72-166.69
8210Bianca Stuart 88Bahamas6.83-156.67
9145Khaddi Sagnia 94Ullevi FK6.78-156.72

Women Discus Throw 18:05
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1183Jade Lally 87Storbritannien65.10-1662.15
2219Kristin Pudenz 93Tyskland62.89-1762.89
3221Shanice Craft 93Tyskland65.88-1463.18
4220Anna Rüh 93Tyskland66.14-1563.90
5235Andressa De Morais 90Brasilien64.68-1764.68
6205Gia Lewis Smallwood 79USA69.17-1465.81

Women Javelin Throw 16:20
Lane StNo         Pb Pb Yr Sb
1195Kristina Kristianslund 93Bækkelaget SK51.51-1751.51
2102Carolin Näslund 98SK Bore53.59-1753.59
3152Malin Haglund 88Ullevi FK54.24-1754.24
4163Elisabeth Lithell 90KFUM Örebro54.42-1653.68